• dilbilimci marc okrand tarafindan geli$tirilmi$ yapay dil. star trek dizisi cekilirken kendisinden, sadece senaryodaki bo$luklari dolduracak degil ayni zamanda tam anlamiyla bir gramer ve soz varligina sahip bir yapay dil yaratmasi istenir. okrand klingon halkinin hastalikli sinirli yapisini, sava$ci ve a$iri gururlu karakterini yansitan bir dil yaratmayi ba$arir. 1985'te okrand tarafindan yayimlanan ilk eser the klingon dictionary'dir ve o gunden beri binlerce insan klingon dilini ogrenmi$tir.

klingon dili sondan eklemeli bir dildir ve bir kelimeden, sadece ekler kullanilarak bir cumle yaratilabilir. ornegin :

bel - memnun olmak
    mubel - beni memnun ediyorlar
    mubellah - beni memnun edebilirler
    mubellahtah - beni hala memnun edebilirler
    mubelnislahbejtahbe - beni artik memnun etmelerine gerek yok

klingon dilinde h ve q sesleri cok sert ve girtlaktan cikartilir. kelimeler arasindaki uzun duraklamalar bu dili konu$mayi zorlu hale getirmektedir. klingon halkinin estetik kaygisi olmayi$i dillerine de yansimi$tir, biri klingonca konu$urken dayak yiyormu$ gibi hissedebilirsiniz.

gunumuzda klingon dilinin geli$tirilmesi ve kollanmasi i$ini, ayni donemde kurulan the klingon language institute-klingon dili enstitusu yurutmekte. ayrica uzun metrajli star trek filmlerinden birinde (the undiscovered country) klingon genelkurmay ba$kaninin "hamlet'i bir de klingon dilinden okumalisiniz" deyi$inden yola cikilarak hamlet cevirisi de yapilmi$. incil'in klingoncaya cevirilmesi cali$malari da suruyor.
  • turklerden esinlendigine kesin gozuyle baktigim star trek ırkı. hatta original series'de bir bolumde makyaja falan gerek kalmadan biyikli miyikli acaip adanaliyik ete dote muhabbete bayilirik baki$li bir arkada$ vardir.
  • türklerden esinlenmemiş, bariz türk olan ırk :)
  • cnn'de izledigim bir habere gore sadece bu yapay dili konusan manyaklar turemis. adamlar hastaneye dustuklerinde klingon disinda bir dil konusmayi reddediyolarmis, ve hatta kendi aralarinda sadece klingon konusuyorlarmis.
  • the undiscovered country filminde anlatılan şekilde yıldız tarihi 9521 civarında klingon ana gezegeninin aylarından biri bir kaza sonucu yokolur. klingon imparatorluğunun ana gezegenini yokolmaktan kurtarmak için tüm kaynaklarını bu işe seferber etmesi gerekmektedir. bu yüzden klingon imparatorluğu ile federasyon barış masasına otururlar. klingon imparatorluğu konsülü barış görüşmesine giderken öldürülür. fakat görüşmeler kızının çabalarıyla barış anlaşmasıyla sonuçlanır. yıllardır süren klingon federasyon savaşı resmen sona erer.

fakat klingonlular ile federasyonun ilişkileri daha 30-40 yıl civarı limoni kalır. ta ki enterprise nc1701-c'nin romulanların saldırdığı bir klingon karakolunu savunurken yokedilmesine kadar. (bkz: yesterday's enterprise) bu olay sonrası klingon imparatorluğu federasyona ve insan ırkına daha fazla saygı duymaya başlar. bir süre sonra da federasyon ile müttefik olurlar.
  • içinde "yeniçeri" ve "merhaba efendim" sözleri geçen ve yalçın tura'nın "kuşlar "şarkısını da bulunduran propaganda videosu sahibi ırk.
  • ben henüz ortaokul'da mini mini bir velet iken, sci-fi ile ilgisi pir patatesin 9. senfoni ile ilgisinden daha fazla olmayan arkadaşlarım tarafından göt kafalar olarak lanse edilen ve "oolum onların gemileri var yaa! dünyaları yok ediyo salak! nası konuşuyosun sen öle.." diye savunmaya çalıştığım star trek ırkı**.

töreleri-geleneklerine son derece bağlı, monarşik yapı ile yönetilen*, adeta savaşmak için varolmuş(hem fiziksel hem de zihinsel olarak) bir ırk olmalarının yanında, modern fantezi edebiyatı'nda ki minotaurlarla büyük benzerlikler taşımalarıyla da(yaşamı algılayış biçimleri, savaşçı kişilikleri vs..) dikkat çekerler.
  • borg ortaya çıkmadan önce star trek evreninin en tehlikeli ırkı sayılan ırk.
    korkak kelimesini kendileri için küfür ve öldürme sebebi sayan ırk ayrıca.
    bir de sadece bu dili konuşmakta inat edenler, en az jedi dini yaratıp ona bağlı olanlar kadar saçmalayan insanlardır kanımca.
    (bkz: abartmak)
    (bkz: eşeğin bir tarafına su kaçırmak)
  • bunlara en çok hitap eden grup kuşkusuz manowar'dır.

(bkz: warriors of the world)
    (bkz: die with honor)
hesabın var mı? giriş yap