şükela:  tümü | bugün
  • müzik donanımı ve home theater üzerine ürünleri olan bir şirket.
  • amerikanın en iyi hi-fi hoparlör üreticilerinden biri. american sound karakteristiğinde, sert ve yüksek bass sevenlerin tercihi. çoğu modelinde horn tweeter kullanırlar. sesi oldukça temiz ve detaylıdır.
  • http://www.klipsch.com/

türkiye distosu:
    modern elektronik
    mehmetçik cad. no. 54
    mecidiyekoy
    istanbul, 80290
    0{212} 2127272
    http://www.modern.com.tr/
  • mukemmel bir kulaklik. eger noise cancelling & isolating ozellikli bir kulaklik ariyorsaniz siddetle tavsiye edebilirim. metrobus'te surekli kulakligin disa ses vermesinden oturu "sesini biraz kisar misin" saldirisinin birebir cozumu adeta. direk dunyadan kopariyor, ses kalitesi mukemmel otesi, bomba patlasa yaninda ruhun duymaz valla. tr'de var mi bilmiyorum ama, eger kulaklik alacaksaniz ve 100tl uzerini gozden cikarmissaniz, klipsch modellerine bir goz atin derim.
  • geçenlerde ofisimdeki pikap sistemine hoparlörlerini eklediğim üretici.

öncelikle, ben çok belirgin ama diğer sesleri domine etmeyen bas seviyorum. yani bas gitarı, ya da bas davul vuruşlarını neredeyse gözünüzle görebileceksiniz, ama diğer aletleri de bütün nüansları ile duyabileceksiniz. bunun üzerine bir de tizlerin çok çok parlak, çok renkli olmaları hoşuma gidiyor. en önem vermediğim aralık o ortadaki bölge. sevmem... zaten biraz da o yüzden üzerinde bass/mid/treble ayarı olan marantz amfi almıştım geçenlerde. mid-range hep biraz kısıktır bende.

yani... belirgin, "buradayım" diyen bas ve parlak tiz...

biraz araştırdım... aslında öncelikle antika hoparlörlere bakıyordum, ama sonra vaz geçtim. daha yeni üretim modellere bakmaya başladım.

sonuçta klipsch reference premiere serisinin rp-280f modeline rastladım. bu aletler 8" çift woofer ve hayli yetenekli bir adet 1" titanyum tweeter içeriyor.

denedim... hoşuma gitti... tam benim istediğim akustik renklere sahipler. ama dürüst olmak gerekirse, bas yeterince belirgin değildi. oradaydı, ama yeterince derinden gelmiyordu.

ben de bunların yanına bir de klipsch 12" reference subwoofer ekledim. kullandığım stereo marantz amfi subwoofer tarzı bir alet kullanmaya izin veriyor.

bunu sisteme ekleyince olay bitti.

şu anda her volüm aralığında derin bas söz konusu. mesela şu anda çok kısık sesle dinliyorum, ama ona rağmen bas enstrümanlar inanılmaz vurgulu ve belirgin. hoparlörlerin parlak tiz yeteneği zaten çok üst düzey. sesi açtıkça en ufak kalite kaybı ya da distorsiyon yok. aksine, sistem daha bir kendine geliyor.

bu arada, hoparlörler yaklaşık 120cm yüksekliğinde... bayağı da ağırlar...

bunların güzel tarafı fiyatları... çok fazla açılmadan istediğim sesi elde ettim. hoparlörlerin çifti 1,000 dolar civarında. subwoofer da 450 dolar gibi... üçü beraber 1,500 dolar kadar... bu ucuz sayılmayabilir, ama benzer performansı veren baktığım diğer markalar bunun 2-3 katına çıkıyordu.

kısacası, bu aletlerin fiyat / performans oranı hayli üst düzey. ama tabii ki kendi akustik tercihim için bunları yazıyorum. klasik müzik dinleyen, orta frekanslara daha önem veren biri bu bunlardan hoşnut kalmayabilir. mesela bunları almadan denediğim bowers and wilkins'ler nefis mid-tone üretiyordu, ama bas konusunda hayli zayıf kaldılar. aynı performansı onlardan almaya kalksam ek modüllerle 5,000 dolar harcamam gerekecekti.

şu anda daft punk'ın random access memories albümünü plaktan dinliyorum. nefis bir performans, tam istediğim renk.

tavsiye edilir.