• literaturde cok kullanilan ifadesel/kavramsal yapiya denir. sik kullanilan kalip ta denebilir.. ve ayni zamanda yanli$ hatirlamiyorsam matbaa'da bir cumleyi olu$turmak icin harflerin yanyana dizildigi kaliplara da deniyor idi..
  • -durun siz evlenemezsiniz!! siz.. siz kardessiniz!
    veya
    -benim annem kimdi baba? seklinde orneklenebilecek, yesilcamda bolca kullanilan biktirici replikler de klise sinifina girebilir
  • (ara: klişe*)
  • ofset filminin ters olarak çelik levhalar üzerine basılması suretiyle oluşturulan ve baskı amaçlı kullanılan kalıpçıklar.
  • ingilizcesini her yerde ` : aslında bi tek evi altust ettim` aradıgım,birtürlü bulamadıgım beni dellendiren kelime. ve sozlukte ingilizcesini bulunca eksi sozlugun ne kadar yuce bi olusum oldugunu bana hatırlatan kelime.
  • (bkz: kilise)
  • boku çıktığı halde geçerliliğini ve varlığını sürdüren durum,şey,davranış,hal,fikir,o, şu,bu.
  • çok eskiden, daha internet yokkene bazı adamların parmağında seçimlerde oy kullanmış hesabı iz bırakan hadise.
    (bkz: dizgi)
  • icq'daki online hatunlara resim varmı? okl? iş? gibi sorular sorma.
  • 1929 dünya ekonomik buhrani,sonrasinda avrupa'da totaliter rejimlerin ortaya cikmasi,dunya ekonomilerinin ve liberal politikalarin ice donmesi,modernizmin avant garde karsi cikisini sekteye ugratir.faşist politika,modernist hareketi kuçumser.
    ancak 1950lerde modernizm,iktidarini aciklar ve tum dunyaya yayilir.
    tasarim disiplinlerinde,kurmaca bir dilin yasayabilmesi ancak bir kurallar butununun varligina baglidir;oysa ölü bir kurmaca dil icin bu kurallar artik klişeleşmiş olur.farklar ortadan kalkar.anlamsal icerigini yitirmis,bazi yuzeysel ogeler kalip olarak alinir,sanat nesnesi kendi dilbilgisi sorunlariyla ugrasan bir dil olusturur.
    iste klişeler boyle oluşur.ognegin bir araba reklami icin de,sampuan reklami icin de ayni dil kullanilir.baslangici boyle bir ucunu kacirma,suyunu cikarmayla baslasa da sonu gelmeyen,ayri bir paralel hat olusturmustur klişe kendisine.zamana meydan okurcasina klişe her zaman klişedir,her zamanin klişeleri mevcuttur
hesabın var mı? giriş yap