şükela:  tümü | bugün
 • bu başlık nasıl yok şaşırdım açıkçası, aramaya da inandım halbuki ama bulamadım.

  türkiye cumhuriyeti için konuşursak eğer; sim kart ile hücresel ağlardan servis alabilen cihazların imei numarasının aynı anda bilgi teknolojileri kurumu'na (btk) iletilen sayıdan fazla sim kartla aktif olması durumu. yani atıyorum elinizdeki cep telefonu çift sim kartlı bir cihaz. eğer bu telefonun imei numarası btk'nın sisteminde 2 den fazla sim kart ile aynı anda aktif olur ise cihazınızın imeisi klonlanmış olarak işaretlenir.

  böyle bir durumda btk'dan "yasal uyarı" başlığı ile 30 gün içerisinde cihazınızın kapatılacağına dair bir sms alırsınız.

  bu durum başınıza gelirse yapılacak olan işlem cihazınızın yurt içinden yasal olarak satın alınmış olması ya da yurt dışından getirilip pasaporta kaydedilmiş olması durumuna göre değişmektedir.

  yurt içinden yasal olarak alınan cihazlar doğrudan satıcıları ile irtibat kurup, satıcılarının düzenlediği bir belgeyi imzalayacak, telefonlarını kullanacakları bir numara belirleyecek ve kimliklerinin bir fotokopilerini satıcılarına vereceklerdir. bundan sonrası satıcınızın görevidir.

  yurt dışından getirilip pasaporta kaydedilen cihazlar ise e-devlet sitesi üzerinden cihazın kayıtlı olduğu pasaportun sahibinin hesabına giriş yaparak buradaki kayıt sistemine cihazı kullanacakları numarayı bildireceklerdir.

  kaynak 1
  kaynak 2
  kaynak 3
  yurt dışı cihazları için e-devlet linki