şükela:  tümü | bugün
  • yukon altına hücumu ya da alaska altına hücumu (ingilizce klondike gold rush, yukon gold rush, alaska gold rush, last great gold rush), kanada'nın kuzeybatısında yukon eyaletinin atabask kızılderililerinden hanların topraklarındaki klondike bölgesinde altın bulunmasıyla birlikte 1896 ile 1899 yılları arasında 100.000 insanın göçüne sahne olan altına hücum hareketi. 16 ağustos 1896 günü altın keşfedilip ertesi yıl haberi seattle ve san fransisco'ya ulaştığında kısa sürede zengin olma hâyalini taşıyan fırsatçıların izdihamı tetiklenmiş oldu. soğuk bir iklimde engebeli arazi üzerinden ağır yüklerle yapılan yolculuk oldukça zor ve sıkıntılı geçmiş, yalnızca 30.000-40.000 kadarı varmayı başarmıştır. bazıları zengin olurken, çoğu boşa uğraşmış, yalnızca 4.000 kadarı altın çıkarabilmiştir. alaska'da inyupik eskimolarının topraklarındaki nome yöresinde altın bulunması üzerine klondike'de umduğunu bulamayanlar nome'ye yönelmiş ve klondike altına hücum hareketi 1899 yılında sona ermiştir. karda kışta zengin olma hayalleri kuran altın arayıcıları fotoğraflarda ölümsüzleştikleri gibi, jack london'ın vahşetin çağrısı romanı ve charlie chaplin'in altına hücum gibi filmlerine de konu olmuşlardır.
  • ağustos 1896'da, skookum jim mason, dawson charlie ve george washington carmack, kanada yukon bölgesi'ndeki klondike nehri'nin kollarından birinde altın bulduklarında, tarihteki en büyük altına hücumlarından birini başlatacaklarını bilmiyorlardı.

    nat geo tv dedeleri bu olaya katılmış olan parker schnabel ile aynı yolu takip ederek eğlenceli bir belgesel/reality show çekmişti. meraklıları bulabilir.
    (bkz: gold rush parker's trail)
  • (bkz: klondike)