şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında ölmemiş birini ölü gibi gösterebilen maddedir.
  romeo ve juliet'de julietin ölü taklidi yapmak için kullandığı maddenin ta kendisidir.
  juliet ailesinin zorla evlendirmek istediği şerefsiz kont paris ten kurtulabilmek için bu maddeyi içerek ölü taklidi yapmıştır. fakat sevdiği adam geri zekalı romeo da onun gerçekten öldüğünü zannedip kendi canına kıymıştı.

  neyse bu mucizevi madde noctec adındaki preparat ta ilaç haline getirilmiştir, hipnotik amaçlı kullanılmaktadır.
 • eeg çekimleri sırasında, epileptik deşarjları bastırmadığı için sedasyon amaçlı kullanılan bir madde.
 • eczanelerde, ticari takdimi olmadığı için majistral olarak (beyaz toz şeklindedir ve tartılarak paketlenir) hazırlanan ve özellikle çocuklarda çekim esnasında sedasyon amacıyla kullanılan ilaç.
 • klinik kullanılımı azalmış ilaçtır. ben verirken kötü bir haber alırım diye korkmuyor değilim.
 • çocuklara basit tetkikler için sedasyon sağlayan bir ilaç. eeg sırasında kullanılıyormuş. burada (bkz: http://www.cty.com.tr/files/journals/4/416.pdf) açıklanan bir çalışmada, "monitorize edilmeyen çocuklarda olumsuz olayların %78'i ölüm ve nörolojik hasar ile sonuçlanırken, puls oksimetre ile monitorize edilen hastalarda bu oran %28 olduğu" belirtilmiş. "sedatize edilmiş çocuklarla ilgili çalışmalar göstermiştir ki, -bütün sedatif ve opiodiler önerilen dozlarda dahi problemlere yol açmıştır.- sedasyon uygulanan bütün ortamlarda olumsuz olaylar meydana gelmiştir.- 1-5 yaşları arasındaki çocuklarda risk en fazladır. çoğunda altta yatan ciddi bir hastalık yoktur. -solunum depresyonu, hava yolu obstrüksiyonu ve apne olumsuz olayların en sık sebepleridir.-olumsuz olayların diğer sebepleri de çok sayıda ilacın kullanılması, ilaç hataları veya doz aşımı, hastanın yetersiz değerlendirilmesi, yetersiz monitorizasyon,hastanın erken taburcu edilmesi ve yetersiz kardiyopulmoner resusitasyondur. hastane dışında girişim uygulanan hastalar, hastanedekilere kıyasla daha sağlıklı ve büyük olmalarına rağmen, kardiyak arrest, nörolojik hasar ve ölüm olaylarının çoğu hastane dışı girişimlerde meydana gelmiştir. ..taburcu kriterleri: hastalar uyanık ve oryente olmalı...bir ofis işlemi öncesi evde kloralhidrat verilen sağlıklı bir infant, yolculuk sırasında araba koltuğunda ölmüştür. ayrıca işlemden sonra eve dönerken arabada aspirasyon gibi olumsuz olayların da meydana geldiği bildirildiğinden uygulama sonrasında da ağızdan bir şey alınmaması önerilir." bazı doktorların gözünüze baka baka dediği gibi "yüz yıldır kullanılıyor kimseleri öldürmemiş öldüremez, adeta ilaç değil şeker" değil yani. ölüme kadar varabilen etkileri olabileceği, özellikle 1-5 yaş arasında, belirtilmiş.

  anne ve babalar, basit olduğu söylenen tetkikleri küçük çocukları ve bebeklerine yaptırırken, doğru dozda verilen doğru bir ilacın bile ölüme kadar gidecek hasara sebep olabileceğini bilmeli ve temkinli olmalı. hele bu tetkikleri hastane ortamı yerine muayehanede yapmanın doktorun maddi kazancı dışında hiçbir artısı olmadığını ve daha da riskli olduğunun farkında olmalı. sedatif ve anestezik ilaçların bizzat kendilerinin "girişim" olduğunu unutmamalı, yukarıdaki doktor gibi açık ve seçik riskleri kendilerine anlatacak birileri olmayabilir. alternatifleri ve tetkikin hayatiliğini sorgulamalı,
 • oz'da ryan o'reily'nin cyril'ın boks rakiplerini manyağı yaparak bahisleriden voliyi vurduğu kimyevi madde.