şükela:  tümü | bugün
 • ks: cfc
 • (bkz: edit ahlakı)
 • flor burada masum olmasina ragmen ismi klorla birlikte ozon deliyora cikmistir. floro kloro karbon bilesiklerinde ozonu parcalayan radikaller, klor radikallerdir ki florun hic bir sucu yoktur. ha karbonun zaten hic yok.
 • tam tarihten emin degilim ama altmislar ya da yetmisler de zehirsiz, tepkimeye girmeyen buzdolabi gazi bulma arastirmalarinin en parlak sonucu olarak mucizevi gaz seklinde ortaya cikan ama yillar sonra ozon delmekle suclu bulunmasi ile eski yillardaki ihtisamini tamamiyla kaybeden bilesikler bütünü.
 • kloroflorkarbonların günümüze kadar olan emilimi stratosferik incelmenin en büyük nedenidir.. klorin ozon tabakası için doğal bir tehdit iken, klorin içeren cfcler insan yapımı birer tehdittir.. cfc molekülleri havadan ağır olmalarına rağmen rüzgar moleküllerin stratosferin en üst tabakasına kadar çıkmasına yardımcı olur.. cfcler suda çözünmezler ve atmosferin alt tabakalarında inaktiftirler fakat ağırlıklarına rağmen kolayca stratosfere ulaşabilirler.. bir uv ışını cfc'ye çarptığı anda bir adet klorin atomu molekülden kopar.. kopan atom 3 oksijen atomu içieren ozon(o3) molekülüne çarpar ve bir oksijen atomunu buradan koparır ve ozon molekülünün oksijen(o2) molekülüne dönüşmesine neden olur.. doğada bulunan clorine de aynı etkiyi gösterir fakat ömrü daha kısadır.. bunun yerine

  (bkz: r134a)
 • aerosol püskürtücülerde, soğutmada, plastik köpükte ve endüstriyel çözücülerde kullanılan, ozon tabakasının tükenmesine yol açan ana faktör olduğu ve sera etkisine katkıda bulunduğu düşünülen son derece kararlı* bileşiklerin genel adıdır.
 • sera gazlarından olan kloroflorokarbon gazı atmosfere parfümlerden yayılır.
  ozon tabakasındaki ozon ile reaksiyona girerek deforme olmasına neden olur.
 • kısa adı cfc olan ozon tabakasının incelmesinden sorumlu gaz. yıllarca soğutucularda, deodorantlarda, plastik imalatında, yalıtım sanayisinde kullanıldı.

  ozon gazı iki oksijen atomunun bir oksijen atomuyla birleşmesi sonucu oluşur. oluşmak için güneşin ultraviyole ışıklarına ihtiyaç duyar. bu yüzden de güneş ışınlarının dik geldiği ekvatorda fazla bulunur ve hızlıca üretilebilir. ancak güneş ışınlarının çok eğik açıyla geldiği kutup bölgelerinde hem az bulunur hem de hızlıca üretilemez. haliyle kutup bölgelerinde ozon tabakası incedir.

  kloroflorocarbon gazı ise ozon gazına etki ederek onu üç oksijen atomundan iki oksijen atomuna indirger. yani ilk haline geri döndürür. haliyle bu gazın fazlaca salınımı, kutup bölgelerinde hem ince olan hem de hızlıca onarılamayan ozon tabakasının incelmesine ve delinmesine sebep oldu. çünkü kaybedilen ozon gazı kazanılan ozon gazından daha fazlaydı. ozon tabakasının delinmesi ilk olarak güney kutup bölgesinde başladı ve giderek büyük bir delik halini aldı. durumun fark edilmesi üzerine 1996 yılında kloroflorokarbonun üretimi büyük oranda durduruldu. yalnızca astım ilaçlarında kullanılmak üzere az miktarda üretilmesine karar verildi. bu gelişme neticesinde ozon tabakasında oluşan delik küçülmeye başladı.

  ozon tabakasındaki deliğin yıllara göre boyutu