şükela:  tümü | bugün soru sor
  • arada göz attığım bir youtube kanalı. ama şöyle bir durum var, aynı sınıfta iki aracı karşılaştırırken biri çok basit piyasa malı bir lastikle kullanılırken diğeri 18"inç jant, spor süspansiyon ve premium lastiklerle kullanılıyor. biri bariz fren yaparken diğeri yapmıyor vs. yani çok da şey etmemek lazım.
  • geyik testi yaptıkları araçların yol tutuşları hakkında bir fikir verse de, bu araçların segment içi kıyaslamasında kesinlikle referans alınmaması gereken, gayet yavşak olduklarını düşündüğüm bağımsız kuruluş.

mevzu aslında ford focus'un testinden ortaya çıktı, ancak herifler kullandıkları test araçlarında ciddi ibnelik yapıyorlar. test ettikleri focus'a bakıyoruz:

https://www.youtube.com/watch?v=d_v9sy32z5i

st-line x donanım focus kullanılmış. araçta 18 inç çapında, 235 tabanlı lastik, üstüne bir de spor ayarlı süspansiyon var.

https://www.ford.co.uk/…cars/bro-new_ford_focus.pdf

e be dalyaraklar. eğer yaptığın test sınıfında referans olacaksa, alırsın baz donanımlı olanı, sokarsın teste, bu aracı alan herkesin genel bir fikri olur. style donanım focus'a bakıyorsun, 16 inç, 205 tabanlı lastikler ve normal süspansiyon var. sizin yaptığınız testi izleyen sanıyor ki, altındaki dümdüz focus da virajlarda aynı tepkileri verecek. bir de videoların başında araçlar hakkında bilgi veriyorlarmış. ben senin test ettiğin tam donanımlı aracı almayacaksam eğer, yaptığın test ne sikime derman olacak acaba? baz donanım test edilse, o aracın verileri, tüm versiyonlar hakkında fikir verir. ancak spor donanımlı bir aracı test edersen, o test sadece o donanıma sahip aracın sonuçlarını yansıtır.

buradan focus'un yol tutuşu kötüdür gibi bir sonuç çıkmaz, aksine sınıfında çok iyi olduğunu biliyorum. ancak, tüm c segmenti içinde bir değerlendirme yapılacaksa, km77 adlı sikindirik kurumun verilerine ancak bok yemek düşer.

bunun yanı sıra, yine c segmenti için konuşuyorum, hani opel astra k? hani toyota corolla? bunlar el arabası mı lan?

bir aracın güvenliğine bakacaksam, gider, euro ncap'i referans alırım. bilirim ki bütün araçlar, sahip oldukları standart güvenlik donanımı ile test edilirler. hatta bazı araçların hem güvenlik paketi ile, hem de standart donanımla testleri vardır. km77, st-line focus'u test etmesin demiyoruz zaten, etsinler. ancak bu aracın ait olduğunu segmentteki yerini belirlenecekse, euroncap'in yaptığı gibi tüm sınıfın baz donanımlı araçlarını alınır, o zaman ak göt kara göt ortaya çıkar.

şu adamların spor donanımlı araçlarla yaptığı testlere bakıp, tüm sınıfı hakkında yorum yapmayın. focus, baz donanımda da segmentinin en iyi yol tutan aracı olabilir, buna itiraz etmiyorum. ancak, km77'ye bunun bilirkişiliğini yapmak konusunda bok yemek düşer.
  • hyundai tucson'un yol tutuşunun pek iyi olmadığını bize gösteren test platformu.

https://www.youtube.com/watch?v=9zy8mjktndo

araba resmen yoldan çıktı.

tabi o ilk testte sürücü aracın tepkileri hakkında ön bilgisi yokmuş daha sonra alıştıktan sonra daha kararlı sonuçlar alabilmişler, ama genelde sanki araçta bir savrulma, bir kıçı başı toplayamama durumu gördüm. bu araçla virajlara hızlı girmeyeceksin ağa!

not: test edilen araç 4x2.