şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (ing.) ustalık, marifet, hüner; ustalıklı iş.
 • belcika'da cikan haftalik dergi.
 • ps 4 oyunu
 • ratchet and clank, crash bandicoot, jak and daxter gibi serilerde imzası bulunan mark cerny tarafından tasarlanan oyun.
 • ps4'e yakışmayan oyun. sırf çıkış oyunları arasında kalabalık yapsın diye yeni nesil için geliştirimiş gibi duruyor. şu oyun ps3'e gelse yine grafik olarak eleştirilir o derece kalitesiz gözüküyor. oynanış nasıldır bilemem ama ratchet and clack'ler bundan çok daha iyi grafiklere sahip.
 • pekte iyi bir oyun olduğu söylenemez.oyun inceleme puanları birkaç site hariç düşük olan oyun.
 • saçma sapan bir oyun ama beğendim ben, vakit geçirtiyor. ps4'le beleş geldiği için fazla bir şey beklemek de olmaz sanırım. zaman geçirmelik, pek de nextgen olmayan bir şey bu.
 • tam kafa dağıtmalık. sanki call of duty'e rakip olarak çıkmış gibi grafiklerine laf söylenmesi saçmalık olmuş. sinematikleri güzel, hikaye akışı güzel ve en önemlisi iki kişi oynanabiliyor.

  eylülde ikincisi de geliyor.
 • playstation 4 pro cihazımda bitirdiğim ilk oyun. şubat 2018'de playstation plus oyuncularına bedava geliyor kendisi. hemen artı ve eksilerine bakalım:

  >>>>>>>>> oyunun artıları:

  + karakterler sevimli. kötü karakterlerin bile kendi çapında sevimliliği var.

  + underrated bir oyun bana göre. çocuk oyunu eleştirilerine de katılmıyorum. görünüşü öyle, biraz ilerlediğin zaman ciddi zorluyor.

  + müzikler güzel. hele oyunu bitirince knack'in dansıyla birlikte the heavy'nin efsane şarkısı how you like me now'ı dinlemek keyif vericiydi.

  + türkçe seslendirme başarılı.

  + bol sinematik kullanılmış. tamam, hiçbir sahne enfes değildi ama gene de uğraşılmış olduğu belli.

  + bağımlılık yapıyor. "şunu beklerken iki el knack atayım" diyorsunuz. geçen zamanın farkında olmuyorsunuz.

  + ilk bölümlerde (8. chapter'a kadar) düşman çeşitliliği çok. hepsi için farklı stratejiler gerekiyor.

  + normal seviyede bile zorlayıcı.

  + yeşilçam filmleri tadında, kafa yormayan, çıkarım yapmayı gerektirmeyecek bir hikaye.

  + blizzard oyunlarındaki gibi "oynaması kolay ama master yapması zor" türden. kare tuşuna basarak düşman öldürüyorsun ama bazı yerlerde ciddi ciddi strateji kasman gerekiyor.

  + kamera açılarını çok beğendim.

  >>>>>>>>>>> oyunun eksileri:

  - oyun 35gb boyutunda. neredeyse gta v ve assassins creed origins ile aynı boyutta. açıkçası bir anlam veremedim.

  - öldükten sonra tekrar başlanılan yer genelde chapter'ın başı oluyor. bu can sıkıcı.

  - oyunun "seçenekler" kısmında dört tane ayar bulunuyor. ve bunların hiçbiri oyunun dili ile ilgili değil. keşke oyunu orjinal dilinde ya da ingilizce oynama imkanımız olsaydı. türkçe oyun oynamaya alışkın değilim.

  - oyunun playstation pro'da kasması problemi de var. 2013'de çıkmış bir oyun nasıl oluyor da ani fps düşüşleri yaşıyor, anlamış değilim. gameplay'e çok etki yaratmıyor ama yazmakta fayda var. olmaz ama sağlam bir güncelleme alıp optimizasyon sorununu çözmeleri gerekir.

  - oyunun çok uzun olması. 13 chapter, her chapter'da 4 bölüm mevcut yanlış hatırlamıyorsam. 1 hafta içinde neredeyse 20 saate yakın oynamışımdır. son 5 chapter bana göre gereksiz uzatılmış; oyun kendini tekrarlamaya başlamıştı.

  - karakter geliştirmesi yok. mario gibi yerden "yadigar" adı altında nesneler yiyerek büyüyorsun. bazı kombolar var ama onun için de mana (güneş ışığı kristali) lazım. her zaman çıkmıyor.

  - sadece yumruk atarak dünya'yı kurtarıyoruz. bazı bölümlerde düşmanların kafasına tank / araba fırlatıyorsun ama animasyon gereği öyle... keşke çeşitli silahlar kullanabilseydik.

  >>> hazır bedava iken indirin, oynayın.