şükela:  tümü | bugün
 • belgrad'da buyuk bir cadde. yaya trafigine kapali olmasi, parke taslari, dukkanlari ve mimarisi ile istiklal caddesi'ne cok benzer. ama asla onun kadar kalabalik degildir.

  trg republike'den baslar, slavija'ya kadar uzanir.
 • dünyanın en güzel caddelerinden biri, yanında çemps ilayzis (bkz: champs-elysées) bile halt etmiştir, çünkü hemen ucunda güzelim kalemegdan vardır ve burada tuna ve sava nehirlerinin nefes kesen kavuşmaları izlenebilir.

  cadde üzerindeki restoranlarda oturup kıytırık yemeklere gereğinden fazla para vermek yerine, dükkanların arasındaki ufak lokantalara girilirse çok ucuza muhteşem yemekler yenilebilir.
 • ömrüm burada geçse hiç üzülmem. en sevdiğim caddedir dünya üzerindeki.
 • istiklal caddesiyle kıyaslanması bile ayıptır istiklal caddesine.
  avrupa'nın her küçük kentinde bulunan caddelerden biridir.

  yemek ve alışveriş için mekanlar mevcutsa da, öyle ara sokaklarında barlar vs. yoktur.

  pek de büyük değildir zati.
 • nedendir bilinmez, benim de ilgimi istiklalden daha çok çekmiş caddedir. her küçük avrupa kentinde bu tarz caddelerin bulunduğu da doğrudur. kalemegdan 'dan mıdır bilinmez ama kesinlikle çok hoş bir havası var.

  ama büyük anlamında;

  düşünüyorum ne kadar sevmiş olabilirim
  knez mihaylova kadar! derseniz küçük bir sevgiyi temsil eder.
 • hayatımda gördüğüm en güzel kızla 1 saatliğine de olsa tanışma, takılma imkanı veren uber başarılı sokak. zaten türk olunca belirli bir mesafede yaklaşıyorlar ama böyle bir imkan sunduğu için başarılı kesinlikle başarılı. kafama edeyim ki elimde şu an ne bir numarası var ne de sosyal medya. sadece adını verebilirim size: sanja! böyle bir olay yaşayabilirseniz kış aylarında oturmak için tavsiye edebileceğim yer via del gusto. basit sade ama iş görüyor. yazın ise zaten sokak üzerinde takılacak mekanlar var.
 • sirbistan'in baskenti belgrad'da bulunmaktadir.
 • yandex navigasyonla gitmeyin buraya. ilk denememde şehrin 20-25 km dışındaki bir tepedeki mezarlığa götürdü. içinde tabut olan siyah station cenaze arabası ile konvoyun arasında kaldım. artık caddeye ismini veren birinin mezarı mı yoksa bi ironi mi yapmışlar anlamadım. bilmeyen yokmuş zaten. sormak için de sucuyla tüpçü aramanıza gerek yok.
 • öyle istiklal caddesi'ndeki gibi on adım yan sokağına girdiğinizde pis, köhne, asfalt, ucube apartmanların sıralandığı daracık bir ara sokağa değil, yine kaldırım taşlı, yine güzel ve tarihi binalarla süslü, ferah, geniş bir sokağa girmiş olursunuz. bir orta doğu ülkesinde bulunmadığı için nüfus ve insan profili idealdir. binalar tarihi ve bakımlıdır. koca caddede tek bir çukur, yerinde oynamış taş, çamur, çer çöp vs. yoktur. kafelerde, restoranlarda dip dibe değil, aralıklı ve medenice oturulur. ayağınıza yapışan sinyalci, işportacı, tinerci görmezsiniz. ayrıca silme beton değildir, gölgesinde dinlenebileceğiniz ağaçlar vardır. çeşmesinden su bile içilir. kısacası istiklal caddesi'yle, hele hele şu anki haliyle kıyaslanması bile komiktir.
 • belgrad'da istiklal caddesiyle eş tutulan yer. acayip benziyor cidden. belgrad a gidecekseniz otelinizi bu caddeye yakın yerden ayarlayın böylece her şey elinizin altında olur. şu sıra yılbaşı nedeniyle pek de şıkır şıkırdı.