şükela:  tümü | bugün
 • öyle istiklal caddesi'ndeki gibi on adım yan sokağına girdiğinizde pis, köhne, asfalt, ucube apartmanların sıralandığı daracık bir ara sokağa değil, yine kaldırım taşlı, yine güzel ve tarihi binalarla süslü, ferah, geniş bir sokağa girmiş olursunuz. bir orta doğu ülkesinde bulunmadığı için nüfus ve insan profili idealdir. binalar tarihi ve bakımlıdır. koca caddede tek bir çukur, yerinde oynamış taş, çamur, çer çöp vs. yoktur. kafelerde, restoranlarda dip dibe değil, aralıklı ve medenice oturulur. ayağınıza yapışan sinyalci, işportacı, tinerci görmezsiniz. ayrıca silme beton değildir, gölgesinde dinlenebileceğiniz ağaçlar vardır. çeşmesinden su bile içilir. kısacası istiklal caddesi'yle, hele hele şu anki haliyle kıyaslanması bile komiktir.
 • dünyanın en güzel caddelerinden biri, yanında çemps ilayzis (bkz: champs-elysées) bile halt etmiştir, çünkü hemen ucunda güzelim kalemegdan vardır ve burada tuna ve sava nehirlerinin nefes kesen kavuşmaları izlenebilir.

  cadde üzerindeki restoranlarda oturup kıytırık yemeklere gereğinden fazla para vermek yerine, dükkanların arasındaki ufak lokantalara girilirse çok ucuza muhteşem yemekler yenilebilir.
 • ömrüm burada geçse hiç üzülmem. en sevdiğim caddedir dünya üzerindeki.
 • sirbistan'in baskenti belgrad'da bulunmaktadir.
 • istiklal'den en az 2 kat geniş olan cadde. ufak tefekmiş. üstelik tertemizdir ve bakımlıdır. insanlar rahat rahat yürüyebilirler. adım başı kaldırım çalışması, yol bakım onarımı yoktur. eylül-ekim gibi gidildiğinde restoranların önünde rahat rahat yemeğinizi yiyebilir, kahvenizi içebilirsiniz. yolun sonunda 2 dakika kale meydana çıkıp günbatımını izleyebilirsiniz. 90ların istiklal'i deseniz hadi neyse ama bugünkü haliyle kıyaslamak komik olur.
 • istiklalden daha güzel olan caddedir. kalemegdan kalesine bağlanır, belgrad'ın kalbinin attığı yerdir diyebilirim.

  he tabi zemun gibi bir yer varken ne işiniz var mihailova'da o da ayrı bir konu. belgrad o kadar güzel bir şehir ki, cadde kültürüne gerek duymazsınız.

  edit: günümüz istiklalinin aksine ağaçlıdır da. tramvay yok ama gerek de yok zaten.

  edit2: üstteki entrye katılarak eklemek isterim, eski istiklal derseniz belki, günümüz istiklalinden kesinlikle daha güzeldir bence.
 • hayatımda gördüğüm en güzel kızla 1 saatliğine de olsa tanışma, takılma imkanı veren uber başarılı sokak. zaten türk olunca belirli bir mesafede yaklaşıyorlar ama böyle bir imkan sunduğu için başarılı kesinlikle başarılı. kafama edeyim ki elimde şu an ne bir numarası var ne de sosyal medya. sadece adını verebilirim size: sanja! böyle bir olay yaşayabilirseniz kış aylarında oturmak için tavsiye edebileceğim yer via del gusto. basit sade ama iş görüyor. yazın ise zaten sokak üzerinde takılacak mekanlar var.
 • belgrad'da istiklal caddesiyle eş tutulan yer. acayip benziyor cidden. belgrad a gidecekseniz otelinizi bu caddeye yakın yerden ayarlayın böylece her şey elinizin altında olur. şu sıra yılbaşı nedeniyle pek de şıkır şıkırdı.
 • ufak tefek bir cadde. istiklal'le eşdeğer olabilmesi mümkün değil.

  edit: ufak tefekten kastım caddenin uzunluğu idi. istiklal'in yarısı kadar ya var ya yok. istiklal'in bozduğuna katılsam da, bu caddenin de abartıldığı gibi bir numarası kesinlikle yok.
 • nedendir bilinmez, benim de ilgimi istiklalden daha çok çekmiş caddedir. her küçük avrupa kentinde bu tarz caddelerin bulunduğu da doğrudur. kalemegdan 'dan mıdır bilinmez ama kesinlikle çok hoş bir havası var.

  ama büyük anlamında;

  düşünüyorum ne kadar sevmiş olabilirim
  knez mihaylova kadar! derseniz küçük bir sevgiyi temsil eder.