• knidos dendiği zaman akla ilk gelenlerden biridir.
    1850 li yıllarda knidos’u kazan charles newton bulduğu eserleri ingiltere’ye götürdü.
    charles newton ” a history of discoveries at halicarnassus, cnidus and branchidae” (halikarnassos, knidos ve didim’de keşifler tarihi ) isimli kitabında bu konuları anlatıyor.
    aslan, halen british museum'un girişinde sergileniyor.
    ingilizler için "hırsız" desek dilimiz mi yorulur?
    http://www.yeniasir.com.tr/…/datca_aslanini_istiyor
  • ait olduğu yerden uzakta olan binlerce tarihi eserden yalnızca bir tanesi. türkiye'ye iadesi için çalışma başlatılmış galiba ama iade edilmesi ingilizlerin keyfine bağlıdır. canları isterse verirler.
  • umarım geri vermezler. biz de müzelere verilen değer sağolsun, eğer verilirse ya çalınır ya yanlışlıkla kırılır, ya da çatısından su damlayan bir depoda saklanır.
    en azından british museum'da güven içinde olduğunu bilirsiniz.
  • ıngilizlerden bir kere daha nefret etmeme sebep olmus olaydir. hos bize geri verseler zaten buradaki hirsizlarda onu calar gider degisen bir sey yok. bu osmanli kafasi hala akp de yasadikca bizim tarihi eserlere bir deger vermemiz imkansiz.

knidos a 7 sene once gittigimde tarihi kalintilar arasinda o kadar cok pislik o kadar cok pet sise bira sisesi falan goruyorsunuzki acaba sahipsiz mi buralar yoksa ben yanlislikla filistinemi geldim diye insan kendi kendine soruyor

biz iceri girdik baya dolastik ettik, tepelere ciktik muhtesem manzarayi seyrettik hicbir aciklama olmayan tabelasi olmayan devasa tarihi anitlara okuz gibi baktik anlamadik saatler sonra disari cikarken a bir de baktikki orada bir gise varmis meger.

giseye gittim salak gibi iceri giris ucretli mi dedim. o sirada elindeki cep telefonunda mac izleyen tipik akp li gorevli evets dedi. orada parayi vermek zorunda kaldik

yani ben oradan torbaya tarihi eserleri doldurup ciksam amcanin haberi bile olmayacak. komedinin dingo ahiri. dedikya tipik akp li.
  • dünyanın en güzel yerinden çalınıp(!) bir müzeye hapsedildiği için mi, yoksa kolları bacakları kırıldığından mıdır bilemiyorum ama, hayatımda gördüğüm en üzgün bakışlı aslan heykelidir.
    ve maalesef çalınmış -ya da elimizle teslim ettiğimiz- sanat eserlerimizden sadece biridir!
  • ait olduğu yere, datça’ya iadesiz için girişimlerde bulunulmuştur . kamuoyu oluşturmak için imza kampanyası düzenlenmiş.

knidos aşığı biri olarak bi el atalım dicem ama online imza için her hangi bir link bulamadım. bilgisi, ilgisi olanlar link atarsa memnun olurum.

ilgili görsel
  • knidos aslanı’nın yuvası olarak adlandırılan mezar bu, hangi yüzle bu üzüntülü bakışları olan aslanı geri isteyeceğiz.
  • datça aslanı

adına knidos aslanı da diyebiliriz zira balıkaşıran'dan itibaren datça yarımadası antik knidos topraklarıdır.

1858 yılında batı anadolu'nun kültür yağmasında başrol oynamış isimlerden birisi olan ıngiliz araştırmacı
    charles newton, knidos'un nekropol (mezarlık) alanında bulunan 2.89 metre boyunda, 1.82 metre yüksekliğindeki
    knidos aslanını padişahtan aldığı özel izinle gemiye yükleyip ingiltere'ye götürüyor.

yerinden çıkartılıp gemiye yüklenmesi 3 ay sürmüş, 11 ton ağırlığındaki mermer tek bir bloktan oluşturulmuş ve
    mö 394 yılına tarihlenen bu görkemli aslan bugün vatanından oldukça uzakta british museum'da büyük avluda sergileniyor.

çaldılar seni ey ırak
  • knidos aslanı, 2001 tarihli kurgusal bir kısa film. knidos aslanı'nın ait olduğu toprağa dönüşünün epik-lirik bir hikâyesi. 20. yılı dolayısıyla elden geçirilip düzenlenen eser, anadolu'dan götürülmüş tüm kültür varlıklarına adanmış. orijinal, müzikal ve duygulu.
  • ait olduğu yerde olsaydı restorasyon adı altında alçı kaplama üstüne de saten boya yaparlardı burada.
hesabın var mı? giriş yap