şükela:  tümü | bugün
  • türk gençliğinin üniversite sınavına çalışmasına engelleyen oyun
  • aresteki 83 level mage hesabimi satmayi dusunuyorum. ilgilenen ulaşabilir.
  • bilgisayar oyunlarına hiç düşkün olmadım. hele ki böyle single player oynanan oyunlardan hiç hazzetmedim.

ama bu oyun bambaşkaydı.

elim boş, eskiyi anlatayım biraz. bu oyuna nasıl bağımlı olup nasıl bıraktığımı filan.

8. siniftayiz o zaman. oks ye hazırlanıyoruz. hani şu liseye geçiş sınavı varya ona işte.

dershanenin derece sinifiyiz. 8 erkek var sınıfta toplam. eskişehir'in neredeyse en iyileri denebilir yani. böyle hepimiz şey havasındayız. hangi liseyi istiyorsun diyene eskişehir fen garanti de, ankara/istanbul fen için çalışıyoruz diyen havalı ergenler işte.(sınavda tersten gördük eskişehir fen lisesini. anlatacağım şimdi niye öyle olduğunu)

fatih diye bi çocuk geldi birgün. böyle böyle bir oyun var. 8 kişi parti kuruyor, canavar kesiyor filan anlattı oyunu. herkes farklı bir karakter seçecek birbirimizi destekleyecez, kısa zamanda oyunun kralı olacaz diye gaza getirip o sınıfın tüm erkeklerini oyuna başlattı.

kendi kendimizi teselli ediyoruz sınava kalmış 3 ay ama çok abartmadan oynayalim, sınavdan sonra oynarız, dersleri denemeleri aksatmayalim filan. ama yalan... hepimiz bağımlısı olduk oyunun.

dersane çıkışı internet kafeye gidip oynuyoruz. sabah erkenden buluşup internet kafeye beraber açıyoruz filan.

dies serverinda esiyoruz adeta. birde bi nickim vardı aman allah'ım. 'fcdabbe' büyücüydum ben. bence en iyisi büyücülüktü.

sonra oks açıklandı. günlerce ağladım en kotu sınavlarımdan biri olduğu için.

neyse ağlama günleri geçince, yine de başka fen lisesi tutacağını anlayınca 3 aylik yaz tatili boyunca bu oyunun başında yaşadım.

lise tercihleri yaparken bile oyunda pazar kurup alta alıyordum oyunu.

sonra liseyi kazandık. o 8 kişinin bazıları bıraktı oyunu bazıları devam etti. ben devam eden tayfadandim. ama oyunda bagimiz koptu onlarla.

lisede yatılı okuyoruz tabii. sadece hafta sonları internet kafede oynuyoruz oyunu. oynuyoruz ama istediğimiz zaman bırakırız oyunu, bağımlı degilizki biz, zevk için oynuyoruz havasındayız.

o zamanlar oyun 80 level. ben 64 levelim. ama levelle isim yok. ben oyunda daha zengin olma yolundayım. o kadar zenginimki oyunda kiyafetlerim uzaktan parlıyor. elimdeki asa cayır cayır yanıyor.

paramı bankaya nakit olarak sığdıramiyordum. banka en fazla 2.100.000.000 cash alıyordu. ben artık gold bar yaparak para koyuyordum bankaya. öyle böyle zengin değildim yani. hatta hesabına o zamanın parasıyla 1.5 milyar veren olmuştu da ileride satarım diyerek vermemistim.

sonra birgün lise 2'de iken, yine hep gittiğimiz internet kafeye gittik. bilgisayara oturmadan önce mutlaka reset atardim ki önceden birisi keylogger gibi bir program kurmussa önlem olsun diye.

o gün oturacağım masanın yanında da bizim serverda oynayan başka birilerini gördüm. muhabbet sohbet derken direk oyuna girdim bende. adamlarla tanıştık oynadık filan. sıkıntı yok.

ertesi hafta yine oynamaya gittik aynı kafeye. oyunu bilenler bilir. oyuna girince karakterinize böyle yukarıdan yavaş yavaş zoom yaparak gelir görüntü. bı baktım benim büyücü çıplak.

ya diyorum bunu sanki çıplak bırakmamıştım ben. inşallah soyulmamisizdir diyerek oyuna girdim ama. girer girmez dünya başıma yıkıldı. tüm paralar, itemler, asalar, özel takılar... hepsi gitmiş. hepsini çalmışlar. ağladım ağlayacam kafenin ortasında ama sıkıyorum kendimi.

kesin diyorum geçen haftaki çocuklar yaptı. tanıyan var mı filan diyorum ama nerde.

biniyorum dolmuşa dönüyorum okulun yurduna. 1-2 hafta kendime gelemiyorum. hafta sonları içimde bir boşluk...

meğer bağımlı olmuşum. 2 senedir çılgınlar gibi vaktimi öldürmusum o oyunda.

tekrar bir iki girisimim oluyor eski zenginliğime ulaşmak için nafile.. bitiyor oyun benim için.

belki de başıma gelen en iyi şeylerden biri olmuştur o hesabımın soyulması. daha çok insan içine karışıp daha normal bir öğrencilik yaşamım oldu.

bu arada siz fen liselileri sürekli ders çalışan inekler olarak mı canlandırıyorsunuz gözünüzde? bi arada sabahlara kadar oynadığımız bataklari, 3-5-8leri anlatırım.
  • xigenon serverin sayılı +6 smite hammerlarından birini takıp chitin setimle şahane priest oynardım. birgün oyunu açıp karakteri çıplak gördüm. o zaman henüz dandik görünümlü olan +3 holy animor'u elinde bırakıp ne var ne yok almışlar. o gün oyunu sildim.
  • bir neslin hayatını mahveden oyunlardan sadece bir tanesi.

benim de bir soyulup oyun bırakma anım var. logos server'ı ilk açıldığında girip o zamanki halimle 59 level bir okçu kasmıştım. baktım ki item olmadan başarılı olamayacağım. kendimi ticarete verdim. bir süre sonra ticaret oyundan daha keyifli hale geldi. sadece görevden gelen paraları ticaretle 8-10 gb para yaptım. üstümü +1 rebirth set dizdim, elime iron bow +1 rebirth aldım. takıları falan donattım. normalde çalınma korkusundan dolayı karakteri çıplak hale getirip çıkardım oyundan. aklımca çalmak isteyen adam oyuna girecek karakteri boş görünce hiç açmayacaktı. o gün nedense bunu yapmayı unutmuşum.

sonraki gün oyunu açtığımda karakter soyulmuştu. oyunu sildim. bir daha da girmedim. çok hayırlı oldu.

geçen yıllarda steam versiyonu gelmiş. arkadaşla meraktan girip bir nostalji yapalım dedik. bütün görev itemleri ortadan kalkmış, hepsi saçma sapan elma gibi bir şeye dönüşmüş. şöyle söyliyeyim worm'dan da troll'dan da elma çıkıyor. silk pool da aynı troll tooth da aynı. level atlamak inanılmaz kolaylaşmış. oyunu yönetenler bu sayede bir an önce level atlayan insanların oyuna para yatırıp pvp'ye dalmasını umuyor sanırım. rezil haldeydi oyun.
  • maneste oynayan cz kasan suserleri beklerim 78 lvl expe devam eden priest.

bir neslin hayatını karartmış gelmis geçmiş en iyi dostluklarin kurulduğu oyun.
  • eski hali ozlenen oyun. kendi forumunda bunu dile getirenlere oyun ileri gidecegine geri mi gitsin diyerek konularini kapatiyorlar. sanirsin yaptiklari degisiklikler oyuna adam cekiyor. o igrenc krowaz patchi geldiginde oyun bitti tamamen. simdi serverlari birlestirdiler oyle oyunu aktif gibi gostermeye calisiyorlar. online olanlarin cogu ticaret icin oynuyor. slotlar bos, millet robot gibi genie denen koxpumsu seye birakmis charini. efectler ve itemlar igrenc. kurian diye gereksiz bir job gelmis. oyunda ruh yok. anca ko oynamayan ama alternatif arayan biri oynayabilir cunku bu 2005-2008 arasi oynadigimiz oyun degil.

ilk oynadigim zamanlar oyun o kadar iyiydi ki. o zamanlar iki noktayla karakter isimlendirilebiliyordu. ::csmert:: gibi bir nickim vardi. 28e kadar civcivsiz moradonda kasip daha sonra civcivi ogrenip 19a kadar yatarak dusurmustum chari. opal gorevinden gelen ufak para mutlu ederdi. hic ne ise yariyor diye sorgulamadan direk npcye satardim. ilk kez werewolfden +8 maul dusurdugumde havalara ucmustum. silahla moblara vurmak o lightning efekti ve sesi filan inanilmaz zevkli gelirdin o zamanlar bana. ilk kez arkadasimin 52 level roguesinde ironx clever md chitin gibi o zamanlarin iyi itemlerini kullanmistim. o charla deruda ptye girip kasmak bile zevkti benim icin. sonra bir yaz tatile gittim ve tatil donusunde hemen oyuna girmemle sok oldum. oyuna fire drake patchi gelmisti. artik +7 silahlar parliyordu, gorevler ve gorev itemlari gelmisti. basta hosnut olmasak da alistik sonradan. ıtem ve level kasmak kolaylasmisti. koxp filan da gelismisti baya ama onun bile zevki vardi. sonradan millet pkda bile kullanip suyunu cikardi. en son minore filan cd geldiginde birakmistim artik. sonra tekrar bir arkadasimin gaziyla basladim ardream bir char dizerek. epey de saglamdi ama arkadas soydurdu ve ben de steam ko ya kadar tekrar oynamadim. steam ko da fiyasko cikmisti ya neyse. ozet olarak simdiye kadar en zevk aldigim ve en cok zaman harcadigim oyun olmustur. keske o gunlere donebilsek...
  • bir zamanların efsane mmorpg oyunu,şuan için oyuncu sayısı büyük düşüş yaşasa da son 10yılın en az hileli dönemi olduğu söyleniyor .yaklaşık 14aydır yeni server açılmadı. yeni server açılsa da tekrar başlasak diye bekliyorum açıkçası.
  • geçmişe götürüp beni bu kadar hüzünlendiren az şeylerden biri. basit bir oyun değil hayatın kendisiydi.yıllarını vermiş herkes hatırladığında ayni duyguyu hisseder.
    yılbaşı müziğini de bırakayım şuraya:
    link
  • efsanedir ve öyle kalmalıdır.
    iyi günlerden kalan iyi anılar olmalıdır.
    yıl 2018 oldu, ara ara özlem duyup 000000 ve f9devil videoları izlenebilir.
    ama "ölüsünü zükene kadar bırakmayalım" mantığı zarar verir.

bu oyunun yeri bende çok ayrı, good old days.