şükela:  tümü | bugün
  • rome total war tarzı son zamanlarda yapılmış en iyi oyunlardan biri. kim osmanlıları seçip tüm avrupayı işgal etmek istemez ki hem de osmanlılar türk bayrağına sahip ise.
  • ölmeli doğmalı,prenses evlendirmeli,hoş bir gerçek zamanlı strateji oyunu.bir sürü ortaçağ medeniyetini haritada görmek ve toprakları genişlettikçe haritaya bakıp böbürlenmek isteyenler için idealdir.
  • cok sahane muziklere sahip, guzel oyun. muzikleri oyunun web sitesinden download edilebiliyor.
  • aman yarrabi...guzelce kurup, buyuk bir hevesle profilinizi de belirledikten sonra basliyor oyun. yapilmasi gereken bir ton is var; yok ekonomi, yok diplomasi, yok ticaret, yok egitim (bkz: egitim sart), ha bir de savasacaksiniz bunlarin yaninda..

“aggg acele etmeliyim, ordumu nasil olusturacagim, ya bu casusu nereye yollayacagim simdi, karim da sut gibiymis masallah, prensesin de evlenme cagi geldi.. stres bir ortacag hastaligiymis”

baktim bir sure sonra basedemiyorum bu alengirli islerle..actim bir quick battle.. dan dun saldirdim doyasiya..stresimi sinirimi attim bir kendime geldim..oh be..tavsiye ederim..
    kultur vasitasiyla ulastigim siz sozlukcu dostlarima diyecegim sudur: oyuna baslamadan tutorial kismina bir göz atin, tamam biraz embesil gibi oluyorsunuz ama olsun, inceden diplomasi taktiği veriyor, işe de yariyor. neyin nerde oldugunu da hafizaya aldiniz mi kimseler duramaz karsinizda...
  • çok zevkli bir oyun olsa da süper saçmalıklar barındırır bünyesinde...

mesela her heronun sahip olduğu 9 slotun 9unu da okçu birliklerle (tercihen longbowmen) doldurup, heroya archery ve ballista skillerinde son seviyeye getirdikten sonra tek bir üniteniz bile zarar görmeden oyunun başından sonuna kadar ilerleyebiliyorsunuz. sırf tarihe ayıp olmasın diye bir iki swordsman koyuyorum, ki parmaklarını bile oynatmıyolar vallahi...
  • ilk açtığınızda karışık, kötü ve sıkıcı gibi duran ama daha sonra kavrayıp devam ettiğinizde sizi uzun süre meşgul edebilecek güzel bir oyun.
  • oturunca başından kalkılamayan oyun. hele bir de bol trade good'lu bir kasaba ele geçirilmişse şölen haline gelebiliyor.
  • hafiften heroes tadı veren, age of kings tadı veren ancak o kadar da medieval total war tadı vermeyen garip oyun. yer ismlendirmeleri ve konumların gerçekçiliği konusunda ise malesef europa universalis'in yanına yaklaşamayacak kadar kötü.
  • oyunun başında bir kaç merchant yaparak çok küçük bir klan da olsanız dünyanın parasını kazanmanızı sağlayan oyun. tabi bu kadar para kazanmaya başladıktan sonra tek yapılması gereken teker teker etraftakileri ele geçirmek. en zor seviyede bile bu kadar kolayca oyunun kazanılabilmesi beni oyunda soğutmuştur.

oynun güzel bir özelliği ise bazı ırkları seçtiğinizde bu ırkların ileride başka devletlere dönüşebilmesi. mesela highlands'i seçerseniz ileride scotland'a, ulster'i seçerseniz diğer klanları ele geçirip. ireland'a dönüşebiliyorsunuz.