şükela:  tümü | bugün soru sor
 • müşterini tanı anlamına gelen ilke, kural, şart adı.
 • crm türkçe meali ile müşteri ilişkileri yönetimi alanının özünü oluşturuan felsefedir. firmalar geniş veritabanları kullanmakta, çeşitli gelişmiş istatistiksel teknikler ve araçlarla müşteri datalarını analiz etmekte ve müşterisini tanımaya çalışmaktadır. bunu iyi yapabilen firmalar ise rekabette öne geçmektedir.
 • (bkz: kyc formu)
 • bankacılıkta kyc’nin crm yani müşteri ilişkileri yönetimiyle hiç bir ilgisi yoktur. kyc’nin olayı potansiyel müşterileri veya mevcut müşterileri inceleyerek banka üzerinden kara para aklayacak veya teroristleri fonlayacak adamları içeri almamak veya bu dediğim olayları yapmadan engellemeyi sağlamaktır.

  iyi bir kyc sürecim var demek için aşağıdakiler gereklidir.

  politika ve prosedürler: tüm kyc süreçleri dokümante edilip, dokümante edilen süreçler ekip tarafından uygulanmalıdır. dokümante edilmesi gereken iki süreç: müşteri kabul süreci ve periyodik gözden geçirme süreçleri. müşteri kabulü standart ama periyodik süreçte sektörde uygulama eksikleri gözlemliyorum.

  risk değerlendirme: müşteri profili (uyruk, yapılan iş, transfer tutar ve adetleri vb) sürekli ölçülerek müşterinin yukarıda belirttiğim sıkıntılı işlere ne kadar meyili olduğu periyodik olarak ölçülmelidir. sektörde standart bir risk matriksi kullanan da kompleks programlar kullanan da vardır.

  işlem takibi: müşteri işlemleri (gönderim yeri, amacı ve tutarı) takip edilerek yukarıda belirtilen sıkıntılı durumlara sebebiyet verilip verilmediği takip edilmelidir. bu yapı tamamen sistemsel olup, sas gibi senaryo yüklenerek senaryoya uygun raporların çıkarıldığı uygulamalar da vardır. biraz kyc’den aml-ctf’ye giriyor bu konu.

  yurt dışında oldukça gelişmekte olan bir konu kyc ama türkiye’de halen bebek adımları sürecinde. yaklaşık 5 sene içinde daha çok bahsedilen bir konu olmasını bekliyorum.
 • gerekli aml(anti money laundering) regulasyonlarini karsilamak icin musterinin kimlik, adres gibi bilgilerini toplama sureci.