şükela:  tümü | bugün
  • beyzbolda bir atis turu. bu atis turunun nereye gidecegini atici ve tutucu (catcher) dahil kimse tahmin edemez. atis tamamen topun uzerindeki dikislerin sebep oldugu turbulansa gore falso alir. o siradaki hava basinci, havadaki esinti bu falsoya inanilmaz etki eder. bu nedenle iyi atilmis bir knuckleball ucus esnasinda dans eder ve vurucuyu cok fena yaniltir. bu tur atislari yakindan ya da yavas cekimde seyretmenin tadina doyum olmaz. ancak kontrolu cok zor oldugundan genelde tercih edilmez, zira kotu atilmis bir knuckleball, dans etmez, nisbeten yavas bir atistir ve cok kolay home run'a sebebiyet verir. topun ucusu sirasindaki dansa neyin sebep oldugu hakkinda uzun yillar arastirmalar yapilmis ve sonunda aerodinamik calismalar olaya topun uzerindeki dikislerin sebep oldugu turbulansin etki ettigini gostermistir. 2004 yili itibariyla beyzbol liglerindeki tek aktif knuckleball aticisi tim wakefield'dir.
  • bu atisda top aticinin elinden ciktigi gibi home base'e dogru ilerler.. top kendi ekseni etrafinda herhangi bi donus yapmaz...
  • http://www.youtube.com/watch?v=iisucvcuc8g adresinde, bu atış türünün karşılanmasının neden zor olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. gideceği yerin, karşılayan kişi tarafından tahmin edilememesi en büyük özelliğidir.
    knuckleball sadece beyzbolda değil futbolda da kullanılan bir teknik aslında. cristiano ronaldo'nun frikiklerini izleyenler anlayacaktır demek istediğimi.
  • bunun guzel bir ornegini hakan calhanoglu dortmund'a atmistir.

    https://www.youtube.com/watch?v=nk58assp9tc
  • futbol literatürüne sokan didi'dir.