şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kronik bronşit ve amfizeme bağlı, genellikle geri donu$umsuz*, ilerleyici ozellikteki hava akimi obstrksiyonu ile karakterize bir hastaliktir.

  en onemli etkeni sigaradir. daha sonra mesleki maruziyet gelir.

  tedavide en omeli nokta sigarayi biraktirmaktir. verilen ilaclar cogunlukla semptomlari gidermek icin kullanilan bronkodilatorlerdir. %10-30 oraninda geri donu$umu olan bir tipi de bulunmaktadir, bu da astim tanisinda kullanilan erken reversibilite testi ile tespit edilebilinir.

  eger aktif-pasif sigara iciciligi, mesleki maruziyet vb cevresel faktorler yoksa hasta alfa-1 antitripsin eksikligi yonunde ara$tirilmalidir.
 • nefes almak için bir torba ilaç kullanmanız gereken, akciğer kanseri kadar tehlikeli, tedavisi olmayan, tıbbın sadece ilerleyişini yavaşlatabildiği, doktorlarımızın hakkında yeterli bilgiye sahip olmaması sebebiyle doktor seçiminin önem kazandığı, hastanın yaşamını uzatabilmek ve daha rahat şartlarda yaşayabilmek için bir doktor gibi araştırma yapmasını mejburi kılan, çok yaygın, ölümcül bir rahatsızlık.
 • koah bir hastalik grubudur icine kronik bronsit ve amfizem girer. bazen ikisi birarada da olabilir. patogenezinde sigaranın notrofilleri aktive etmesi, aktive olan notrofillerin, inlamatuar mediyatorler salgilamasi vardir.. ki bunlar sitotoksiktirler, akciger parankimini darmaduman ederler. tedavi sigarayi birkmakla baslar, bronkodilatorler, oksijen tedavileri vs. ile devam eder.
 • genetik yatkınlığın da yakalanma konusunda ciddi etkisi olan bir rahatsızlık. dedemin ve babannemin ölümüne yol açan, babamın yıllardır hastalıkla boğuşmasına ve kendine özen göstermesine rağmen sonunda ani bir kriz ile hastaneye kaldırılmasına ve günlerdir hastanede yatmasına yol açan hastalık. genetik yatkınlığı olan insanların özellikle sigara, toz, kirli hava gibi etkenlerden uzak durarak hastalığa henüz yakalanmamışken dikkatli olmaya başlamasında yarar var. aksi halde hastalığa yakalandıktan sonra insanın yapabileceği pek bir şey kalmıyor. hastalığın geçme şansı olmadığı için hayatta kalabilmek için uğraşılıyor.
 • sağlık bakanlığı'na göre, türkiye'de 3 milyon koah'lı varmı$, akciğer rahatsızlıkları nedeniyle kaybedilen hastaların yüzde 20'si koah'lıymı$.. en önemli belirtisi, kişinin yılın en az üç ayında balgamlı öksürmesi ve bu durumun en az iki yıl tekrarlamasıymı$..

  not: her sene kasımın 3. çar$ambası koah günüdür.
  2006, 2007 ve 2008 için sırasıyla 15, 21 ve 19 kasımdır.
 • geri dönüşümü olmayan bir hastalık. ayrıca abd'de, ölüm nedenleri arasında dördüncü sıradadır ve 2020'de birinciliği ele geçireceği tahmin edilmektedir.
 • karabükte yaşayınca kendiliğinden gelişen akciğer hastalığı. iyileşmez, ilerlememesi ise insafına kalmıştır.
 • (bkz: seretide)
 • solunum fonksiyon testlerinde * ortaya çıkan karakteristik bozukluk fev1 ve fev1/fvc oranında azalmadır.

  eğer -fev1< %30 ise çok ağır şiddetli koah
  -fev1 %30-%50 arasında ise şiddetli koah
  -fev1 %50-%80 arasında ise orta şiddetli koah
  -fev1> %80, fev1/fvc< %70 ise hafif şiddetli koah
  -sft değerleri normal ancak kronik öksürük ve balgamı varsa riskli hastadır.