şükela:  tümü | bugün
 • itü arı teknokent bünyesinde bulunan itü çekirdek girişim kuluçka merkezi'nde geliştirilen, türkiye'nin ilk evcil hayvan*** takip künyesi.

  apartman dairesinde büyüyen kedimi sokağa alıştırma evresinde araştırmalarım sonucu aylar önce keşfettiğim, iyi düşünülmüş bir sistem.
  normalde kedim samim'e tasma takmıyorum ama bunu kullanabilmek için alıştıracağım bir şekilde.
  çünkü koala'nın sunduğu küçük boyutlardaki bu künye, gördüğüm kadarıyla ancak tasmaya takılabiliyor.

  eğer siz de evcil hayvanınız kaybolur endişesi taşıyorsanız bence koala'ya bir göz atın. hatta mutlaka göz atın çünkü ne kadar çok kişi olursak o kadar iyi :)
  niye böyle olduğunu anlatayım; sevgili hayvanımızın tasmasına taktığımız bu künye, çevreye sürekli bluetooth sinyalleri yayıyor. ha bu arada biz uygulamayı edindikten sonra cep telefonu için ücretsiz uygulamasını indiriyoruz koala'nın. bu uygulama sayesinde bluetooh aracılığıyla künyeden gelen sinyalleri takip edebiliyoruz. mesela dilersek güvenli bir alan belirleyebiliyoruz. petimiz bunun dışına çıktığında uyarı geliyor telefonumuza ve müdahale edebiliyoruz bu sayede.
  diyelim ki o esnada biz başka bir yerdeyiz ya da bir şekilde hayvancağzımızı yakalayamadık, işte ondan sonra diğer koala kullanıcılarının rolü devreye giriyor. daha önce uygulama üzerinden sisteme fotoğrafı ve adıyla kaydettiğimiz hayvanımızı kayıp olarak işaretlediğimiz zaman, eğer petimiz bu uygulamayı kullanan diğer kullanıcıların yakınında bir yerlerdeyse bildirim geliyor. ve eğer ki petimiz bu arkadaşların sinyal menziline girerse, işte o zaman uygulama bizim hayvanın konumunu tekrar tespit edip bize gönderiyor. hatta belki bize kalmadan bildirimi alan diğer arkadaşlar da müdahale edebilir.
  bu arada eğer evcil hayvan sahibi değilseniz veya hayvanınıza künye satın almadıysanız bile bu uygulamayı telefonunuza indirip, diğer pet sahiplerine faydalı olabilirsiniz.

  daha ayrıntılı bilgi için çeşitli linkler;

  web
  feys
  insta