şükela:  tümü | bugün
 • bundan yaklaşık 4 milyar yıl önce okyanus diplerindeki volkanik bacalarda pırtlayan lipit* moleküllerinin suyu bir zırh gibi sarmasıyla* ortaya çıkan, ilk hücreler.

  abiyogenez teorisi ile ilgili keyifli bir okuma yapıp yeni ufuklara yelken açabilirsiniz.
 • cansızlıktan canlılığa geçişte çok önemli yer tutan yapılardır. bir başka deyişle canlılığın ön hücreleridir. koaservatlar lipid yani yağ yapılıdırlar. suyu itici özelliklerinden dolayı ( su içinde) küremsi şekillerde kalmaya meyillidirler.

  4 milyar yıl önceye dönelim:
  okyanus tabanlarında, bacalar bulunmaktadır. magma ile bağlantılı bu bacalardaki mikro odalarda çok çeşitli basınç, sıcaklık vb. değişken koşullar yaşanmaktadır. bahsettiğimiz bu mikro odacıklarda; magmadan ve yerin çeşitli katmanlarından sürüklenip gelen maddelerden ilk organiklerin (yağlar, amino asitler vs.) sentezlendiği düşünülüyor. baca ağızlarındaki lipidler su içinde dışarıya göre nispen korubaklı hücremsi şekiller almış olmalı (koaservat yani). sonra bu korunaklı şekillerin içine diğer organik maddeler giriyor. bu organik maddelerden ribozim ( amino asit yapılı), ribozomdan rna, rnanın çift yapısından da dna oluşmuş olmalı. tabii ki bu süreç milyonlarca yıl sürüp sayısız deneme (denemeyi bilinç olarak düşünmeyin) ile sonuca ulaşıyor.

  daha fazlası için: 50 soruda evrim*

  edit: ribozom, ribozim ile değiştirildi. uyarı için, agir adimlarla ilerleyen karafatma'ya tşk.
hesabın var mı? giriş yap