şükela:  tümü | bugün
  • küçük ve orta boy işletmelere hizmet veren bankacılık çeşiti. ortalama olarak yıllık cirosu 0 ila 15 milyon dolar arası olan firmalar girer bu kapsama. aynı anlama geleni için;

(bkz: işletme bankacılığı)
  • küçük ve orta ölçekli işletmelerin başta kredi olmak üzere çeşitli finansal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bankacılık uygulamasıdır.
  • küçük ve orta ölçekli boyutlardaki işletmeler yararına yapılan (tabi eğer yapılıyorsa) bankacılık çeşididir.kobiler dünyanın her yerinde olduğu gibi bizim ülkemiz içinde de sayıca oldukça fazla yer kaplar.ekonomi için de oldukça önemlidir.aktif büyüklüğü açısından baklıdığında 2001de ülkedeki toplam katma değerin sadece %23,7sini karşılarken,varolan işletmelerimizi sayıca değerlendirdiğimizde %99 gibi bir oranla karşılaşırız ki bu da ülke ekonomisinin belkemiğini oluşturduklarını gösterir.
    bu bağlamda kobilerin desteklenmesi bir ülkenin ekonomisi için yapılabilecek en faydalı hareketlerdendir.ülkemizde pek çok banka kobiler için projeler geliştirmiş ve bunları uygulamaya koymuştur.
    kobilerin avantajları üretim esneklikleridir.büyük değişimler karşısında kolayca esneyip üretimlerini o yönde değiştirebilirler.fakat yine aynı küçük yapılarından kaynaklanan aktif boyutları dolayısıyla finansal güçleri zayıftır.desteklenmesi gerekir.işte bu noktada kobi bankacılığı devreye girmelidir.kobilerin uygun fiyatlarla kredi kullanabilmeleri onların dezavantajlı oldukları noktayı bir nebze telafi etmelerini sağlar.
    kobi bankacılığının en büyük riski kullandırılan kredinin geri dönüş riskidir.fakat bu riskin de devlet tarafından kurulacak (yoksa kuruldu mu?) bir fon ile azaltılması bankalar için teşvik edici bir hareket olacaktır.çünkü kobiler sadece ekonomik değer olarak düşünülmemelidir.kobilerin istihdam kapasitesi düşünüldüğünde sosyal güven ortamı için önemli rol oynadıkları görülür.yine 2001 verileriyle, imalat sektöründeki toplam istihdamın %61i bu işletmeler tarafından karşılanmaktadır.ayrıca kobiler yerli sermayenin potansiyel atılım güçleri olarak değerlendirilebilir.yerli müteşebbisin desteklenmesi açısından da sayısız faydası bulunur.
    kobiler bizim canlarımızdır.trilyon dolarlık çok uluslu şirketim olacağına bir tane kobim olsundur.kobilerimizi sevelim koruyalım.(bkz: kobi sen bizim herşeyimizsin)
  • "ilişki bankacılığı"nın ön plana çıktığı son zamanlarda daha da önem kazanan; artık, bankalar tarafından farklı bir segmentasyona tabii tutulan kobi müşterilerine, farklı bir hizmet sunmayı hedef alan bankacılık anlayışı.

artık çoğu bankanın, kobi'lere özel, gayet kapsamlı internet siteleri mevcut. tv ekranlarında bile kobi bankacılığı ile ilgili reklamların artması, konuya bankalarıın verdiği önemi gösteriyor gibi...
  • kobi bankacılığının en büyük problemi, kobilerle ilgilenen personelin tamamının kobinin işleyişini anlamıyor ve asla da anlamayacak olması. staj olarak bir ay kobi yönetmek problemin çözümü için faydalı olabilir, ama o da imkansız tabi.
  • türkiye için bankalardan ve bankacılardan nefret etme nedenidir.

adam gelmiş illada şirket evraklarını ver kredibilite için çalışma yapalım diye bir tarafını yırtıyor. benim anlamadığım bankacı bana niye gelir ki. benim ihtiyacım olduğunda bankacıya gitmem gerekmez mi?

geldiğinde de rahat dursa içim yanmaz. durup dururken şirket araçlarını değiştirelim der, ya da işletme için sikimsonik gereklilikler uydurur, hiç biri olmazsa mobilyalara dekorasyona takar "bunlar size yakışıyor mu?" yenileyelim der.
  • kobi bryanti transfer etmek istediginizde, klubunuze kredi veren bankalardir.

(bkz: kobe bryant)
  • işi para alıp satmak olan bankalar için ticari sınıftaki işletmelerden daha karlı bir pazardır. daha küçük ama daha yüksek karlı para satabilirler bu tür işletmelere. türk bankacılığında rekabet sert olduğu için de bu işletmeler burnundan kıl aldırmaz.
  • çalışması oldukça zor olan bankacılık türü. bu segmentin en kötü yanı, bankacılığa dair çok fazla bir şey öğrenmezsiniz. çok fazla kredi çeşidi yoktur satabileceğiniz, tekliflerinde büyük finansal analizler yapmazsınız, hatta bazılarında hiç yapmazsınız, hazine ile fx işlem diyaloğuna pek girmezsiniz. hatta hiç girmezsiniz. finans bilmenize gerek yoktur. size finansal bir birikim de kazandırmaz. bu segmentte beş yıl çalışıp, rotatif kredinin dönem faizini hesaplayamayan adam gördüm la ben. basit, en temel, herkese sattığı rotatif kredi amk. iskonto yaptığı çekin net olarak müşterisinin hesabına ne kadar geçeceğini manuel hesaplayıp söyleyemeyen adam gördüm. aslında bir bankacıdan ziyade, kapı kapı dolaşan bir pazarlamacısınızdır. elinizde hesap açılış sözleşmeleri ile birlikte kapı kapı dolaşıp müşteri ararsınız. beş para etmez adamlardan saçma sapan muameleler görürsünüz.

özellikle çok büyük bir bankada değilseniz ve idealleriniz varsa gerçekten 1.5 yıl sonra çekilmez olur kobi bankacılığı.

ben 1.5 yıl dayanabildim. kendime de o kadar süre vermiştim. sonrasında ticari-kurumsal tarafa geçtim. büyük bir bankada, ticari-kurumsal segment gerçekten de bankacılık yaptığın hissini veriyor.

ben de burda işin bankacılık kısmını anlattım işte. yeni başlayacak olanlara bir yol gösterir belki.

gerçi türkiye'nin %80'i bankacılığı gişe ve bireyselden ibaret sanıyor ama olsun.
  • ülke ekonomisi için desteklenmesi gereken işletme sahiplerdir, kobilere en çok kosgeb ve bankalar destek oluyor, bankalar içinde ise gördüğüm kadarıyla en fazla desteği halkbank veriyor.

(bkz: http://www.halkbankkobi.com.tr/…cesit-mensucat/9814)