şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • 100 adedi 1 adet naira'ya eşit olan nijerya küçük para birimi.
 • nijeryalı hoboların tamah ettiği değersiz para...
 • (bkz: kobo ereader)
 • çok sevdiğim bir dostumun, bana doğum günü hediyesi olarak gelmiştir. sağ olsun...
  kullanışlı, ince, hafif, şirin mi şirin bir e-kitap okuyucusudur.
  e-kitap okuyucusu almak isteyen ama hangisini alacağına karar veremeyen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.
  en güzel özelliği ise içerisinde sözlük barındırıyor olması, başka e-kitap okuyucularda da var mıdır, nasıldır bilemem ama kobo'dan çok memnunum. ingilizce kitap okurken bilmediğiniz kelimelere tıklayarak hemen anlamını öğreniyorsunuz, bazen örnek cümlelerle gösteriyor.
  her ne kadar benim için elime kitap alıp onun kokusunu koklayarak, sayfalarına notlar alıp, cümlelerin altını çizerek okumak kadar zevkli olmasa da işe yaradığını söylemeliyim. özellikle seyahate çıkacaksanız sizi bir sürü yükten kurtarıyor bu (bkz: e-kitap)lar. zira bavulum + kitap çantam şeklinde çıkmaktan kurtardı beni.
  maddi olanaklarınız kısıtlıysa kitaba daha az para harcıyorsunuz ayrıca, bu da iyi bir neden.
 • e-kitapçı firma. çok başarılı e-kitap okuyucuları da üretir. amazon/kindle rakibidir. rekabet iyidir.
 • bendeki aura versiyonu 10 sayfada bir kitleniyordu. 5 dakikada bir reset atmaktan iflahim gevredi. kiz arkadasimin hediyesi olmasa simdiye 10 kere duvarda parcalardim ama sevgi ile yaklastim, nazikce dokundum ekranina hep. bugün de durdugu yerde ekrani bozulmus, uyurkenki kitap kapagi duruyor. ya benim sansima hatali üretilen bir model gelmis ya da hakkaten cok sikko e-book reader lar yapiyorlar.

  edit: kullanici hatasi diye tamir etmediler cope gitti. hayatimda elektronik konusunda cok sansli ve dikkatli biri olarak yedigim ikinci kaziktir kobo. ilki tabi ki hp. gerci onlar bile kanser etmelerine ragmen her defasinda bir kac üst modeli ile degistirdiler. kobo da kanser oldugumla kaldim.
 • gördüğüm en pahalı e-book satış sitesi. çok nadir kitaplar bulunabiliyor ama yükte hafif pahada ağır kalıyor...
 • kobo marka e-okuyucularda en iyi okuma deneyimi yine kobo'ya ait olan .kepub (kobo epub) formatında olmaktadır.

  ben bir kobo aura kullanıcısı olarak birkaç e-kitap denedim ve dikkatimi çeken 3 özelliği oldu.

  1: sayfa geçişleri çok hızlı; geçişlerde görülen sayfa kararması neredeyse hiç yok. sadece kullanıcının ayarladığı, ekran yenileme ayarında var.

  2: dipnot hassasiyeti çok iyi; ayrıca dipnota dokununca dipnotların olduğu sayfaya gidip/gelmek yerine hemen bulunulan sayfada küçük bir kutu açılıyor.

  3: cihaz üzerindeki tüm okuma ayarları .epub formatlı kitaplarda sorun çıkarsa da .kepub formatında bütün ayar seçeneklerini algılıyor.

  peki .epub kitapları nasıl .kepub yapacağız?

  bundan sonra yazacağım tüm dönüştürme adımlarını birebir uygulayınız. uzun gibi görünse de toplamda 2-3 dakikalık işlemdir; iyice açıklayıcı olsun diye uzun yazacağım.

  1: bilgisayarınızda calibre programını açın, yoksa şu linkten yükleyin ve kurulumunu yapın: http://calibre-ebook.com/download

  2: calibre'yi açınca sol üstte "kitap ekle" butonundan cihazınıza yükleyeceğiniz kitap veya kitapları calibre kitaplığına ekleyin.

  3: sağ üstte "tercihler" butonuna tıklayın, gelen pencerede en alttan "eklentiler" seçeneğine girin ve yine en alttan "yeni eklentiler edin" butonuna tıklayın.

  4: sağ üstteki arama kutusuna yazarak "kepub output" ve "kobotouchextended" eklentilerini yükleyip pencereyi kapatın ve bir önceki eklenti penceresine dönün.

  5: yukarıdaki arama kutusundan "kobotouchextended" eklentisini arayın ve üzerine çift tıklayıp gelen pencereden sadece .kepub formatını işaretleyin, başka format işaretleri varsa kaldırın. bundan başka bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

  şimdi cihazımıza .kepub formatlı kitapları yükleme işlemine geçelim:

  1: cihazımızı bilgisayara bağlayıp calibre'nin cihazı görmesini bekleyin. daha sonra cihaza göndereceğiniz kitap veya kitapları seçip üzerinde sağ tıklayıp "cihaza gönder -> ana belleğe gönder" seçimini yapıp bekleyin. her gönderilen kitabın başında yeşil renkli onay işareti çıkacaktır.

  2: işlemleriniz bitince yukarıdaki calibre ana menüsünde cihaz butonunun yanındaki ok simgesine tıklayıp "eject this device" ile cihazınızın bağlantısını düzgün bir şekilde kesin. bu şekilde yapmazsanız ayarlarınız yüklemeleriniz geçersiz olabilir.

  dipnot-1: cihazı bilgisayara bağlamadan calibre ile kitapları .kepub'a çevirip cihaza kopyala/yapıştır ile yüklemeyin, olmuyor; en azından bende olmadı.

  dipnot-2: bu işlemler kobo glo, kobo aura h2o, kobo aura one, kobo clara hd cihazları için de geçerlidir. bunlar haricindeki modellerle ilgili bilgim yoktur..
 • ürün kalitesi acaip kötüdür. müşteri servisi sizi başından savmak için elinden geleni yapar, ürünü kullandığınız sürece sorun yok ama bir kez bozuldu mu muhtemelen hiçbir şekilde yardım alamazsınız. eğer henüz almadıysanız sakın almayın. yine de ikna olmadıysanız şuraya bir bakın.
 • d&r'da satılmaya başlanacakmış.