şükela:  tümü | bugün
  • kindle paperwhite 1. nesil kullanıcısıyım. geçen hafta fransa'da fnac mağazasında kobo h2o'yu görünce dayanamayıp aldım. gelelim izlenimlerime;

-öncelikle ekranının paperwhite'a göre daha büyük olması bir avantaj

-ikinci güzel özellik çözünürlüğü müthiş, insan bir kere bunda kitap okuduktan sonra paperwhite 1. nesile dönmek istemiyor.

-unutmadan bu alet su geçirmiyor. küvette kitap okuyabiliyorsunuz.. ben daha denemedim.

-paperwhite'a göre acayip hızlı.

-hem mobi hem de epub formatındaki kitapları okuyabilmek açısından müthiş. ayrıca cbr formatındaki çizgi romanları okuyabiliyorsunuz işte bu muhteşem.

-gelelim beğenmediğim özelliklere. paperwhite'ı güncelledikten sonra kitap içindeki dipnotlara tıklayınca dipnot küçük pencere olarak aynı sayfada görüntüleniyordu ve bu pek müthiş bir özellik idi. ancak kobo'da dipnota tıklayınca sizi dipnotlar sayfasına gönderiyor. bunu sevmedim. umarım kobo da ilk güncellemede kindle'daki gibi küçük pencere şeklinde dipnot göstermeye başlar. (bu sorun çözüldü aşağıda editi okuyun)

-dipnotlarla ilgili tek sorun dipnot sayfasına göndermesi değil. dipnotu tıklamak da bir sorun. dipnottu tıklayınca alet dipnotu tıkladığınızı algılamıyor sayfayı değiştiriyor. kindle bu konuda daha duyarlıydı. (bu sorun da çözüldü aşağıda editi okuyun)

-kitabı açınca ekranın alt tarafında boşluk oluyor ama ekranın üst tarafında boşluk olmuyor. yazılar neredeyse üst kenara bitişik. bu çok rahatsız edici. sayfa ayarlarında da ayarı yok. çok keyfimi kaçırıyor bu durum çok.(bu sorun da çözüldü aşağıda editi okuyun)

-fnac isimli mağaza zincirinden aldığım için alet uyku moduna geçtiğinde fnac mağazasının logosunun yer aldığı bir ekran koruyucu çıkıyor. ekran koruyucu nasıl değiştirilir bulamadım (çözüm yolu bilen varsa beri gelsin lütfen)

-son olumsuz şey ise "x güzel marka da servisi yok her yerde" gibi bir şikayet olacak. kindle kullanırken hem amazon'un sitesinde hem de kullanıcılar tarafından oluşturulmuş yüzlerce forumda kindle'ın kullanımı ile ilgili bir sürü ipucuna ulaşmak mümkündü. bunda kobo'ya sözlük nasıl yükleyeceğinizi bulmak için bile dedektif gibi mesai harcamak zorundasınız.

velhasılı kobo, paperwhite 1. nesil ile karşılaştırılınca müthiş bir alet. tavsiye eder miyim. evet tavsiye ederim. kindle voyage kullanmadığım için voyage nasıldır bilemiyorum ama şu ana kadar kullandığım e-readerlar arasında en iyisi kesinlikle bu.

kullandıkça izlenimlerimi buraya eklerim.

not: benim kobo'yu aldıktan sonra ıskartaya çıkardığım paperwhite 1. nesil kindle kitap okuyucuma talip olan varsa mesaj kutusunu yeşillendirsin. her ne kadar onu kobo ile aldatsam da kırıksız, eziksiz, kötü alışkanlıkları olmayan, beni yarı yolda bırakmayan güzel bir kindle kardeşimizdir.

edit-i büdü: evet en büyük iki sorunu çözdüm. artık hem kitap üst kenara dayalı değil hem de dipnotlar pencere olarak geliyor. kobo'nun kullandığı kebup diye bir format var calibre marifeti ile dosyalarınızı kepub'a çevirdiğinizde sorunlar tık diye çözülüyor. ekran koruyucu işi ise kolaylıkla çözüldü, forumlar sağolsun.

kepub için calibre programına "kepub output plugin" ve kobo ismi taşıyan diğer eklentileri kurup elinizdeki epub ve diğer formatlardaki dosyaları kepub'a çevirebilirsiniz.

ekran koruyucudaki fnac logosunu ya da satın aldığınız firmaya ait reklam görüntüsünü kaldırmak için;

.kobo klasöründeki "affiliate.conf" dosyasını bilgisayarınızda açıp

affiliate=fnac

yerine

affiliate=kobo

yazın. sorununuz çözülüyor.

--karar--
    süper alet iyi ki almışım.
  • bir aylık arastirma sonucunda karar verip alamanyadan reca ile aldirdigim alet, tum detaylari belirtilmis zaten, tum videolarini, karsilastirmalarini izledim (kör olma pahasina) amma sonuctan memnunum, ekran koruyucu olarak son okunan kitabin kapagi geliyor...

eksileri;
    - turkce arayuz, komple turkce destegi,
    - cihaz turkceyi desteklemediginden fontlardan turkce kitaplarda sapitanlar var (cok onemli degil, benim icin hic onemli degil)
    - kobo online da turkce kitaplarin olmamasi,
    - tr de satisi ve destegi yok (sanki hepsinin var)

artilar;
    + teknik ozelliklerinin tumu
    + su gecirmezlik
    + ekran isigi,
    + tum yuzeylerin kalitesi,
    + destekledigi formatlar (tum dunya formatlari gibi birsey)

edit fiyat;
    tax free dusuldukten sonra guncel kur ile maliyeti 428 tl (keske orj sleepcover kilifida alsaydik)
  • kitap okumayla birazcık ilgisi olan herkese şiddetle tavsiye ederim. pocket'la uyumu, entegrasyonu da sorunsuz, kusursuz. internette istediğim köşe yazısını, makaleyi, blog yazısını istediğim zaman rahatca okuyabiliyorum. en büyük avantajı da ekran büyüklüğü tam olması gerektiği gibi, 6"'lik kindle ve benim eski kobo glo'ma göre 6.7" çok daha ideal olmuş. yanımdan hiç ayırmıyorumdesem yeri var.

kobo glo ile ilgili entry'mde bahsettiğim gibi epub formatı desteği olması da büyük bir artı.

türkçe kitaplarda sapıtabildiği söylenmiş, benimde başıma ğ,ü,ş gibi türkçe karakterlerin değişik şekillerde görülmesi sorunu geldi ancak çözümü çok kolay, sanırım fontla alakalı, cihazdaki türkçe karakterlerle uyumlu fontlardan birini seçerseniz sorun anında çözülüyor.

eksi sayılmaz ama su geçirmezlik özelliği benim için gerekli değil, yinede dursun bir köşede belki lazım olur. birde bazen sayfa geçişleri yavaşlayabiliyor gibi, 1kaç saniye bekletiyor ama sık sık olan ve keyif kaçıran bir durum değil.
  • http://www.dr.com.tr/…kitap-okuyucular/grupno=01758

d&r

kobo glo hd'yi 429,00 tl
    kobo aura h2o'yu 649,00 tl
    kobo touch'ı 329,00 tl

fiyatla piyasaya sürmüş.
  • yurtdışına göre yüzde 27 daha yüksek fiyat etiketiyle ülkeye garantili giriş yapmış model. keşke glo hd gibi sadece yüzde 16 civarında bindirselermiş. su geçirmezlik haricinde pek bir numarası yok.
  • kobo glo hd ile aura h20'nun arasında kalmıştım bir süre. glo'nun iyi tarafı fiyatının biraz daha ucuz olması, ekranın e-ink özelliği ve kindle voyage kadar iyi bir ekrana sahip olması, epub formatını desteklemesiydi negatif yönleri ise ekranının aura'dan küçük olması, su geçirmesiydi. biraz rastlantı eseri aura'yı aldım d&r'dan çünkü glo bitmişti ve 1 ay kadar daha ellerinde olmayacaktı. çok memnunum şu anda iyi ki de aura almışım, ne ipad kadar gözümü yoruyor, ne de pili bitiyor. e-kitap okuyucular arasındaki en iyi tercihlerden biri.

edit: almak isteyenlere uyarı d&r dışında bir servisi yok maalesef, ayrıca durduk yere bozulabilir.
  • 2 hafta önce almış olduğum cihaz. d&r'da 649 liraya, 3-6-9 taksit seçenekleri ile satılıyor.

adım adım gidecek olur isek;

- d&r'da çalışanlardan kobo hakkında derin bir bilgi beklemeyin. kobo aura h2o için, fiyatından mütevellit, en üst modeli şeklinde bahsediyorlardı ki kobo glo hd ondan daha sonra çıkış yapmış ve daha yüksek ppi değerine sahip.

- kutulama ise öncelikle paketleme türkçe dil desteğine bürünmüş. sadece " paketi dışardan alalalım, köprü rolü üstlenelim"den ziyâde bir uğraş orata konulmuş. kutudan şarj kablosu, garanti belgesi ve kullanım klavuzu çıkıyor.

- cihaz öncelikle 6.8 inch olmasına rağmen büyük değil. böyle bir beklentiniz olmasın. açıkçası kindl vb. görmüşlüğü olmayan beni şaşırttı. ağırlığı rakiplerine göre kağıt üstünde yüksek görünse de kullanışta hissedilmiyor.

- kobo'nun mağazası d&r ve idefix ile senkronize çalışıyor. kitap gönderimi kolay.

yukarıdaki bilgiler 2-3 sayfada bir rastlayabileceğiniz küçük detaylar. can alıcı noktalar bundan sonra başlıyor.

- mobileread vb. sitelerde tartışılan kobo'nun virüs taşıyabilme durumu ki müşteri hizmetlerindeki çalışanlar da fikir birliğinde değiller; evet kobo virüs taşıyor. her gördüğünüz bilgisayara sokmamanız, canınız gibi korumanız gerekiyor. şahsen bu sınırı zorladım ve istemsizce de olsa bulaştırdım. işbu ki bu bilinmezlik sebebi ile factory reset vb. durumları deneseniz de virüsten kurtulamıyorsunuz. henüz her yolu denemedim ama umarım bunu güncelleyecek değişimler ile karşılaşırım.

velhasıl efendim, kobo alın, kullanın, koruyun. meritokrasi, goodreader, mobileread, e-bookfly sitelerini de unutmayın, unutturmayın. calibre'ye ise kızınızı emanet edebilirsiniz.
  • yaklaşık 1,5 yıllık kobo aura deneyimimden sonra dün itibariyle kullanmaya başladığım okuyucu.

özellikle #61904452 no'lu entry'de yazdıklarımdan sonra büyük oranda rahatlatmıştır; ancak pdf dosyaları yine sıkıntılı.

öncelikle kitapları .kepub olarak aktardım. (bkz: kobo/#50019988)

gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra 28 satırlık okuma ekranı aldım. yani neredeyse matbu kitap okuyormuşum gibi bir okuma deneyimi elde ettim.

şimdilik yazacaklarım bu kadar. zaman içerisinde tecrübelerimi buradan aktarmaya devam edeceğim.
  • cihaza kitapları direkt .epub yüklerseniz alt ve üst boşluklar orantısız oluyor. ayrıca .epub formatında dipnot okumak büyük problem. özellikle kurgu dışı kitaplar okuyorsanız büyük ihtimalle yoğun dipnot okuması yapacaksınız demektir. bu okuma da .epub formatında olmaz.

kitaplarınızı mutlaka .kepub formatına çevirerek okumanızı tavsiye ederim.

(bkz: kobo/#50019988)

örnek-1: http://i.hizliresim.com/nepx9p.jpg

örnek-2: http://i.hizliresim.com/zd46kg.jpg
  • cihaz için kapaklı kılıf kullanılsa da taşıma ve muhafaza için iyi bir çanta kılıf şart diye düşünüyorum.

henüz kapaklı kılıf edinmedim. orijinali çok pahalı olduğu için yurt dışından muadilinin gelmesini bekliyorum.

ben şu kılıfı aldım ve cihaz içine tam oturdu. ayrıca oldukça da şık ve kaliteli bir kılıf. kapaklı kılıf geldiğinde onunla da olacaktır.

http://urun.n11.com/…tablet-stand-kilif-s-p88678315

not: ürünü bu satıcıdan almam dışında satıcıyla herhangi bir alakam yoktur.

ileride ilan kaldırılırsa diye ürünün marka ve modeli: addison ip-265