şükela:  tümü | bugün
 • kızışan elektronik kitap okuyucu piyasasında kobo'nun attığı yeni dev adım. bakalım diğer firmalar, özellikle kindle bu hamleye karşı nasıl bir cevap verecek.

  dikkat çeken özellikleri
  -7,8 inch (oha) ekran
  -comfortlight pro isimli gözü yoran beyaz arka fon ışığı yerine sıcaklık tonu ayarlanabilen gün ışığı teknolojisi.
  -su geçirmeme özelliği
  -8gb dahili bellek

  -ayrıca 230 gr olması bir dezavantaj ama ipad mini boyutlarında ekranın da bu tarz bir yan etkisinin olması doğal diye düşünüyorum.

  satış fiyatı 230 dolar olarak belirlenmiş.büyük ihtimalle 2017 kışına doğru d&r raflarında görebiliriz.

  2 yıldır kullandığım kobo aura hd olmasa ilk alınacaklar listeme eklemekten çekinmezdim.

  https://us.kobobooks.com/products/kobo-aura-one
 • özellikle melatonin hormonunun salgılanmasına engel olarak hem uyku kaçıran hem de sağlığa olumsuz etkisi olan mavi ışığı azaltarak geceleri daha sağlıklı okumayı mümkün kılan bir cihaz olması muhteşem. amazon'un buna hemen yeni bir modelle cevap vermesi şart zira bu mavi ışık konusundaki bilinçlenme özellikle bir-iki senedir çok yaygınlaştı.

  takipteyim seni, bebek.

  https://www.dunyahalleri.com/…da-ust-cita-aura-one/
 • 799 lirayı hak eden cihaz. hele muadili olabilecek tek cihaz olan oasis piyasada 1200 liraya satılıyorken hayli hayli hak ediyor. voyage bile 850 lira memlekette. sırf kindle pahalı diye hak etmiyor elbette bu parayı. öyle artıları var ki cihazın kindle ile karşılaştırmak gereksiz.

  öncelikle cihaz 7,8 inch. benzer özelliklere sahip cihazlar 6 inch boyutlarında. çok mu farkediyor peki büyüklüğü. evet farkediyor. önceden kindle da kullandım. insan kitap okurken cep telefonunun hallicesinden kitap okuyormuş gibi hissediyor 6 inch cihazlarda. daha sonra kobo h2o aldım ve dünya varmış dedim. sanki kağıda basılı kitap okur gibi hisediyor insan. geçen hafta aura one aldım ve okurken aldığım zevk daha da katlandı.

  su geçirmiyor. ne olacak ne gerek var su geçirmezliğe demeyin. yağmurlu günlerde çantaya su girip cihazı ıslatacak mı diye düşünmeme rahatlığı bile tek başına yeterli. bunun yanında ister plajda oku ister teknede isterse küvette oku, cihazın zarar görmüyor.

  yeni ışık teknolojisi, h2o'dan farklı olarak bu cihazda sensör var ve ışığı kendisi ayarlayabiliyor. ayrıca yeni gözü yormayan turuncu ışık teknolojisi müthiş. gerçekten de gece gözleriniz rahat ediyor.

  çizgi roman okuyabiliyorsun bu cihazda. cbr formatındaki çizgi romanları indirip hiç sorun yaşamadan kobo'da okuyabiliyorsun. elbette özellikle renkli çizgi romanları tablette okumak çok daha zevkli ama sonuçta aldığın e-kitap okuyucunun çizgi roman formatını açabilmesi gayet güzel bir özellik. kindle ve muadillerinin açamadığını düşünürseniz yine aldığı paranın karşılığını verdiğinin kanıtlarından biridir.
 • d&r 'dan aldığım alet..daha önceden kobo glo vardı.ekran büyüklüğü ve ışık aplikasyonu yönünden on numara. epub formatında sorun yok.tam istediğim gibi fakat şöyle bir sorun var..calibreden kobo epub (kepub) formatına dönüştürülüp içine atılan kitapları açamıyor.anlamadığım bir şekilde.kapağı açıyor fakat diğer sayfaya geçince donup kendini kapatıp açıyor..cihazdan mı yoksa calibrede mi problem anlamadım..bilen varsa yeşillendirirse sevinirim.

  edit : sorun çözüldü..calibre ayarlarıyla yapılabiliyor.alacak olanların içi rahat olsun
 • kobo'ya mı geçsem diye düşündürten bir model. (hey gidi hey; e-book readerlar için bile "geçmek" kelimesini kullandığımız zamanlara geldik)

  üç özellik dikkat çekici:

  1) "11 farklı yazı tipi ve 50'den fazla yazı stili"
  2) 14 dosya biçimi desteği
  3) comfortlight pro

  torrent sayfalarından tek dosyada 2500 kitap indirip bi tanesinin bile yüzüne bakmayanlar için de 8 gb ideal :)

  (bkz: comforlight pro)

  o değil de; 2 sene önceki 350 liralık fiyatlardan 700 - 1200 lira arası fiyatlara oturmuş pazar..

  hani bu cihazlar rahatça manga da okutabilen çift ekran özellikli fütürist cihazlar olsa neyse de; e-ink teknosundan sonra belirgin bir teknolojik ivme de yaşanmadı, fiyatlar sektörün büyüsünü bozuyor.
 • parasını sonuna kadar hak eden yenilikçi, muhteşem bir cihaz. kalite olarak muadili kindle oasistir ki o da piyasada 1000 liradan aşağı bulunmaz.
 • pilinin beklenenden çabuk tükendiği şeklinde ciddi şikayetler var:

  http://www.mobileread.com/…/showthread.php?t=277960

  d&r'ın sitesinde pilin bir aya kadar yettiği söyleniyor ancak kimi kullanıcılar akşam %80-%90 dolu pille bıraktıkları okuyucularını sabah %4-5 kadar dolu pille bulduğunu belirtiyor. kobo teknik personeli ise uyku modunda pilin kendi kendine boşalmasına neyin sebep olduğunu henüz anlamış ve sorunu çözebilmiş değil. bu konuda çeşitli güncellemeler yayınladılar ancak pek bir işe yaramış görünmüyor: http://goodereader.com/…ain-problem-on-the-aura-one (yorumlar kısmı).

  sanırım bu tür şikayetler kesilene kadar beklemekte fayda var.
 • çok güzelsin ama çok pahalısın be kardeşim.
 • kindle'dan sonra en büyük şükelalığı okuyabildiği format zenginliği olsa da, internet üzerinden yapılan incelemelerde bu kadar güncel bir cihazın pdf dosyalarında yaptığı sıçış oldukça üzdü, hele bir de bunu sipariş verip kargolanmışken öğrenmem canımı iyice sıktı. halbuki 7inç küsur ekranla taranmış mesleki pdf referans kitapları çatır çatır okurum diye umutlanmıştım. neyse önümüzdeki güncellemelere bakacağız artık.
  elime ulaşınca entiriyi güncelleriz artık.
 • (bkz: #65456517) de bahsettiğim gibi gelelim yaklaşık 3 haftalık kullanımdan sonra cihaz hakkındaki düşüncelerime.

  öncelikle daha önce ekitap okuyucusu kullanmadım, daha doğrusu bir ekitap okuyucusunu elime alıp incelememde bu cihazı almamdan bir iki ay öncesine denk geliyor. o yüzden farklı bir ekitap okuyucusu ile aynı anda yanyana karşılaştırmadım ama elime daha önce kindle paperwhite ve kobo glo hd almış bir insan olarak bir kişi olarak diyebilirimki çok daha büyük bir ekrana sahip. hatta benim cihaza gözüm alıştıktan sonra arkadaşın paperwhite'ı çok küçük geldi.

  cihaz büyüklük ve ekran genişliği olarak neredeyse ipad mini büyüklüğünde, şahsen uzun zamandır ipad mini kullanıcısı olarak ipadin çok ergonomik bir cihaz olduğunu düşünmüşümdür bu yüzden bu ölçülerde bir cihaz olması ideal, yani cihazın ekran büyüklüğü neredeyse standart bir roman sayfası genişliğinde.

  arka ışıklandırması çok başarılı en kısık ayarında bile (en az %2 ye ayarlanıyor) her ortamda yeterli olabiliyor. ayrıca cihaz günün değişen saatlerine göre ekranda beyaz dengesi ayarı yapıyor ama çok da gerekli değil, hatta bence gayet de gereksiz olmuş, o yüzden kapatıyorum.

  arka ışıklandırmanın dezevantajı, özellikle bu büyük ekranda bataryadan iyi yiyiyor.

  cihazın malzeme kalitesi çok güzel, ekranda diğer kindle ve kobo modellerinde olduğu gibi herhangi bir çerçeve çıkıntısı yok.

  dokunmatik hassasiyetinin çok iyi olmadığını düşünüyorum, ama bu tür okuyucularda gayet normal bir özellik, e ink teknolojisi hızlı tepki veren bir ekran teknolojisi olmadığı için dokunmatik ekranlar genellikle uyuz tepkilere sebep olabiliyor. ama doğrusunu söylemek gerekirse sanki kobo bu konuda kindle'dan biraz daha gerisinde.

  cihazın benim için en önemli artı yanı piyasadaki yaygın drm koruması olmayan neredeyse tüm ekitap formatlarını çatır çatır açması, hatta cbr ve cbz uzantılı çizgi roman formatları dahil. çizgi roman okumak gerçekten çok zevkli ama bazı dosyalarda hata aldım, sanırım bu durum çizgi romanı hazırlayanların bazı standart dışı resim özellikleri kullanmasından kaynaklanıyor.

  pdf okumak için diğer okuyucular gibi bu cihazda çok iyi değil, belki basit fazla resimli ve büyük formatlı olmayan kitap pdf'leri idare eder ama bol resimli ve renkli pdf'lerde cihaz tam bir sıçış yapmakta. pdf için ipad'e devam.

  kobo mağazası türkçe içerik sayısı artmakta bu konuda idefix ve d&r ile beraber çalışıyorlar, sanırım bu konuda türkiye'de amazon'dan daha ilerideler. yalnız cihaz şu anda türkiye'de sadece d&r tarafından satılmakta, online sipariş konusunda d&r çok sabıkalı bir firma, satın alma konusunda bunu göze alın.

  cihazın en büyük artılarından biri pocket'ı desteklemesi sanırım, pc başında beğendiğiniz bir haber, köşe yazısının internet browser'a yüklenen pocket uygulaması ile ekleyip otomatik olarak okuyucuya aktarılması sağlanıyor.

  nihayetinde ekitap okuyucusunun ne olduğunu, elektronik mürekkep teknolojisinin en iyi okuma deneyimi veren ekran teknolojisi olduğunu biliyorsanız sadece ekran genişliği için tercih edilecek ürün.