şükela:  tümü | bugün
 • 3 milyon telelik kaçakçılık. suriye'den gerçekleşmiş...

  https://mobile.twitter.com/…atus/936755005457031168

  bu heriflerde ne azim var lan kolay para kazanacam diye amk...
 • yeter ki para etsin, eşşeğinkinin bile kaçakçılığı olur
 • gramı 60-300usd arasında olan kobra zehrinin gümrüklerden kaçak geçirilmesi olarak tanımlanabilir. yakın geçmişteki (ekim 2017) örneklerinden birini şu linkte bulabilirsiniz:
  http://www.milliyet.com.tr/…zehiri--gundem-2544153/

  linkte görebileceğiniz gibi, ankara polisi, iran'dan kaçak yollarla sokulmuş kobra zehrini yakalamıştı. gerçekten kobra zehri olup olmadığını bilmiyoruz gerçi ama haberdeki fotoğraflardaki tüplerin içinde bir sıvı var ve bu pekala kobra zehri de olabilir. ancak habere göre zehrin gramı 15000usd civarındaymış (bu kısmı palavra).

  ben türkiye'de uzun süredir devam eden konuyla ilgili başka bir tür dolandırıcılıktan da bahsetmek istiyorum. bunun örneği de aşağıdaki linkte:
  http://www.sozcu.com.tr/…bra-ele-gecirildi-2114051/

  bu ikinci haber linkindeki fotoğrafta görülen tüpleri daha önce de muhtelif 'kobra zehri yakalandı' haberlerinde görmüştük.

  işte, türk medyasının da desteğiyle, 10'luk paketi 90usd olan (http://www.approvedgasmasks.com/detector-tubes.htm) kimyasal silah belirteçlerini kobra zehri diye satan insanlar var. muhtemelen bu insanların önemli bir kısmı da sattıkları şeyin kobra zehri olduğunu sanıyorlar.
  {ara not: kimyasal silah kullanıldığından şüphelenildiğinde hemen gaz maskeleri takılıyor, ancak ne tür bir kimyasal silah olduğunu koklayarak anlamak yerine, aşağıdaki aramsco linkinde gördüğünüz cam test tüplerinin iki ucunu kırıp, bir tarafından ortam havasını basit bir el pompasıyla pompalıyoruz. hangi tür kimyasal silah olduğu anlaşıldıktan sonra, alınacak önlemlerin belirlenmesi mümkün oluyor.
  https://www.aramsco.com/…cms/en/6528_data-sheet.pdf}

  aslında tıp ve farmakoloji için ihtiyaç duyulan kobra zehrinin çok önemli bir kısmı zaten endüstriyel olarak ('entegre kobra çiftliği' güzel bir yatırım ismi olabilir sanki?) üretildiğinden (fiyatlarını yukarda aktarmıştım 60-300usd/gr), bu tip kaçakçılıkların neredeyse tamamı karşılıksız. yani malın gerçekten nihai bir alıcısı yok, herkes daha yüksek bir fiyata satılabileceğini düşünerek, başka bir fırsat arayıcısına satmak üzere satın alıyor. yani bir tür hayali değer aktarma aracı (bitcoin mi dediniz?).

  kimya/ilaç endüstrisi de kaynağı belli olmayan şeyleri almaya gönüllü değildir. çoğu zaman sertifikasyon maddenin kendisinden kıymetlidir. örneğin, marketinizden koca tüpünü 10-20tl'ye alabileceğiniz pestisitlerin, referans çözeltisinin mikrogramı 0.25 eur'dur (gramı çeyrek milyon euro'ya denk gelir, inanmayan baksın: https://www.sigmaaldrich.com/…845?lang=en&region=tr)

  kıssadan hisse: türk medyasına kafası çalışan bilim editörleri gerekiyor. acilen. (genel nüfusa da bir kaşık olayları rasyonel akılla değerlendirme becerisi iyi olur sanki)