• çevremde çokça gerçekleşen kariyer planlaması.

şahsen ben de onların yerinde olsam aynını yapardım.
  • bir koç/sabancı burslu + top 20 okulda mba + yönetim danışmanlığı kadar olmasa da güzel kariyer planlaması. bu ülke şartlarına göre çok çok iyi.
  • mba yok, düşünmüyorum da. aile şirketi yok, peder düşünmüyor da. zaten boğa burcuyum.
  • (ışık, açı, enka ya da şişli terakki) + koç burssuz + mba + yurtdışı şeklinde cereyan edenleri de var.

hayatta hiçbir şeyi alın teriyle elde etmemenin, hep aile itelemesiyle bir yerlere gelmenin, şımarıklığın en güzel örneğidir. gerek iş hayatında gerek akademik hayatta bu yolu izlemiş insanlarla karşılaşırsanız beraber bir işe girişmeden, hatta arkadaşlık kurmadan önce bile 2 kere, 3 kere düşünün. ik müdürü olsam asla işe almayacağım insanların başında gelirler. ekseriyetle mental olarak zayıftırlar, hayatta hiç düşmemiş oldukları için zorluklarla karşılaşınca ne yapacaklarını şaşırırlar ve yine babalarından medet umarlar. kendi başlarına ayağa kalkmayı da bilmezler.

(bunu onlara dolaylı yoldan bile söylerseniz size oralara gelmek için ne kadar zorluklar yaşadıklarından, hangi yardım faaliyetlerine katıldıklarından, duyarlılıklarından falan bahsedeceklerdir. bu da küçük yaşlardan beri vicdanlarını rahatlatmak için beyinlerine kodlanmış bir savunma mekanizmasıdır. öyle bir anlatırlar ki, sanırsınız ki ertesi gün şantiyeye gidip amelelik yapacaklar. sakın inanıp acımaya falan kalkmayın. adamlara bir sempatiniz oluşur, bir hafta sonra bir bakarsınız miami'den tatil fotoğrafları ya da kankalarıyla porsche'yle güneye giderken otobanda çekilmiş fotoğraflarını paylaşmışlar. ajitasyonda ustadırlar. hiçbir dediklerine inanmayın)
  • konu geçmişken, koç, sabancı aile şirketi değildir. öyle olduğunu sananlar var da.
  • (bkz: comarjuvazi)
  • yengeç burcu olduğumdan tek kriterini sağlıyorum.
  • aile şirketi dışında tutturduğum üçlü. gerçi onda da bir süre çalıştım. hakkını yemeyelim.
  • büyük ihtimalle yediği yemeği başarılı bulup, sıkça "aynen" diyordur. zeki bi çocuk da olabilir tabi, belli olmaz.
  • yine ezikler belli etmiş kendini. bahsettiği liselerd ergenliğinin ıslak hayallerini süsleyen kızlar buna bakmamış belli veya üniden çocuklar dışlamış bunları bunlar da kin kusuyor burada. niye bukadar hırslı davranıyorsunuz gerçekten anlamak zor ve şirket kavramı sadece yolsuzluk, hile hurda ile kurulup büyüdüğünü zanneden diğer bulanık beyinli arkadaşlar için bir tavsiyem var çalışmayın ozaman hiç biryerde sizde, bizde rahat edelim
hesabın var mı? giriş yap