şükela:  tümü | bugün
690 entry daha
  • ülkedeki bütün büyük holdingler mal mal bakarken; solunum cihazı üretimi için teknik altyapısını açmış ve divan otellerini de sağlık çalışanlarının hizmetine sunmuştur. bir zamanlar koç holding'i boykot eden geri zekalı fanatikler, solunum cihazlarını da boykot edecek mi acaba?
  • koronavirüs mücadelesinde yaptıkları ile ülkemizin iftihar ettiği holding.
  • koronavirüs için yaptıkları takdire şayan firma. duyarlılık konusunda belki de ülkedeki en duyarlı kurum. çünkü -mış gibi yapmadan direkt icraata geçiyorlar. ülkeye böyle insanlar lazım ve bu ülkenin bir ferdi olarak teşekkürlerimi sunarım.

peki ne yaptılar?
    hastanelere çamaşır ve kurutma makinası gönderdiler.
    divan otellerini sağlık çalışanlarının hizmetine açtılar.
    otosan maske üretmeye başladı.
    solunum cihazı için arçelik'in altyapısını açtılar.

helal olsun...
  • edit: debe için teşekkür ederim. holdingle hiçbir bağlantım yok, basına yansıyan verilerle konuştum. sizin de tapınakçılık, sabetaycılık vs gibi kadir mısırlıoğlu tarihçiliği yapmamanızı rica eder, özel mesaj gönderirken benim gibi kaynak hassasiyeti göstermenizi rica ederim.

otosan, divan, arçelik teyit edildi. bu zor zamanda memleketin yanında oldukları için teşekkür ederiz.

otosan: https://blog.ford.com.tr/…r-yetmez-maske-uretecegiz

arçelik beyaz eşya: https://twitter.com/…tatus/1242814682467008513?s=20

yerli solunum cihaza olan destekleri için arçelik'e teşekkür: https://twitter.com/…tatus/1241804728310341633?s=20

bir kez daha milli servet olduklarını gösterdiler. sevin ya da sevmeyin bir süre bünyesinde çalışıp, başka firmalarda da çalışan birisi olarak; ülkenin önemli bir değeridir. ülkeye otel'den, inşaattan ve yabancı marka araçların satışını yapmaktan başka bir işe yaramayan, üretmeyen, komisyonculuk yapan ve sermayelerini alıp yurt dışına kaçıran komprador uşağı patronlardan olmayıp, 2019'da da memlekete 8.9 milyar liralık yatırım yapmışlardır ki; bünyelerinde bulundurdukları markaların ayakta tuttuğu sektörlere yani tedarikçilerine, ülkeye sağladıkları istihdama ve ihracata değinmiyorum bile. olayı daha geniş perspektiften incelemek istiyorsanız; sözüm ona iş insanı diye geçinenlerin 2016’dan sonra aldıkları vatandaşlıklara ve yurt dışına sermaye çıkışı yapan türk patronlarına bir bakın derim.

bizler sermaye düşmanı değiliz, aklıselim sermayenin destekçisiyiz. koç holding neo liberal kalkınma iktisadının önemli bir savunması olan; amiyane tabirle; önce niteliği ve eğitim seviyesi yüksek bireylerini zengin et ki; onlar da verimliliğini maksimize etmeye çalışıp, belli bir doygunluğa ulaştığı zaman memleketi zengin etsin, milletin refahını arttırsın durumunun kanıtıdır. sayın mustafa kemal atatürk'ün de cumhuriyet kurulduğunda ilk yaptığı şey buydu. bankalar kurup, niteliği yüksek insan profiline iş bankası aracılığıyla kredi sağlayıp, halkı sermayedar yapıp, refahı arttırmaktı. bir bakıma devletin elindeki malı insanlara dağıtıp, zenginleşmeyi sağlayarak, bunu halka yaymaktı. şu sıralar bir takım ayaktakımınca; "atatürk kendi döneminde, rumlara, yahudilere, ermenilere kredi sağlayıp, müslüman türk'e yardım etmemiştir" yaygarasının sebebi de buradan gelir çünkü ülkede osmanlı döneminden sonra eğitim seviyesi yüksek olarak kalan ve elinde görece sermayesi yüksek olanlar bu tüccalardı. neyse, sayın atatürk'ün bu politikası, ikinci dünya savaşı şartları öncesi oluşan siyasi ortamdan ve şartlardan dolayı maalesef devam ettirilemedi ve ismet inönü döneminde tamamen vazgeçildi. neyse, bizim düşmanlığımız üretmeyen, kira geliri, faiz yani rant elde eden rantiye ve vurguncu zihniyete sahip olan şirketleredir. o inşaatçıların şu süreçte hiçbirimize faydası yok. audi satanların bize hiçbir yararı yok. keşke vaktim olsaydı da koç’un sanıldığının aksine zamanında bu memlekette nelere de ön ayak olduğunu anlatabilseydim. koç holding’in evet zamanında çok yanlışları olduğu doğrudur. ancak bugün baktığımız zaman renault oyak’ın kurulmasındaki tek aktördü ve bu sadece bir örnektir. yine zamanında önemli bir şirketimiz olan tüpraş’ın özelleştirilip yabancılara satılacağı bir dönemde; 15 sene önce tüpraş’ı da satın almışlardır. biraz tarihe giderseniz ne demek istediğimi anlarsınız. biz sermaye düşmanı değiliz. biz eğitimsiz, cahil ve vizyonu; mercedes s klas marka araç, altın varaklı mobilyalar olan hırsız patronların, cahil burjuvanın ve onları destekleyen rüşvetçi insan müsveddesi siyasal islamcı siyasetçilere karşıyız.

ayrıca 2019 yılında türkiye'de en çok ihracat yapan ilk 10 şirketten dördünün koç holding’e ait olduğunu ve sağladığı şartlar ve eşitlikçi politikasıyla dünyanın en iyi işverenler arasında ilk 100’e giren ilk ve tek türk holdingi olduğunu da hatırlatırım. siz yine küçümseyedurun ayrıca yine 2008 global krizinden sonra satılmak istenen range rover'ı ve jaguar'ı satın alan çinli firmadan önce, bu iki araç markası koç holding'e teklif edilmiştir ancak onlar bunu reddetmiş fakat yıllar sonra rahmi koç bu pişmanlığını dile getirmiştir. yine dünyada kurumsallaşmayla ilgili denetim yapan uluslararası şirketlerce koç holding’e yüksek puan verilmiştir. araştırın bunu da göreceksiniz. kurumsallaşma anlamındaki iyi şirketlerden birisidir. ayrıca destek oldukları sivil toplum kuruluşları, vakıflarının eğitime olan katkıları da malumunuz, yazarak uzatmak istemiyorum, arayan bulur. ayrıca holdingten bağımsız olarak; türkiye'de aristokrat kavramına en yakın olan ailedirler. inceleyenler bilir ki; eğitimli aristokratlar(elitler) ülkeler için çok büyük bir yarar oluşturmaktadır ki; abd halkının büyük birçoğunluğunu ele alıp düşündüğümüz zaman abd'nin belli bir eğitimli kesimce ayakta durduğu aşikârdır. ancak abd'de binlerce koç gibi şirketler olduğundan böyledir. son olarak konu aileden açılmışken; yandaş hiçbir ailenin yer almadığı vergi listesinde de daima koç ailesi yer alır... açın bakın göreceksiniz, kim vergi veriyor, kim vermiyor.

yan fabrikasındaki iktidar yanlısı birisine ait fabrikanın işçileri harıl harıl çalışırken; kendi fabrikasında üretime ara verip konserler verdirten, etkinlikler yapan, mangal partileri verdirten koç holding'e müteşekkirim. buradaki olay mangal ve konser değil. her yerde bulurum ben bunu. burada önemli olan size değer verdiğini hissettirmesi. daha güzel olanı şeffaflığından ve paylaşımcılığından dolayı da birçok büyük şirketini de halka arz etmiştir. ayrıca borsada temettüsü yüksek olan şirketler arasında koç holding bünyesindeki şirketler yer alır. neyse... sizi bilmem ama türkiye’de kurumsallaşmanın önünü açan, memlekete faydası olan, istihdam sağlayan hiçbir sermayenin karşısında olmadığım gibi koç holding’in cumhuriyet değerlerine karşı olan bağlılığı ve çizgilerinden dolayı destekçisiyim..

not: bu entrynin daha geniş bir açıdan değerlendirmesi için

(bkz: #104061316)
  • imkanı olup da bu ülke ve insanı için tek bir çivi dahi çakan kişi, kuruluş vb. ne varsa takdir edilmelidir. sağ olsunlar, var olsunlar.
  • yine gelmiş kurtlu peynir satıcısı övücüler. yahu bu adamlar 12 eylül tetikçiliği yaptılar, insanlarımızın katliamına alkış tuttular. faşist darbecileri meşrulaştırmak için çığırtkanlık yaptılar. çaktığı çiviyi de kendileri değil, işçi kardeşlerimiz çakıyor. metal sektöründe grevi erteletmek için -sarı- sendikaları nasıl dizayn ettikleri ortada.

sendikacı erol toy (kendisi bank-iş sendikası kurucusu) şöyle anlatır koç holding'in "insanseverliğini":

--- spoiler ---

"erol toy, “imparator” kitabında vehbi koç’u, işe kurtlu peynir satarak başlamış bir tacir olarak çizmişti. vergilerimizle büyüttük, yakından biliyoruz; kamunun, halkın servetini, devlet aracılığıyla kendine transfer eden koç, akp iktidarından önce otomobil satıcısı ve montajcısı, buzdolabı üreticisi ve migros’çu idi. buzdolabı üreticisi koç’a “ağır sanayii”nin kapılarını açan ise akp oldu. akp’nin elinde devlet, sektördeki deneyimli isimleri bir kenara atarak “milli tank” sanayiini koç’a verdi. koç, amerika’yı arkasına alarak erdoğan’ın milli otomobil zorlamasına kibarca ayak sürüdüğünde, akp genel merkez “parti içi demokrasi” hakem kurulu’ndan ethem sancak, mustafa koç’u, devletin sunduklarıyla hazıra konmakla suçluyor ve bağırıyordu: “milli tankımızı yapıyorlar, milli gemimizi yapıyorlar, bunlar onun tekelinde. bunları yapmak otomobilden kolay değil. ama burada bir kolaycılık var. tank yapınca alıcısı hazır. tsk’ya satacaksınız, parayı peşin alacaksınız, gemi de ha keza”, devlet vermiştir; karşılığında, “amiral gemisi” diktatoryaya ödenecek küçük bir bedeldir."
    --- spoiler ---

ha bir de: vehbi koç'un kenan evren'e 12 eylül mektubu

böyle tıyniyette bir holdingi öven kördür. gözünün önündeki şeye bakıp görmeyendir.
  • duyarlılık sahibi nadir sermaye sahiplerindendir. helal olsundur!

koç boykotçusu andavallıları konu ile ilgili fikir beyan etmeye davet ediyorum.
  • helal olsun koç holding'e. ama hacı sabancının sakin ol champ.. evdeyim mesajı kadar ses getirmeyecektir.

edit: imla.

ekleme: şimdi öğrendim, home office çalışanları için psikolog görüşmesi de ayarlıyormuş.

ekleme 2: erenler fabrikasında corona virüse yakalanan ve eve kapanan işçilere ipad yollamışlar.
  • hükümetin önlem paketinden daha iddialı icraatları ile taktir ettiğim holding.

edit: takdir etmek istemiştim ama taktir etmişim kusura bakmayın arkadaşlar.
  • 27 mart itibariyle duyduğum kadarı ile, corona virüsünden dolayı arçelik markası ile hastanelere çamaşı makinesi, kurutma makinesi, çay , kahve mak vb ürün gönderildi. arçelik fabrikalarında solunum cihazı üreticilerine altyapı sunuldu. divan otelleri kapılarını sağlık çalışanlarına açtı. ford otosan maske üretmeye başladı.

daha fazla ne gelir bilmiyorum ama şu ana kadar yaptıkları aşikar.
213 entry daha