şükela:  tümü | bugün
  • tam burslu olanların seve seve yapması gereken, burssuz paşalarımızın herhangi bir şehit haberlerinde fb, instagram, snapchat profil fotosunu karartanlarak tamamlaması kafi olan bir görevdir.

tek kuruş burs almayan bu cengaverlere üstün hizmet payesi de verilmelidir.

edit: koç'un burssuz öğrenci almadığını mesaj atan yazarlara teşekkürler, sizi direkt şu sayfaya yönlendiriyorum buradan.

daha açık konuşursak: "tıp fakültesi 2016-2017 ders yılı eğitim-öğretim ücreti kdv dahil 76.600 tl’dir. "(kaynak)

yazıyla yetmiş altı bin altı yüz tele.
  • mesleğini yapma ve hayat kurtarma amacına yönelirse şehirler anlamını yitirecektir.
  • hekimler için olması gerekendir. tıp doktorluğunda kariyer yapan yuppie'ler için ise acı verici.
  • konuşulan konuya bak lan. koç tıpı bitirip şırnak'ta görev almayı eleştiren doktordan bir bok olmaz. üstelik bu kirli zihniyetteki doktor yöre halkına olan yaklaşımı itibariyle yarasına derman bile olamaz.
  • kendi hastanelerinde nispeten daha farklı bir demografikle çalışarak mezun olduklarını tahmin ettiğim için, türkiye'deki ortalama hasta profiline aşina olmayabileceğini düşündüğüm hekimlerin yaşayacağı durum.

son yıllarda mantar gibi her yerde biten özel tıp fakültelerinin aksine, gözlemlediğim kadarıyla nispeten iyi bir eğitim veriyor koç tıp. umuyorum ki az biraz aile hekimliği, halk sağlığı da kasıyorlardır zira kolaya alışan doktorlar mezun oluyorsa eğer mecburi süresince göçebilirler.

şöyle bir örnek vereyim, bundan birkaç gün önceki çocuk acil nöbetimde, sadece 4-5 saat içinde 120 küsur hasta geldi, tam sayıyı gerçekten bilemiyorum.
    hastanemin genel olarak hasta yoğunluğu yüksek, en özelleşmiş alanın polikliniğine bile günde 20-30 hasta geliyor. devlet üniversitesi ve bölgenin en büyük hastanesi olduğumuz için 5-6 ilden bize düzenli olarak gelen hastalar var.
    hal böyle olunca da binbir türlü hasta modeliyle çalışmak zorunda kalıyorum, üniversite mezunu olan ama hiçbir şekilde laftan anlamayanlar da geliyor, okuma yazması olmayan ama algıları çok açık hastalar da geliyor. insanın bakış açısı ister istemez değişiyor.

bugüne kadar en sevdiğim hastam ilkokul mezunu, çok genç olmasına rağmen 10 çocuk babası olan kebapçı bir adamdı. çok iyi bir insandı ve kaybettiğimizde kendi yakınım ölmüş kadar üzüldüm.

neyse.

bir özel hastanede bu kadar fazla veya bu kadar çeşitli hasta görülebilir mi emin değilim açıkçası. spesifik olarak koç tıp'ın hastanesini görmemiş olmakla birlikte, preklinik kısımdan tanıdığım tıp öğrencileri bayağı duyarlılar. bunun klinikle entegrasyonu da iyi yapılır umarım, ilk fırsatta soracağım. ziyaret ettiğim diğer özel üniversite hastaneleri hekimlik eğitimi ve halk sağlığına yaklaşım açısından bana pek umut vermiyor.

ekleme: zaten koç mezunu olduğu için kendini "taşralı" halktan üstün gören kişi bir zahmet mesleği kirletmesin, başka bir iş yapsın, o konuya girmek bile istemiyorum.
  • şırnak ülke sınırları dahilinde değil mi? insan olarak ne farkı var şırnak'takinin?
  • elit bir okulu bitirince elit kesime terfi etmek isterken, bir türkiye gerçeği ile karşılaşılan adil vaka.
  • koç üniversitesi tıp fakültesinde doktor olmak için okurken newyork şehir hastanesinde brooklyn'de bıçaklanan zencinin götünü dikecek sanan doktorların heyecanı kaçmasın. hangi ülkede eğitim aldıysan, o ülkede zihmet edersin, doğru olan da budur.