şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hayretler içerisinde bırakan durum. şöyle boylu poslu, karizmatik bir ses tonuna sahip, yakışıklı, bakışlarıyla insanın içini eritecek, milyonları peşinden sürükleyecek bir lider çıkaramaması gerçekten çok ilginç.
 • (bkz: muharrem ince)
 • (bkz: koca ülkede hiç lider olmaması)
  (bkz: koca ülkede hiç dünya çapında marka olmaması)
  (bkz: koca ülkede hiç dünya çapında sporcu olmaması)
  ....
  koca ülkede ne var ki amk? mesaj atıp şu var demeyin, ben de biliyorum kim var kim yok. ama 80 milyonluk bir ülkede her işte olduğu gibi solda da sağda da basiretsiz bir sürü insan evladı var.
 • cv'si itibariyle ülkede çıkan en karizmatik sol caner erkin aq. oradan hesap et.
 • solcu olup karizmatik nasıl olunur diye sorgulatan durumdur.

  solcu güvenilir, zeki, dürüst, adil olur.
  (bkz: bülent ecevit)
  (bkz: erdal inönü)
 • sol dediğimiz kemalizm/sosyal demokrasi çizgisiyse, bu ülkede bol bol örneği vardır.

  fakat radikal sol ise, bu ülkede şansı yoktur. çünkü radikal sol her ülkede farklı farklı filizlenir ve belli bir kısmın egemenliğine girer zaman içerisinde ve zaman içerisinde radikal yollar popülizmi doğurur. popülizm de milliyetçiliğin önünü açar. eğer sol çoğunluğun egemenliğine girmezse azınlıklar tarafından sahiplenir ve azınlık milliyetçiliği çoğunluğu ele geçiremez demografig sebeplerden dolayı.

  örnek verirsek sovyetlerde komünizm zaman içerisinde rus milliyetçiliğine evrilmiştir. ikinci dünya savaşı sırasında baltık halkları, ukraynalılar, belaruslular almanları çiçeklerle karşılamıştır. sovyetler birliği dağıldıktan sonra da gerek baltık ülkelerinde, gerekse ukrayna da komünist/sosyalist partiler bariz şekilde rus yanlısı politika izlemektedir. fakat rusya'da komünizm parti aşırı sağcı liberal-demokrat(ismi yanıltmasın) parti ile geçinirken, rus emperyalizmini desteklemiştir kırım'ın işgali sırasında.

  türkiye'de ise sol hareket her ne kadar etnik ve dini grupların önderliğinde başlamasa bile zaman içinde onların etkisine girmiştir. kürt ve alevi gruplar içerisinde hayat bulamiştir. buna karşılık etnik olarak türklerin dini olarak sünnilerin çoğunlukta olduğunu düşünürsek bu ülkede şansları kalmamıştır. hdp her ne kadar kürt milliyetçisi olduğunu söylemese de bu ülkede aklı başındaki herkes onları kürt milliyetçisi olarak görür, kendileri de islami olan bazıları dışında kürt hareketler ile her daim yakınlık kurmuşlardır. ara sıra etnik ve dini azınlıkları temsil etmeyen sol hareketler ortaya çıkmışsa da hdp'nin kötü şöhreti yüzünden şans bulamayacaktır. hdp'nin kötü şöhreti yüzünden değil radikal solcular, merkez sol olan bambaşka ideolojideki chp bile halkın önemli kısmı tarafından aynı görülmektedir.

  işin özü, gençler sol hareketler bu ülke için yakın gelecekte umut olamayacak noktadır.

  not: bir sağcı.
 • cunku idealleri olan yoktur. adamlara muhalefet olmak yetiyor lider yetistirelim diye kaygilari yok
 • tüm dünyada milliyetçi yönelim varken, sağ daha baskın durumdayken, ve tüm bunlara ek olarak kendi başına on yılladır iktidar olamamış sol bir çok olay ile ilgili suçlanırken, solun çıkaracağı karizmatik lider de yitip gidecektir. (bkz: öğrenilmiş çaresizlik)
 • koca ülkede solcuların 3 katı sağcı var onlar da çıkaramıyor. hatta ülkeyi geçtim koca dünyada şu anda putin'den başka karizmatik lider yok. ayrıca solun lider olarak görebileceği adam dünyaya 100 yılda bir gelir zaten.
 • en karizmatiği ismail cem'di. allah rahmet eylesin.