şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir fena behlivandır koca yusuf; türkiye dar gelmiştir... bildiğim kadarıyla yağlı güreşle başlamış ama dünyaya meydan okumuştur...

  amarka, ingiltere, fransa'da falan yenmedik adam bırakmamış yaptığı karşılaşmaların tümünü kazanmıştır... filmi wardı, karşılaşmadan önce kendisiyle antrenman yapacak adam bulamıyordu, duwarlara omuz atıyordu, duwarlar yıkılıyordu abi.

  amarkan pankreasçılarını bile dize getirmiştir... nam saldıktan, kendini ispatlayıp dünyanın mna koduktan sonra dönerken, tam gemiye bineceği anda otelde altınlarını unuttuğunu hatırlamış, geri dönmüş, altınları almış ama gemi kalkmış elbette ki beklememiş... bir sonraki gemiye binmiş ve o gemi bermuda seytan ucgeninde kaybolmuş... dönenemiş dedem türkiyeye, "türk gibi güçlü" sözünün ortaya çıkmasındaki en büyük etkenlerden biridir hem de... daha çok bilseydim keşke...
 • beline bagladigi altinlari yuzunden filikalara yuzemeden oldugu iddia edilen gurescimiz(ister inanin ister inanmayin kendisine bir amerikan comic inda rastladim, oha dedim)
 • filikalara binmek isterken agirligiyla kendilerinin batiracagindan korkan bazı hayvanlar tarafından küreklerle dövülerek engellendigi ve bu yüzden boguldugu da rivayet edilir.
 • filmin birinde cüneyt arkin'in teknoloji ürünü interaktif binek aracinin adi.
 • günümüzde adını nakliye şirketlerinden biri kullanmaktadır...acep izin aldılar mı varislerinden, bilinmez...
 • http://www.biyografi.net/ den bir alıntı:

  "avrupa'dan sonra amerika'da yaptığı güreşleri de kazanan ve dünyanın en ünlü pehlivanlarını sıraya dizen koca yusuf'a amerika'da milyoner bir kadın aşık olmuştu. bu kuvvet ilahından çocuk sahibi olmak istiyordu. yusuf bunu işittiği zaman, “ben buraya damızlık gelmedim” diye kükredi.
  avrupa ve amerika'daki güreşlerinden 800 altın kazanmıştı koca yusuf. bunları kemerine yerleştirip fransız bandıralı la buorgogne varupu ile yurda dönerken bindiği gemi atlas okyanusu'nda sis yüzünden irlanda bandıralı cromartyshre gemisiyle çarpıştı. 721 yolcunun bulunduğu la buorgogne, kaşla göz arasında sulara gömülüvermişti.

  bu kez denizin içinde bir panik başlamıştı. denize dökülenler, filikalara atlayıp canlarını kurtarmak istiyorlardı. koca yusuf da can havliyle bir filikanın kenarına yapışmıştı. filika'da bulunanlar onun heybetli vücudu ile sandalı devirmesinden korktular. önce yüzüne, kafasına kürekle vurmayı denediler. fakat dev yapılı adamın çelik pençeleri sanki filikaya kilitlenmişti. yarılan kafasından ve suratından akan kanlar posbıyıklarının üzerine doğru iniyordu. onun bu hali filikada bulunanlara daha büyük bir dehşet vermişti. içlerinden canavar ruhlu bir tanesi filika içinde bulunan ve ipleri kesmek için kullanılan ufak bir baltayı kaptığı gibi o çelik pençelere vahşi bir ihtiras içinde rastgele indirmeye başladı. bileklerinden kesilip kopan o çelik pençeler gevşedi ve koca yusuf'un o dev vücudu atlantik okyanus'unun derinliklerine doğru gümülüp gitti."
 • bulgaristanda dogmuş, hep böyle nam salmış insanlar niye artık türkiye'de doğmaz dedirten -dogsa nolur bilemem- kel aliço gibi bir insanüstü adamdan başpehlivanlık unvanını almış, erkek dedigin böle olur dedirten insan(!).
 • efsane bu ya,koca yusuf unlu amerikali pankreasciyi hacemat ettikten sonra kendisini yuhlayan amerikali seyirciler azgin bir bogayi pehlivanin uzerine salmislar,koca yusuf da 1.5 tonluk bogayi yakalayip seyircilerin uzerine firlatmis.turk gibi guclu olayinin yanina bir de barbar turkeklemis amerikali zihniyet de...bu olayda kim daha barbar orasi da yumurta tavuk sorunsali ya neyse...