şükela:  tümü | bugün
 • sasquatch gibi bir ismi vardir yerli dilinde.
 • yeti ile akraba oldukları düşünülür.
 • (bkz: bigfoot)
 • http://haber.superonline.com/…2009/08/24/93187.html

  ben yine dünü bugünü karıştırmaya başlayacam ama zaten pek bi önemi yok zamanın. çünkü konumuz: kocaayak! ruslar bunu arıyorlarmış galiba. israil'liler de denizkızı arıyorlarmış sanırsam. aslında bi şey sandığım falan yok, dün okudum ben böyle bi haber. ya da bugün, neyse işte. ödül konmuş zavallının başına bir de. ölü ya da diri! teallam..

  de ki yakaladın birini, ne yapacaksın muhterem?

  hayır artık memleket memleket ucube gezdiren sirkler kumpanyalar falan da yok bildiğim kadarıyla. yok eğer varsa, kendilerini şiddet ile kınıyorum. sakin sakin de kınayabilirim ama yapmıyorum. hak etmiyorlar çünkü. yani bi sorun bana "şu fani alemde en gıcık olduğun şey nedir?" diye, hemen söyleyim, "farklı olanın boynuna farkını asıp teşhir etmektir" diye.

  bi düşünün, babamızın malı muamelesi çekip ve narin popolarımızı yayıp, her bir yanını batırdığımız bu gezegende, denizkızı gibi ya da kocaayak gibi bize hem benzeyen hem de hiç benzemeyen bi takım canlılar var. yani her bi halimize bayılıyor olsalar, zaten şu zamana kadar aramıza karışmanın bir yolunu bulurlardı. ama size söyleyeyim, bunlar bizim ne mal olduğumuzu gayet iyi biliyorlar ve tırım tırım kaçıyorlar alayımızdan. bunlar bizimle muhatap olmak istemiyorlar anacım. istemiyorlar! kendi hallerinde yaşamak istiyorlar belki? ne hakkımız var bu canlıları kafese tıkmaya?

  onlar efsaneyse, çok rica edeceğim, yine efsane olarak kalsınlar. bilinen ve bilinmeyen bütün alemlerin dört başı mamur efsanelere ihtiyacı vardır canlarım. gizemlere, sırlara, hayallere ihtiyaçları vardır. gerçekler can yakar çünkü, iç sıkar, daraltır. soluklanmak için her gerçeğin, bir yalana ihtiyacı vardır. şimdi sen yakala kocaayak'ı, yakala denizkızını.. ne kalacak len senden geriye? o sinirden tiridi çıkmış, tel tel ipe dizilmiş gerçeklerin mi?? al başına çal o vakit, gerçeklerini.

  ne diyecektim unuttum yine. neyse aklımdayken hazır, kocaayak ile denizkızı şekerime seslenmek istiyorum şuracıktan: dolanmayın len ortalık yerde! bilmiyor musunuz ki, biz insan evlatlarının merakından ve iştahından kurtulan olmamıştır. ham yapıyoruz birlikte takıldığımız dünyamızı. en akıllı biz, en şahane yine biz.

  bu da böyle bi mesaj kaygılı bir yazı olsun nolacak? hatta alenen ve külliyen sadece mesaj olsun, mesaj da şu olsun: uzak durun masallarımızdan!
 • vejetaryenmiş. o yüzden kocagöt demiyoruz.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ya/12546385.asp?gid=229
 • (bkz: söylence)
 • bıraktıkları izlerin çoğu 5 parmaklı olurmuş ama 2, 3, 4 ve 6 parmaklı ayak izler de bulunmuş vakti zamanında. boylarının 1.80 ile 2.10 arasında değişirmiş. ayrıca bu yaratıkların çok kötü kokarlarmış.
 • yeti'nin kuzey amerika'da yaşayan akrabası olarak bilinen efsanevi tür.
 • uzaylıların değerli madenleri çıkarması için çalıştırdığı melez tür olduğuna dair iddialar var.

  kaynak (bkz: ancient aliens)
hesabın var mı? giriş yap