şükela:  tümü | bugün
 • bekirpaşa ve saraybahçe alt kademe belediyelerini içeren büyükşehir belediye olurken dahada küçülmüş olan belediye
 • tam anlamıyla 22.07.2004 tarihinde resmiyet kazanmış belediyedir. (büyükşehir belediyesi kanunu, kanun no: 5216, madde 31, geçici madde 2)

  "bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihte; büyükşehir belediye sınırları, istanbul ve kocaeli ilinde, il mülkî sınırıdır ... bu sınırlar içerisinde kalan ilçeler büyükşehir ilçe belediyeleri, beldeler büyükşehir ilk kademe belediyeleri haline gelir"

  belediye binasında, belediye otobüslerinde "izmit" ibaresi "kocaeli" olarak değişmişken, özel halk otobüslerinde bir değişiklik görülmedi henüz.

  bence değişiklik olumludur. zira, vilayetin tamamını temsil eden bir belediye için "izmit" denmesi yanlıştır. eğer illa izmit olacak deniyorsa, vilayetin adı da değiştirilir, karmaşa biter.

  kanun metni için:
  http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5216.html
 • "memlekette her gördüğümüz boşluğa çim, çiçek ekeceğiz, sulaya sulaya her yeri yemyeşil yapacağız, na böyle ingiltere gibi olcek aynen, sonrası allah kerim, nasıl olsa kendisi bizimle, güz ve kış için de yağmurdu, kardı bir şeyler ayarlar doldurur barajları, ne gerek var plana programa.." diyerek yaz aylarında bol keseden suyu harcayan, kış ayları gelip yağmur neyin yağmayınca, izmitliler susuz kalınca da "yok bu baraj zaten şöyleydi, böyleydi, sefa sirmen içti, thames water dağa kaçtı, yandı bitti kül oldu.." diye mızmızlanan yöneticilere sahip bir adet büyükşehir belediyesi. çalışınca oluyor diye hava basmak, milleti reklam manyağı yapmak kolay tabii..
 • yeşillendirdiği bölgelerin üzerine tipik bir akp belediyesi zihniyetiyle çoban,keçi vs. saçma sapan heykeller kondurmayı hizmet sanan belediye.demek ki neymiş,süslemekle olmuyormuş,gün gelip de insanlar susuz kalınca sokaktaki çimen,üstündeki çoban karın doyurmuyormuş.dua etsinler ki türk milleti asi değil,başka millet olsa çoktan basmıştı bunların odalarını...
 • vurdumduymaz belediye.

  depremden sonra belki de en önemli felaketlerden biri yaşanıyor izmitte. merkezde sayılı saatlerde, tepelerde ise bazı yerlerde kısıtlı dakikalarca su geliyor. suyun ne zaman geleceği ise belli değil. bu sorunun ne zaman çözüleceği meçhul. neden olduğu ile ilgili ancak yorum yapabiliyoruz.

  belediye sitesine bakalım, hiç bir açıklama göremiyorum: http://www.kocaeli.bel.tr/tr/default.asp

  elbette sefa sirmenin hediyesi yuvacık barajı etkinsiz, verimsiz ve de ahlaksız bir işti. maliyetinin çok üstüne izmit halkına ve hazineye ihale edildi. sefa sirmen, pişkinlik yapıp "tayyip erdoğan bana bir konuşmamızda söz verdi ama suyu almadı" diyor. pişkince konuşuyor. istanbulda alsaydı ne olurdu acep.

  ama şimdiki belediye ne yapıyor? şirket yetkilileri 6 aydır belediyeyi uyardıklarını söylüyor. herhangi bir önlem alınmış mı? en azından şimdiki kötü durumu iyileştirici adımlar atılabilirdi muhakkak. anlaşılan, "hiç bir şey" yapılmamış. belki de bu, "sefa sirmenin suçu" deriz olur biter rahatlığının bir sonucu.

  öyle yaptığın bilmemkaç çocuk parkını, zıttırık açılışları "çalışınca oluyor" diye yutturmakla olmaz, gerçekten "çalışmak" başka bir şeydir.
 • yeni baraj "müjde"si veren belediye:
  http://www.kocaeli.bel.tr/tr/okuma.asp?id=3586
 • yeşillendirme çalışmaları içerisinde carrefour tarafındaki çimenlerin üzerine açık renk çiçeklerden türkiye, altına da koyu renk çiçeklerden kıbrıs'ın kuzey kesimini yapmışlıkları vardır. böyle bir şehre böyle bir belediye ne de güzel yaraşır dedirtir.