şükela:  tümü | bugün
  • officially kocaeli, unofficially izmit. aslında izmit kocaelinin merkez ilçesidir ama kocaeli demek zordur, üşenir insan, haliyle izmit diye diye ilin adı gibi kullanılır olmuştur. aslında kocaeli > izmit ama popülarite kazanır. birisi şöyle bir yorum yapmıştı "kocaeli valiliği kocaeli büyükşehir belediyesi ve kocaelispor haricinde kocaeli ismine rastlayamazsınız mesela izmitin meşhur pişmaniyesi, izmit saat kulesi izmit tren garı, meşhur izmit simidi vs..vs.."

bu ikilem yetmiyormuş gibi bir de izmirle karışır.
    -izmitte oturuyorum
    -aa izmir de ne güzel şehirdir
    -yok abicim izmir değil izmit
    -izmit?
    -evet yani burada da deniz var ama izmir kadar havalı değil tabii buralar
    -hee, evet
  • izmit ilçe kocaeli ildir.

bazı kimseler bunu anlamak istemezler, kocaeliliyim dersiniz izmitlisin yani derler. hayır lan değilim, izmitli değilim ben. bakın dostlar, bir izmitli aynı zamanda bir kocaelilidir, fakat bir kocaelili bir izmitli olmayabilir,bunun gebzesi var kandırası var gölcüğü var, var da var anasını satayım. *

adapazarı sakarya ilişkiyle aynı bu durum. lütfen ısrar etmeyin.
  • karayolları genel müdürlüğü'nün de yanlışlara düştüğü ikilem.

yoksa kocaeli il sınırları içerisindeki dilovası'nı geçer geçmez çıkan tabelada "kocaeli 32" (kaç kilometre kaldığı hesabı) yazması başka türlü açıklanamaz.
  • söz konusu arazinin bulunduğu kültür çukuruna (zira şehir değil) abisi diyerek şahsen son verdiğim ikilemdir.
  • izmit'ten bildiriyorum: burası kocaeli.

not: ikilemde kalanın beyni yansın booğlum

(bkz: kocaeli) (bkz: izmit) (bkz: gölcük) (bkz: gebze) ...