şükela:  tümü | bugün
  • bir dilovası diye tatil beldesi vardır ki neyse övmücem. yoksa boku çıkacak güzelim yerin.
  • yaklaşık 5 senedir kocaeli'de yaşıyorum. birkaç kelam etmek isterim. her şeyden önce ben burada hiç kocaeli'de doğmuş ve burada kalmış insan görmedim. civar köyümsü yerlerde yaşayanlar hariç. insanlar burayı terketmiş. onların yerine çoğunlukla karadeniz başta olmak üzere iç anadolu insanı buraya yerleşmiş ve kesinlikle kendilerini geliştirmemişler. yerli yersiz sokak ortasında küfürler, tv'den mafya dizisi izleyip ağır abi edasında yürüyenler. kızları desen 5 metre öteden görsen kaçarsın. saçma giyim tarzları, çok bakımsızlar yolda görüyorum bazen kızım ellerin toynak gibi olmuş git bir manikür yaptır diyorum iğreniyorum o derece. arada istisnalar olsa da geneli bu. zaten ilde üniversitesi olmasa esnaf ağlar hele ki kafeler. bir yürüyüş yolu var 40 tane kafe biri kapanıyor biri açılıyor. saçmasapan bir yer. kitapçı kapanıp yerine gratis açıldı siz düşünün gerisini. aynı zamanda hava çok pis hele kışın boğazınızda bir yumruyla dolaşırsınız. bu birçok yeri etkiliyor. kartepeyi de etkiler sadece dağları bayırları etkilemez belki, kendinizi kandırmayın. tek avantajı istanbul'a yakın olması. arada gidip nefes alıyorum. eskiden trafikten şikayet ederdim şuan o bile umrumda değil öyle bir yer yani. kesinlikle yaşanacak yer değil. tamamıyla işçi ve öğrenci kenti. türkiye'nin en yaşanılamaz şehirlerinde ilk 10'a girer belki ama en güzel şehri kesinlikle değildir.
  • sanayi bölgesi yakınında olmasa, sonuna kadar katıldığım önerme. hatta sadece türkiye'nin değil, dünyanın en güzel coğrafyalarından şehirlerinden biridir kocaeli benim için. o muhteşem doğaya sanayi kurup da kirletenler utansın...
  • söz konusu değildir şeklinde devam etmesi gereken cümle
  • "sadece sakarya'dan bakınca" notu eklenirse bir ihtimal
  • çinçini yukardan çekip o kadar shoplasak orası da öyle güzel görünür.
  • dilovası civarında yere çöküp oradan asfalta yapışmış ağır kimyasalları saymaz isek, esasen güzel ildir, birkaç ilçesi yaşanılasıdır.
  • izmitte yaşayan biri olarak katıldığım bir önermedir.gölcük, karamürsel,başiskele,kartepe,kandıra gibi doğal güzellikleri olan yerleri içinde barındırıyor.ulaşım sıkıntısı yok denecek kadar az ve her yer birbirine çok yakın.sanayi üstüne kurulu bir şehir olması bakımından da iş imkanları diğer illere göre kat ve kat daha fazla.
    anlattıklarımda en ufak abartı yoktur.
  • hatta türkiyemizi yozgat, bayburt, karaman gibi şehirlerden ibaret düşünürsek, kocaelimiz de adeta bir california edasi ile karşimiza çikabilir
  • yapmayın gülerler adama, 35 yıllık izmit’liyim ben böylesini görmedim. evet imkanları bir çok şehre göre iyidir, istanbul’a yakın olması tercih edilebilirliğini arttırır, istanbul da daire fiyatına burada 5+1 site içi körfez manzaralı donatılı sitede villada oturabilirsiniz. ama bunlar kocaeli’yi türkiye’nin en iyi şehri yapmaz. gebze, dilovası, çayırova gibi gerçekleri var bu ilin. izmitli insana yaşadığı şehrin ilçelerini say desen gebze, dilovası, çayırova aklına gelmez. mükemmel imkanlara ve topografyaya sahip şehri başka bir ülke bu kadar piç edemezdi. olsun yine de seviyorum kentimi.