şükela:  tümü | bugün
  • kocaelispor'un 1991-1992 sezonunda ikinci lig'de şampiyon olmasının ardından birinci lige çıkan, asansör takım olur, düşer hemen bu sene diyenlere inat daha ligin ilk haftasında kayserispor'u izmit ismetpaşa stadında 7-2 ile hezimete uğratan, ilk 10 hafta sonucu 31 gol atıp mükemmel bir performans sergileyen, ilk yarının son maçında erteleme maçında ali sami yen stadında galatasaray ile 1-1 berabere kalıp ilk yarıyı da lider bitirmiş kadrosudur..
    ligin ikinci yarısında türkiye'de olsak bile türk filmi yaşanmamış ve son haftalarda seri mağlubiyetlerle körfez ancak 4. olabilmiştir.. ama bu kadrosu efsane kadrolar arasında yerini çoktan almıştı..

teknik direktör güvenc kurtar'dı. güvenç hocamın o zaman '' daima ileri ileri '' deyip hücum futbolu oynattığı, seneler sonra ersun yanal'ın yaptığını bir nevi belki de kaybedecek hiç bir şeyi olmayan kocaelispor'da yapmasıydı.. adı o sıralar beşiktaş için sık sık geçti ama olmadı. kocaelispor'da da olmadı. sonra düzene uydu.

kalesinde genelde siyah forma giyen fahrettin ömerovic vardı. ömerovic önüne aynı dili konuştuğu arkadaşlarını almış 30 maçta sadece 30 ya da 31 gol yiyip sezonu bitirmişti. ertesi sezon sporting lizbon'a karşı uefa'da panter olmuştu ki oy oy oy anlatılmaz izlenir..
    defansta osman uzun boyu ve alpay özalan vari tekmeleriyle rakiplerin korkulu rüyası olmuş, stavitza kuzmanovski için hemen her takım taraftarı keşke bizim takımda olsaydı diye düş kurmuştu. filhakika galatasaray düşlemekle kalmamış bir de transfer etmişti bu kazmayı. mirko mirkovic.. mert meriç oldu sonraları. fenerbahçe'de bu tosunu transfer etti gözünün yaşına bakmadan. görev adamıydı gerçi severdik mirkoyu.. yalcın defansın emniyet sübaplarından yalçın. kıvırcık saçları, her maç öncesi sanki alkolden kızarmış yanakları.. sefer vardı bir de. görev adamıydı. ne iş olsa yaparım abi tarzında bir futbol yapısı vardı. bazen güvenç hoca onu kadroya almıyor tribüne gönderiyor o da tribünde de top sektiriyordu. bülent uygun, nam-ı diğer asker bülent. orta saha da top dagıtan, kaçan, kendi kendine ara pası atan bir deli oğlandı. dönemin en iyi futbolcularından oldu. sonra fenerbahce'ye gitti o da. gol kralı bile oldu ama asla kocaelispor'da oynadığı futbol kalitesine ulaşamadı.. ergun kula benim adamımdı. gelene geçene atardı. ama çaktırmazdı. '' maç kaç kaç bitti abi? 0-0.. ergun nasıldı? 2 tane attı ''.. böyle biriydi işte en çok onu severdim.. saffet sancaklı, bugun kulüp başkanı da olsa, ronaldinho'nun manajeri de olsa da bizim için hep leylek, ağzı her daim açık dolaşan saffet o. çok entresan teknik oynardı, kocaelispor bir önceki sene 2. ligde oynarken önce fenerbahçe'yi kupada eleyen golü atmıştı. sonra o da galatasaray'a geldi, oradan fenerbahçe'ye gitti, zaten beşiktaş'ta oynadığını, eskiden trabzonspor maçlarına gittiğini, gençlerbirligi'ni radyoda dinlediğini, sivasspor'un renklerini sevdiğini söyledi. yani bu boşnak arkadaş çok eşli bir futbol oyuncusuydu...

yeşil - siyah forması ile kocaelispor ağızlarda güzel bir tat bırakmış, o sezon oynadıkları futbol hala sevgiyle anılır olmuştur. yani en azından ben anarım, bir kadeh de kocaelispor için kaldırırım. şerefe.
  • daha sonra fenerbahce ye tranfer olmus halil ibrahim ve galiba orta saha da oynayan melih ile de hatirlanan kadro. yabanci futbolcularda kocaelispor a ali sen referansi ile gelmislerdi.
  • 92 yılında 2.ligdeyken bizim bahtsız takımımız fenerbahçe'yi kardan çamur deryasına dönmüş sahada türkiye kupasından elemiş kadro.
    hatırlarım bi topumuz kaleciyi geçtikten sonra çizginin dibinde çamura takılıp durmuştu.

bi de onlarda faruk ve tuncay mı vardı o sene ich usta? yanlış mı hatırlıyorum ki
  • mükemmel bir kadroydu.sonraki senelerinde iskeletiydi.
    gerçi sefa o ara çok futbolcu alıp sattı.büyük takımların hepsinde 1-2 kocaelisporlu vardı bir ara.
    kayseri senenin ilk maçı değilde izmitteki ilk maçtı yanliş hatırlamıyorsamksaffetin ilginç bir golü vardı o maçta..
    sakatlanıp kale arkasında tedavi olurken takım atağa kalkıp ceza sahasına yaklaşınca hakemden izin alıp oyuna girerek golü attıydı.çok tartışıldıydı o zaman.kayseri maçında tribünler tarihi günlerinden birini yaşadıydı.full + full du dün değilde önceki gün gibi hatırlıyom havada çok sıcaktı
    sonraki hafta bakırköy deplesmanına aktıydı şehir. 3 polonyalısı vardı bakırköyün.sağlam bi takımdı.4-1 ile geçtiydik bakırköyü yine yanliş hatırlamıyorsam.
    daha önceceleri eskişehir sonra gençlerbirliğinin başına gelenler o sene bizim başimizdaydı .2. yarı ilk yari gibi olmadı ve şampiyon olamadık.
    ama o sene ve sonraki seneler ligde bir kocaeli gerçeği vardı...güzel günlerdi
  • o sezon ingiltere liginde norwich city de benzer bir basari gostermisti. ikinci ligden yeni cikmalarina ragmen sezonun buyuk bir cogunlugunu ilk iki sirada gecirmislerdi.
  • futbolla adam akilli ilgilenmeye ilkokulda basladigimi düsünürsem, bu yasima kadar dört büyükler disinda gördügüm en iyi takimdi. elbette sirasiyla belirtmek gerekirse ; bursaspor un bir intertoto kupasi serüveni, gaziantepspor un 2000-2001 sezonunu, genclerbirligi nin 2002-2003 sezonu ve de sivasspor un bu sezonki performanslari da takdir edilecek cinsten ama nedendir bilinmez o zamanki kocaelispor u bu takimlardan her zaman farkli görmüsümdür. lige firtina gibi girmelerini ya da ilk yariyi lider bitirmelerini gectim, iceride disarida rakip kim olursa olsun oynadiklari atak futbol unutulacak cinsten degildi. hatta sirf bu atak futbollari yüzünden iddiali geldikleri inönü de besiktas dan 4 yemislerdi.

gecen gün kendi kafamda bu kadronun ilk 11 ini düsündüm ve cok rahat körfez ekibinde top kosturan isimleri saydim. dedim bare bunu sözlüge de aktarayim ama sagolsun ich gerekeni zaten cok önceden yapmis. iyi bir kadroydu. zaten o kadro ilk sinyali bir önceki sezon fenerbahce yi türkiye kupasi nda eleyerek de vermisti. daha önce dedigim gibi kadro belirtilmis ve bana düsen gene gereksiz detaylari eklemek. evet söz konusu kadro ile ilgili gereksiz detaylar :

1- güvenc hoca (bkz: güvenc kurtar) 2 sene sonra görevinden ayrilip petrolofisispor nin yolunu tutarken bu kocaelispor un 92 93 kadrosu ndan yaninda "sefer ile melih" i de ankara ekibine götürmüstü. pefrolofisispor formasi giyen nartallo ya ayrica sevgiler...

2- güvenc hoca nin yerine atv de spor haberlerini sunan mustafa denizli gelmisti. mustafa denizli de göreve geldigi gibi besiktas dan zeki ve turan i, fenerbahce den de ümit i transfer ettirmisti. zeki önatli yi sanirim herkes bilir, kendisinin fenerbahce ye ben daha misket oyununa terfi edemeyip gazoz kapaklariyla oynadigim vakitler cok saglam bir golü vardi. turan dersem de kendisiyle liseye giderken berberde yan yana bulunmustuk, at yarisina sarmisti. fenerbahceli ümit ise kivircik sacliydi.

3- saffet-ergun ikilisi cok uyumlu bir ikiliydi. saffet sancakli kocaelispor dan sari kirmizili ekip galatasaray a, ergun kula ise körfez ekibinden sari lacivertli baskent temsilci ankaragücü ne gitmisti.

4- izmit de kagit fabrikasi oldugunu o sene ilkokul 4 e giderken okulda degil kocaelispor un maclarini izlerken ögrenmistim. zira izmit te oynanan hangi kocaelispor macina baksam ekrani beyaz konfeti görüntüleri kapliyordu ve spiker de bu durumu bir keresinde özetlemisti de benim yeni bir seyler ögrenmemi saglamisti.

5- hala güzel anilarla hatirlanan bir takim.
  • bülent uygun'un 3 büyük sevdası yüzünden yapabileceginden daha az şeyleri başarmış kadrodur. takımın en onemli isimlerinden bülent uygun sezon boyunca -ozellikle galatasarayın- transfer teklifleriyle kafasını karıştırmış, performansını da her geçen gun daha da gerilere taşımıştır. eski maçlarından bahseden büyüklerimiz hep der bülent uygunun sahada nasıl gezindiğini, bundan dolayı kocaelispor taraftarının içinde bi yaradır, hafif bir nefrettir bülent uygun. ah ah!
  • ömeroviç, mirkoviç ve kuzmanovski aynı apartmanda otururdu. muhtemelen mahalle çocukları tarafından yeşil siyaha boyanmış zillerinde de gayet soyadları yazardı. sonra yıkıldı o bina. kocaelispor bölgesel amatör lige düşmedi diye şükreder olduk.
  • güvenç kurtar'ı dahi şımartabilmiş kadro.

kadronun kalitesinden özgüveni şişen güvenç kurtar'ın "beşiktaş'a 4 atacağız" demesinden sonra (hele de o dönemki beşiktaş) beşiktaş kocaelispor'u 4-1 yener. maçtan sonra spiker beşiktaş sağ beki recep çetin'e mikrofon uzatır, recep "güvenç hoca 4 istedi 4 attık" der.
    (bkz: takoz recep)

kadro sonraki yıllarda da başarısını sürdürür, depremden sonra altüst olan ve ciddi demografik, toplumsal ve kültürel değişimler geçirerek bugün saçma sapan bir yere dönüşen izmit'in o zamanki gelişmiş medeni şehir havasını da biraz cilalayarak 1990'lar boyunca türk futbolunda ciddi işler yapar.