• istanbul'da güllüoğlu'nda, köşkeroğlu'nda, gaziburma'da kötünün iyisi baklavaları yiyenlerin kendisine bok attığı gaziantepli baklava firması. bir de gaziantep'e turistik olarak gelip koçak'ın fiyatlarını görünce kriz geçiren ve daha alt bütçeye hitap eden baklavacılarla yetinip 'abi buranın adı çıkmış ya'cılar var.

gaziantep'te ehl-i keyif bir süre yaşamış biri olarak sizi üzmek istemezdim ama gaziantepliler de buradan alıyor. ha bu demek değil ki gaziantep'in en iyisi burası, herkes kapısında tövbe eder diz çöker. mesela ben çelebioğulları da severim. ibrahimli'ye evin iki adım ötesine açılınca büyük konfor olmuştu. ama yolum gazimuhtar'a düşerse koçak'tan da alırım. imam çağdaş'a misafir götürdüysem ve elimin altındaysa oradan da alırım, almacı pazarı'na düştüyse almacı pazarı güllüoğlu'ndan da alırım. bunların hepsi istanbul'da benim diye yediğiniz baklavaları donunda sallar. imam çağdaş bazen fazla kızartır, ayarını kaçırır ama olur o kadar. adı geçenlerin hepsi malzemede de ustalıkta da çok iyidir. dandik sade yağlı, toz fıstıklı şerbet bulamacı satmazlar.

koçak kurumsalda biraz güllüoğlu gibidir sadece. içeride tepsiler saniyeler içinde iner ve boşlar gider. geçen gün istanbul'a sipariş edecekken zamanım yoktu. çelebioğulları ve imam çağdaş teslimat süresini uzun veriyordu ve ertesi sabah teslimle koçak'tan aldım.

konu şöbiyet ise bunlar biraz geri dursun, o işe de zeki inal bakar.
  • güllüoğlu ile falan karşılaştırılan baklavacı. antep'te yüksek sesle söylerseniz gülerler buna.

antepte koçakzeki inal mı tartışması yapılır en fazla... imam arkalarından gelir, sonra çavuşoğlu falan.

şöbide ve fıstık kurabiyesinde zaten üstünlük tartışmasız olarak zeki'de. baklavada koçak diyen çok var ama ben o konuda da zeki'den vazgeçmem. istanbul'da olup da bunlara yakın bir tat almak isterseniz faruk güllüoğlu'nun kozyatağı'ndaki mağazasına uğrayınız.
  • 500 gr diye sattıkları antep fıstığı kutusuyla 506 gram, net 416 gram geliyor. elle paketlenen, yerel bir üründe üçe beşe bakılmayabilir, ama bu resmen bilinçli aldatmacadır. ayıp.
  • imam çağdaş'ın üretimi arttırıp kaliteyi bozmasından sonra antep'te sayılı baklavacılardan biri olmuştur. online verilen sipariş gaziantep'ten izmir'e 2. günü ulaştırılmış, ödemesi, kargosu iletilen nota uygun biçimde halledilmiş ve takdir toplamıştır.

zeki inal üstüne baklavacı yoktur aslına bakılırsa, o nedenle koçak, güllüoğlu ya da çağdaş diye tartışmak da yersiz sayılabilir. ama hediyelik baklava için kalitesi o isim yapmışlarla aynı, fiyatı makul bir seçenek sunan koçak'tır. zeki inal'dan denk getirmek zor olduğu için kalitelerinden ve fiyat politikalarındann ödün vermezlerse öyle de kalacaktır.
  • bir defasında iş yerimize gaziantepli bir patron 4-5 tepsi yollamıştı. böyle büyük, alüminyum tepsiler içinde... allah'ım, o nasıl bir lezzet... böyle elinde tutuyorsun, eline şerbeti akmıyor ama ağza alınca şerbet hamuru lokuma çeviriyor, ağızda dağılıyor. cevizlisi ayrı şahane, fıstıklısı orgazmik... yarım kilodan fazla yediğime eminim. millet 'oha artık oha' diye bakmasaydı, bir kilo da yiyecektim aslında... hep o eti form yiyen 100 kiloluk kadınların 'nasıl yiyosun ya bu kadar yaaa' demesinden, sosyal baskıya boyun eğdim.

o gün bugündür, (bkz: karaköy güllüoğlu)'na, sadece koçak baklavanın damağımda yarattığı o muazzam tadı bir kaç saniye de olsa unutmak için gidiyorum.
  • antep'de denirki: istanbullu imam çağdaştan, antepli koçak'tan baklava alır. daha hafif ve daha başarılı olduğunu tatmak için antep'li olmaya gerek yoktur.
  • antepte efsane bir baklavaciymis. bir baklava geldi. kuru baklava. hayatimda ilk kez baklava yedim. şu güne kadar yediklerim baska bişeymiş zira. boyle hafif,boyle lezzetli bisey olamaz. fıstıklı baklavayi agzina sürmeyen bana bayila bayila fıstıklı baklava yedirdi.
  • 2 adet şubesiyle g.antep' te hizmet veren ve o güzelim baklavalarını online sipariş etmenize de imkan tanıyan web sitesine sahip güzide baklavacı
    http://www.kocakbaklava.com.tr/
  • bizzat gittim 4 gün kalıp test ettim antep de en iyi baklavayı burası yapıyor.
  • kuyumcuya benzeyen baklavacı. insan altın yiyormuş gibi hissediyor
hesabın var mı? giriş yap