• gerici falan değil aksine son derece kozmopolit, doğduğum, büyüdüğüm semtimdir. hem caminin hem kilisenin avlusunda oynayarak büyüdüğümüz yerdir paşa... 10 yaşıma kadar paskalyayı bütün türkiye'nin kutladığını düşünüyordum, varın gerisini siz düşünün. her sokağını, her deliğini, kimin kim olduğunu, küçükken kimin kaç yaşına kadar altına işediğini bildiğimiz, kıytırık yerli dizilerinde bolca taklitlerine rastladığımız gerçek mahalle ruhunun hala yaşadığı yerdir paşa. paşa diye kısalttığımız için kasımpaşa ile karıştıran tosunlar bir geri basarlarsa kendileri için hayırlı olur zira kendi çocuklarına el uzatanların aklını alabilecek bir potansiyel vardır paşalılarda. eline sopa almış iki tane götten kimse korkmaz, tophane değil canım burası, adama o sopayı yedirirler.
  • benim canimin icinin icinde yasayan semtim...

lacivert iki dugmeli ceketli canim bakkal ayse abla:
    - senin sigarandan kalmadi, karsi kuruyemiscide vardir.
    - abla devir etmiyosun di mi
    - kooperatife gircektim ama vazgectim, kiz sinava gircek bura eve yakin...
    kasap:
    - ooooooo nerdesin abla sen! bu et sana yaramaz, ama kofte yapiyolar cocuklar yeni taze asagida, ben gonderirim
    - ya yemek yapmiyorum ki evde...
    firin: 5 dakka sonra sicak ekmek cikacak! sen gazeteni falan al abla
    kuruyemisci: abla bu sigaranin softu daha guzel bak... badem yir misin
    lahmacuncu: abla corbayi bugun biraz aci yapmislar...
    taksici yusuf:
    - abla ya, yine varyemeze denk gelmissiniz gecen sabah!
    - sorma yusuf ya.. cayini hurplete hurplete.. yine sinirli
    - napcaz abla bu adami ya...
    - istanbulda taksici abi adam... birak sinirli olabilir
    - biz de taksiciyiz abla... duragi kotuye cikariyor ama
    - bisey olmaaaaaz...
    gizemli su tesisatcisi: o sizin bahcenin ustundeki tellere cocukla hep cipsleri yiyip yiyip posetlerini atiyolar...
    cipsleri yiyip yiyip posetlerini tellere atan cocuklar: teyzeeeaa (ühü) topumuz kacti sizin bahceye
    gizemli su tesisatcisinin oglu:
    - ama bize artik niye cay demleyip getirmiyosun abla ya... ne guzel oturuyoduk demirin ustunde
    - olm kis geldi, sokakta oturulur mu kisin
    - cay sicaksa oturuluuuuur.. di mi baba
    - homur homur homur
    kedi: miyv!
    kopek: hurf

ve bu aksama ozel, aksamin ilk saatlerindeki elektrik kesintisinde, apartman girisine dikilmis yanan mumdur kocamustafapasa...
    jeneterator gurultusunden uzak... yangin korkusundan telassiz...

canimdir canim.

ulan nasi unuturum editi:

sayisal lotocu (aslen kirtasiyeci) amca:
    - organizer var mi?
    - ya bak.. ondan getircektim ya ben.. unuttum
    - fatihe buyuk ikramiye cikti mi?
    - fatihin kendisi buyuk ya abla.. bosver
    - : )) peki cikti mi
    - bi kere cikmis ama carsamba tarafina
  • her semtimiz gibi, kendi de bünyesinde bazı orospu çocukları barındıran semtmiş.
  • istanbul'un en eski semtlerinden biridir. acil bi durumda gidebileceginiz bir suru hastaneye maksimum 10 dakika yuruyus mesafesindedir. taksim'e otobusle 20, dolmusla 15 dakikada varilabilir. hemen her yere 24 saat ulasim araci, yuzlerce eczanesi, nobetci pastanesi, superinden hiperine bi ton marketi, hemen her gun pazari, bi suru emniyet merkezi vardir. universite hastanelerine yakinligindan dolayi ogrenci nufusu fazladir. genel olarak ucuz ve kaliteli seyler satin alabileceginiz bir mekandir. tarihi acidan da oldukca zengindir. altinda sayisiz bizans sarnici, lahitler barindirir.
  • burada yaşayanların kendisi ile ilginç bir bağ kurmuş olduğuna kanaat getirdiğim semt. tarihi dokusu, insanların sıcaklığı, hiç öyleymiş gibi görünmese de oldukça güvenli oluşu ile özletendir.

bir de istanbul'da birçok semt isminin paşa ile bitmesine rağmen "nerede yaşıyorsunuz?" sorusuna verilen "paşa" cevabı sadece kocamustafapaşa'yı anlatır.
  • altı samatya, üstü çapa, sağı cerrahpaşa, solu sümbül efendi. ermenisi, türk'ü, kürd'ü çocukluğumun geçtiği canım mahalle.

canımız sıkılır toplaşır yedikule'ye denize gider yada cerrahpaşa tıp fakültesinde abilerimizi o cerrahpaşa hastanesi içindeki aşıklar parkında ronta yatardık.

davutpaşa lisesinde top oynar, cerrahpaşa camiisindeki külliyede soluklanır, çeşmesine ağzımızı dayayıp kana kana su içerdik. canımız sıkılınca haseki külliyesine gidip yeni bir maça yelken açardık.

haseki hastanesinin havuzunda balıklara ekmak atıp, aksaray'da kurulan çizgi roman pazarında örümcek adam yada teksas serisi kovalardık. ve bunları; kaçırılma korkusu yada cinsel taciz korkusu olmadan, sabahtan akşama kadar kovalardık.

karnımız acıkınca eve değil en yakın arkadaşa gider, ekmek arası allah ne verdiyse kemirirdik. haseki külliyesi'nde kertenkele avlayıp bunu aspirin şapkası almak için eczaneye götürüdük.

yenikapı sahilinde ülkeye yeni yeni giren bulgar-romanya hatunlarını yaşımız yetmediği için iç geçirerek keserdik.

ya biz çocukluğumuzu aslında o kadar güzel yaşamışız ki. malumdan önce hayat ne kadar gerçekci ve güzelmiş be.
  • semt adini ta$iyan banliyo treni duragi sahil kesimindedir... halbuki bu tarafin asil adi samatyadir.
  • taksimden 35c ye binilerekten gidilen istanbul semti ve aynı zamanda bu otobüs hatına verilen isim. ayrıca bu hat heralde en saçma kısaltmaya da ev sahipliyi yapmaktadır. şöle: kcmstfps..
  • meydanında yerde kocaman "hacığ ağbii nerdesiin" yazan semt.
  • doğup büyüdüğüm, ömrümün ilk 22 senesini geçirdiğim yerdir. asıl istanbuldur. her aradığınızı bulabileceğiniz yerdir. sadece maddi anlamda değil üstelik. tiyatrosundan tutun, meyhanesine, camisinden denizine her şey...
hesabın var mı? giriş yap