şükela:  tümü | bugün
 • şebnem burcuoğlu'nun dex yayınevi'nden çıkan romanı.

  tanıtım bülteninden:

  türkiye'de kadınların dna'larına kodlanmış olan evlenme saplantısı, ne yazık ki bizim ailede daha yoğun. millete ailesinden genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış. 'sinek kadar eri olanın dağ kadar feri olurmuş' atasözü, anneannem peyker'in lafıdır. yani o sözü söyleyen ata, bizzat benim anneannem.

  sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. hele ki bir de 30'una gelip de bekâr kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!"

  evli misin?
  ya nişanlı?
  sevgilin var mı?
  o da mı yok!
  yaş kaç?
  hmm. anlaşıldı.

  sen en iyisi bu kitabı bir oku. yalnız değilsin türk kızı! senden çok var -ay bunu da yanlış anlayıp trip atarsın sen şimdi. yok, öyle demek istemedik. ailen, çevren, eşin-dostun-arkadaşınkankan, hepsi evlilik lafı ediyor değil mi? ama zor iş.

  koca bulmak çok zor iş arkadaş…
 • kitabın amacı 'hadi ne duruyoruz hep beraber koca kafesleyelim' değildir bu çok açık ve net! ülkemizdeki bu evlilik zorunluymuş herkes evlenmeliymiş gibi gösterilen durumu çok güzel, eğlenceli bir dille kaleme almış yazar.hem eğlendiren hem düşündüren düşündürürken de halimize acımaya başlatan bir kitaptır.güzeldir okurken güldürür eğlendirir.
 • 'kızııım çok komikliymiş!' dendiği için alıp, az önce okumayı (ki okumak bi saatimi falan aldı o kadar diyorum, siz anlayın) bitirdiğim kitap.

  efenim şimdi hanım kızımızın bi takım sevimli betimlemeleri, benzetmeleri falan var hakkını yemeyelim. örneğin ve mesela şuna güldüm şahsen; 'kendimi bir tabak bulgur pilavı gibi hissediyorum. olsam da olur olmasam da.' kendisine katılmamakla beraber gülmüş bulundum.

  yemin ediyorum okurken ben bunaldım, üstüme ağırlık çöktü bu kızcağızın kardeşlerinin falan tavsiyelerinden. yer yer haklı olduğu noktalar var evet ve bazen 'hal böyleyse iyi ki erkek olarak doğmamışım' dediğim de oldu. o ney lan? neyin kafası yani?

  gel gör ki olayda bi çatlak var. havada kalan bi durum söz konusu. 'ne evlencem yea!!' diyen kızımız ortada fol yok yumurta yokken 'ay evet evlenmem lazım!' moduna o kadar hızlı geçiyo ki...(bakın şimdi üç nokta koyarak yaşlı ve edebi oldum yazarın tanımına göre) öyle olmuyo anam, öyle olmuyo gülüm.

  ayrıca okumuş etmiş, kültürel birikimi olan, bi şekilde kendini ifade edebilen, fikirleri olan ve bunları savunan vs vs kadın karşısında kendini zedelenmiş, yok efendim erkekliği darbe almış falan gibi hisseden er kişiler için türlü çeşit kızımız var efenim. bu minvaldeki kızların da tornaya girmesi hususundaki teşviksel unsurlardan hiç hazetmedim. her adam da böyle değil yani çok afedersiniz.

  bakın şimdi iki nokta koyuyorum, çünkü neden..ben genç ve cool'um! evet!

  ha bi de 30 yaş civarı evlenme hissiyatı toplumun hiperli süperli dayatmasından (yok demiyorum, elbette ki var) değil de hormonal falan olmasın? anne olma şeysi falan geldiğinden hani? tıp camiası sana sesleniyorum...(bak yine yaşlı ve edebi oldum çünkü bu mevzu onu gerektiriyo. bravo bana, kitabı acayyip özümsedim, aferin yip.)
 • 29 u bitirip 30 a bekar girdigim su gunlerde evli erkek kardesim tarafindan manidarca sahsima hediye edilen kitap.

  tamam kiz emek vermis, karalamak, baltalamak istemem, kitap kurdu olsam da begenilerim cok uber duzeyde titiz degildir, kolay burun kivirmam. okudugum her seyden bir kazanim cikaririm.

  ama bu kitap rezil. yazarinin normalde daha basarili oldugunu ve bu kitabi eskiz halinde piyasaya surdugunu dusunuyorum. konu secimi kotu, sahneler kotu, kizin "ben erkek tavlamaktan hic anlamam ki" tavirlari, kadinsiliktan alabildigine uzak olmasi ve sonradan hunharca cark etmesi, cok sakil.

  ultra basarisiz bir ask hikayesi barindiriyor icinde, edebi degeri yerlerde. olay orgusu basarisizliginda grinin elli tonuna soverken, citayi bu kitap dusurdu.
 • instagramde facebook'ta filan yanina kahve iliştirip fotografini paylasanlara kitabın ismine cismine bakarsak alenen kezban manifestosu bu kitap.
 • (bkz: seksizm)
 • "kitap" diye tanim girilmesine yazik olan..

  her yeri zorlama esprilerle dolu.. yazarken daraldim..
 • çok satanlar listesine neden ve nasıl girdiğini bilmeden alıp okuduğum yavan kitap. pucca olmaya çalışma çabası gibi duruyor. şakaysa komik değil, ciddiyse çok komik.
 • beyaz show'a güneşi beklerken dizisinin zeyker çifti ile konuk olan yazarın, film olduğu takdirde "hande doğandemir ve kerem bürsin oynayabilir neden olmasın" ifadesinden gazla kitabın film versiyonunda esas kızı belçim bilgin'in oynayacağı dedikodusundan sonra sosyal medyada başrol oyuncuları "hanker" olsun diye tt çalışması başlatılmış kitap.