şükela:  tümü | bugün
 • ekonomik anlamda kocasına bağlı olmak zorunda olmamakla birlikte, işinde gücünde olup, evinin işini de eksik tutmayanlarında bile görülür maalesef.

  kocanın psikolojik sorunlarıyla, çocuk sayısıyla, çocukların yaşlarıyla ters orantılıdır genelde. veya doğru orantılıdır. değişir..
 • karısına dayak atan koca olarak nitelendirmek lazım bu kadının içinde bulunduğu durumu.çünkü kadın dayak yeme eylemini isteyerek, kasıtlı bir şekilde gerçekleştirmiyor.o diğer öküzün eylemi sonucunda katlanıyor bu duruma, kimi zaman maddi bağımlılıktan, kimi zaman çocukları için, kimi zaman aile baskısından dolayı.
 • bu kadınlar yavaş yavaş yetişiyor.
  öncelikle kız arkadaşlarıyla, muhtemelen o an çok aşık olduğu sevgilisini düşünerek, muhabbet ederken dayak konusu geliyor ortaya. içlerinden ille de biri çıkıp diyor ki; "yani şimdi adam çok sinirlense de öyle bi tane tokat atsa suçlu olmaz", "ama kadınlar da bazen istiyor canım resmen"... kız kendi sevgilisini düşünüyor, onun asla böyle bişey yapmayacağını, hani belki olur da bi an gelir yaparsa bile adamın ona hep aşık olduğunu düşünüyor, kıyamıyor sevgilisine.
  sonra mesela kız kavga ediyor sevgilisiyle, ki çok aşık olduğundan hali hazırda hayatından ya da inandıklarından taviz vermiş, bi an geliyor ve onun katlanamadığı bi cümle dökülüyor erkeğin ağzından, kız alttan almıyor, damarına basılmış, belki ağır sayılabilecek bi laf söylüyor ve tokadı yiyor.
  sonrasında napıyor kız? "ben de ağır konuştum ama" diyor, "çok sinirlendiği için oldu" diyor ve gereksiz yere kendisini bastırıyor, siniyor resmen. anlatmıyor kimseye, kendisi bile geçiştiriyor ama bi kere kırılmış ve sinmiş oluyor.
  devamı da geliyor belki ama evlenmiş, çocuk sahibi olmuş, kendisi yeterince ürktüğünden kimseyle paylaşamamış oluyor. eğitimi de bitiyor bu arada, eğitimli ve dayak yiyen bi kadın oluyor ama eğitimi düşünmüyor haliyle o an.
  canına tak edince, bu artık insanlardan saklanamayacak kadar dayak yediği zaman olabilir, arkadaşlarına söylüyor ve insanlar "sen nasıl durursun o adamla", "gurursuz musun sen" diyor, kimse çıkıp adamı bu hayvanlığından dolayı suçlamıyor, normal olan adamın dayak atması sanki. halbuki eskiden ne kadar normaldi bi tane dayak sonrası sevgilisinin gönlünü alması, pişmanlığını söylemesi, kulu köpeği olması yeterdi.
  kadın boşanıyor, boşandıktan sonra da insanlar; "hani cahili, maddi gücü olmayanı durur da sen neden durdun, sen neden kendine göre alt seviyede olan kadınlar gibi davrandın" diyor, adamı suçlayan da yok hala.
  o yüzden kocasından dayak yiyen kadın var da karısına dayak atan adam haklı çıkabiliyor.
 • konuya etkili bir egilis ornegi icin (bkz: te doy mis ojos).
 • dayak kavramının ilkelliği ve çirkinliğinden de öte, bir kadının kocası dediği ve olması gerektiği kadarı ile sevgi ile bağlandığı bir insandan asla görmemesi gereken harekete maruz kalan insandır.

  bir insanın sevgi ile, aşk ile baktığı bir yüze, bir bedene kaldırabileceği bir el, bir tokat veya belki bir yumruk, olsa olsa ancak kendi acizliği olabilir. ne yazıktır ki sonra o insan ile aynı yatağa girip tekrar uyuyabilen, ona sevgilim diyebilen insanlar olabiliyor. daha da üzücü olan, buna imkan sağlayan devlete bağlı kurumlar aslında, "barıştırmak" denen yol, ve bu yolda kurban olan nice insanlar, hepsi bizim birer utancımız olarak kalacaktır. bir aile yıkılmasın, bozulmasın diye kadının yaşadığı şiddeti bir "dava" olarak bile görmeyen emniyet güçlerimiz, ya da şikayet ettiğinizde "aile içi bir olay" diyerek sizi şikayet ettiğiniz için nerede ise suçlu sayan bir zihniyet olduğu sürece bu ülkede daha nice canlar canlarından olacaktır.

  kocasından dayak yiyen kadın, bizim yok olan etik değerlerimizdir. insanlıktan çıkmaktan da öte, utancımızın en belirgin resmidir.
 • bu durumdan kurtulmak isteyen onlarca kadın var ama çözüm üreten yok, komser barıştırıp evine göndersin. bu konu ile ilgili eylem yürüyüş, para, teknolojik altyapı (site neyin), bir şekilde elimden geldiğince değil, kanımın son damlasına kadar savaşacağıma söz veriyorum. çünkü ben annemi çok seviyorum.
  tanım: heryerde bu insanlarımızdan milyonlarca var.
 • islamiyeti benimsemiş toplumlarda sayıları daha fazladır.
 • genellikle, ekonomik özgürlüğü olmadığı için kocasından boşanamayan, babasının evine de dönemeyen çaresiz kadındır. çaresizliği, hayvan kocası tarafından çok iyi bilindiğinden, büyük ihtimalle bu şiddet de son bulmayacaktır.
 • devletin sahip çıkmadığı kadındır.

  hatta o devletin bakanları tarafından önce güzelce, sonra sert bir şekilde uyardıktan sonra uslanmazsa şiddet uygulanabilir dediği kadındır.

  babasının evine dönmediği, polise gitmediği, hukuğa başvurmadığı için suçlanan kadındır. ama bunları yapsa da şiddetten kurtulamayan kadındır:

  (bkz: ayşe paşalı)
  http://video.moralhaber.net/…meyen-kadin-olduruldu/