şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlükte son günlerde yükselen hastalık. yok ilk yazılan kod yok bilmem ne. kendini fasülyeden bir nimet sanmalar..noluyoruz yahu? bu aralar ekşide iyice ergen havasına döndü bu iş. yahu artık çocuklar bile kod yazıyor yapmayın kendinizi bu kadar özel varlıklar olarak lanse etmeyin arkadaşlar. bakın ben bile geçen can sıkıntısına python öğrendim. çok kolay geldi ama övünülecek gurur duyulacak bir iş gibi görünmedi gözüme. basit geldi böyle öve öve öküz ettikleri şey bu muymuş? dedim. tiksindim.

çünkü aslında yaptığım iş sadece operatörlüktü. kod yazanların %90'nı da böyle. sen de kod yazarken bir program kullanıyor musun? evet. aslında sen basit bir operatörsün. teknikersin. çok üzgünüm ama gerçekler bunlar.

bakın şöyle örneklendireyim de kafanıza daha iyi yatsın. bi ara cnc kursları meşhurdu. cnc öğrenip millet fabrikalara cnc operatörü olmaya gidiyordu. bunlar cnc makinasi kullanarak parça işliyorlardı. kısaca düğmeci deniyordu. pasiflerdi çünkü. bunlardan aslında sizin de pek farkınız yok. mesele cnc yi çalıştırmak değil cnc yi tasarlayıp yapmak.anlıyor musunuz? ona sayı duyarım ben. bilirim kabullenmesi zordur. ha ötekinden de lazım mı? elbetteki lazım. ancak kendisini gereksizce pohpohlaması komik oluyor.

haa dersin ki ben programlama dili geliştiriyorum bak o zaman iş farklı. ona saygı duyarım. teknolojiyi ileri taşıyan da o zaten. yılların duayeni bir abi vardı. "17 yıldır bu sektördeyim c,c++, java, javascript, objective-c ve php ve python kullandım ama geriye dönüp baktığımda farkettim ki aslında bizim tek yaptığımız işaretleme dili öğrenmek olmuş" bu adam böyle dedikten sonra sen kalk övüne övüne koderim diye gez. kusura bakma kardeş sana hayırlı işler.

edit: normalde editlemem ama size en güzel cevabı bu vermiş. (#66309622)

edit2: normalde ikinciye editlemem ama yazdığınız yorumların çoğu onur kırıcı. benim kızgınlığım milleti tavlamak için buraya sözlüğe kod yazdığını belli etmeye çalışan artistlere. yani anladık iyi ki bi kod yazıyosun geliyosun buraya entry arasında işaretler scriptler falan atıyorsun. bana ne arkadaşım? ne bu havalar? yoksa çoğu yazılımcı arkadaşa saygımız sonsuz. yemin ediyorum geçen gün oturuyorum öyle kend kendime çay içiyordum sonra bu kod yazan adamlar iyi ki varlar dedim böyle uzun uzun .ama...entryllerinde bana salak malak diyen arkadaşlar inşallah revizyonist müşterilere denk gelirsiniz. size ölesi lazım.

edit3: normalde eğer bir ve ikiyi editlemişsem sikseler üçüncüyü editlemem demiştim ama belli ki büyük konuşmuşum arkadaşlar. beni ne hale getirdiniz. neyse feedbacklerden kimin coder kimin engineer olduğunu biliyoruz elhamdülillah.
  • (bkz: sus)
  • (bkz: ve)
  • he çok yüksekte görüyoruz amına koim hatta kaf dağında takılıyoruz. 35 yaşında gözlerin amına koymuşum 2 numaram gözlük takıyorum, bel ağrısından gece sırt üstü uyumayı unuttum, boyun düzleşmesi yaşamayan bir tane yazılımcı yoktur dünyada, milyon tane kod içerisinde virgülü yanlış yere attık diye çalışmayan programlarda hatanın nerede olduğunu bulmak için ebemiz sikilmiyor bizim, hangi telefonu alayım, hangi bilgisayarı alayım, sevgilimin facebook şifresini kırarsın dimi kanka eki eki eki gibi sikik sikik sorularla hiç muhattap olmuyoruz zaten.

sen yazılımcı adama hangi bilgisayarı alayım sen bilirsin gibi yarak kürek sorular sor, adam sana gülüp geçince kondono yoksokto goroyor.

gerçi mallık bizde cidden geçen oturdum phyton öğrendim cümlesini kurabilen adama neden dert anlatıyosak. 15 yılımı vermişim siktimin mesleğine hala her gün bir şey öğreniyorum adam bir gecede öğrendim diyor, sonra da ciddiye alınmayı bekliyor.
  • geçen bi oturdum c++ örendim. sonra bi baktım işletim sistemi yazmışım bi haftada. yani bunun övünülecek neyi var? kendinize gelin.
  • "geçen gün oturdum python öğrendim" diyen birinin sanrısı...

türk milletinde bu var maalesef ya... her işi küçümseme sevdası, "ben de yaparım ne var" havaları...
    halkın ezici çoğunluğu, "istesem yaptığınız her şeyi sizden iyi yaparım da yapasım yok, canım istemiyor" insanı...

pilotlar için "ne var la, kumandayla aşağı yukarı yapıyor işte, bi tek inişi kalkışı zor, gerisi otomatik pilot" diyor. hor görmeye çalışıyor.

olimpiyattaki sporcular için "ne var la, iki kulaç atıyor, 100 metre koşuveriyor, ne abarttınız" diyor.

doktor için "taş atıyor da eli mi yoruluyor, iki reçete yazıyor" diyerek hor görüp dövmeye kalkıyor.

artık toparlayın olm kendinizi. ülke elden gidiyor amına koyim gebeşliğiniz yüzünden.
  • çocuklarda kod yazıyor diye bu olaya bakmak ancak şairlere, "aman konuşup yazıyolar sanki çocuklar da yazı yazıyor" demekle aynı şeydir. her meslek der disiplin değerlidir, içinde olmadan bok atmayın lütfen
  • programlamayi bir programlama dilinin syntax'ini ogrenmek ve iki satir kod yazmaktan ibaret zanneden, kerameti kendinden menkul bir zatin onermesi. programlama yapan biri icin "bir programi kullanarak kod yaziyorsun o yuzden de operatorsun" gibi zerre zeka kirintisi icermeyen, sig bir yaklasim gosteren bir zir cahille oturup konusulabilecek tek sey futbol ve amdir.
  • vay böyle tip insanlar, ama genelleme yapmak yanlış olur. çok naif adamlar da var içlerinde.

(bkz: kendini linus torvalds sanmak)

(bkz: kendini dennis ritchie sanmak)
  • bu olsa olsa son kullanıcının hiçbir şey bilmemesi üzerine

"x bey/hanım sistemde hata var"

şeklinde bir cümleye

"ne hatası? 5000. satırda kod döngüye mi giriyor canım?"

diye ayar verilmesi isteğidir.

normal zamanda son kullanıcının anlayacağı biçimde elden geldiğince yardımcı olunur. ancak gelen talepler

"normal şeyedince gelmiyor ama normal şeyetmeyince geliyor"

seviyesindeyse kimse kusura bakmasın seviye oradan azıcık yukarıda. teknikeriz çünki.

editöryal: imla