şükela:  tümü | bugün
  • evde yazarken minimum kıyafetle yapmayı sevdiğim aktivite.
  • sanatsal aktivite.
    kafayi cizip geri dönme hali.
  • uzun süreli yapıldığında, alacağınız tükenmez kalemi denemek için kağıda foo yazmanıza neden olan aktivite.. yalan dünyanın en gerçek yalanı..
  • kesinlikle konu$manin farkli bir yontemi. sonucta programlama dilleri adi ustunde birer dildir. bilgisayarla aranizdaki olan bag bile diyebiliriz. siz ona onun anliycagi dilde konu$ursunuz o da sizin soylediklerinizi, sizin istediginiz $ekilde hazirlayip geri gosterir. bildigin kar$ilikli konu$mak gibi bi$idir. ancak tabii ki turn based bi oyun gibidir, her$ey sirayla yapilir. tabii sirayla yapilmayanlari vardir ama sonucta o sirasizlik bile bi bakima sizin yarattiginiz bir dizayndir.

sonucta seven ve bu konuya yatkinligi olan insanlara keyif verir ama ne yazik ki, sevmelerine ragmen programciliga yatkin olmayan insanlara ise sadece dert olur. vezir, rezil hesabi. ama iyidir candir canandir.
  • sonucunda çalışan bişey elde edildiğinde insanı zevkten 4 köşe edebilecek aktivite. en güzel kısmı acemilikte olur sanırsam. daha herşeye hakim değilken başlarsınız ufaktan yazmaya, bi de benim gibi allah ne verdiyse yazmaya başlarsanız, bi de vakit bolsa tadından yenmez. ilk seferde kesinlikle çalışmaz, bi hata verir, o noktadan sonra bulmaca çözmekle oyun oynamak arasında bi yere oturur. hatayı ararsınız, bulursunuz, düzeltmeye çalışırsınız. ilk hatayı düzeltip en basit halini çalıştırdıktan sonra, geliştirmeye başlarsınız. level atlamak gibi bi durum çıkar ortaya, yavaş yavaş adam edersiniz programı. en sonunda, kodcu dediğin adamın 3-5 saatte yazacağı şeyi 2 haftada yazmış da olsan, çalışıyosa yaptığın şey gidersin mutfağa, açarsın biranı, kutlarsın bu başarıyı.
  • yazılımcı işi. ve fakat ben en çok yazdıkları kod patladığı zamanki hallerini seviyorum.

-kutlay, çakıldı bu.
    +tamam bakıyorum.
    -ne olmuş peki?
    +mantık hatası yapmışım.
    -!!!

"sana kod değil, script yazdıracam bundan sonra" deyince de nedense çok sinirleniyorlar.
    (bkz: script yazmak)
  • "kod" şeklindedir.
  • (bkz: kodarmak)
  • select * from ladies where potentialkasarid < 5 and transmitterpoint >90

birde böyle bi versiyonu var kod yazanların.

(bkz: ben değil bir arkadaş)
  • bence moral seviyeniz düşük bir halde yapılması gereken eylem. berbat ruh haline sahip insanın umutları kaybolmuştur. kaybedecek hiç bir şeyi olmadığından her senaryonun en kötüsünü göz önünde bulunduracak kadar gerçekçidir. dolayısıyla yazılan kodun yapacağı işin tüm ihtimallerinin doğuracağı sonuçları en iyi moraliniz bozukken tahmin edebilirsiniz. biraz saçma bir düşünce olacak ama biraz düşünüldüğünde bu düşüncemin doğruluğuna hak vereceksiniz. mümkünse yanında arabesk müzik dinleyin. hani derler ya her son bir başlangıçtır. kod yazmak gibi hayati bir dikkat ve özen isteyen bir işi yaparken fazlasıyla rahat olmak rehaveti de beraberinde getirdiğinden bu iş moralsizken daha iyi yapılır.

lütfen bir kere deneyin;

hayatın iyice boka sardığı bir döneminizde, moralinizin, motivasyonunuzun, hayat sevincinizin minimum olduğu bir anda idenizin başına geçin ve çıkmaza girmiş bir projenizi kurtarmaya çalışın(her programcının çıkmaza girmiş bir projesi vardır). göreceksiniz aklınıza daha önce gelmemiş ihtimaller gelecektir. daha önce denemediğiniz yolları deneyeceksinizdir. yaptığınız işe inanamayacaksınız.