şükela:  tümü | bugün
  • spor yapın. sağlam kafa , sağlam vücut felsefesi geçerli. kod yazacağım diye şişman, şekilsiz insan olmayın.

"man man" derler. sürekli okumanız lazım hatta manuelin manuelini bile okumanız lazım. forumlara üye olun. stackoverflow, google groups arkadaşlarınız olsun.

mümkünse türkiyeden uzak bir diyarda yapın ki hevesiniz kaçmasın bir de.
  • yazdığınız kodların sürekli değişeceğini ama sürekli değişeceğini unutmayın. buna psikolojik olarak hazırlayın kendinizi. çünkü müşteri ne istediğini bilmeyen bir insandır.
  • uzun yıllar çalışma tecrübeme dayanarak en önemli olduğunu düşündüğüm nokta, düzenli olmak, belli bir düzeniniz olsun kod yazarken, fakat gereksiz yere kişiselleştirmeyin zaman önemli şey...
  • yeni başlayacaklar genel kod yazma mantığına aşina olmak için http://www.playcodemonkey.com/ adresine uğrayabilirler.
  • hiç başlamayın.
  • google'da aramaya inanın. gerisi gelir.
  • denemekten, hata yapmaktan ve bilmiyorum diyerek soru sormaktan çekinmeyin.

bozarak, hata yaparak ama düzelterek öğreneceksiniz.
  • önce ama ilk önce "k" yazın sonra bir de "o" yazdınız mı tamaaam ama neredeyse bitti diye rahatlamayın hemen "d" kolay gibi görünse de zaman zaman "b" ile karıştırılan bir harftir.
  • - belli bir düzen dahilinde gidin, konudan konuya atlamayın,
    - her öğrendiniz şeyden sonra bol bol pratik yapın,
    - gaza gelip ileri derece kodlara dalmayın, moralinizi bozmayın,
    - ezber yapmayın, olayın mantığını kavramaya çalışın,
    - görsel dersleri takip edin youtube gibi sitelerde. görsellik ve anlatım birlikte daha etkili bir öğrenme yöntemidir,
    - son olarak, biraz ingilizce biliyorsanız şu kanalı şiddetle tavsiye ederim; https://www.youtube.com/user/thenewboston
  • bir yazılım mühendisi olarak, yazılmış olmasına rağmen vurguyu artıracağına inandığımdan "yazmayın" diye önereceğim tavsiyelerdir. satış bölümü tavsiye edilmiş, ben de arkasındayım. şu ana kadar çalıştığım 2 firmanın ilki, istanbul'da merkezi bir noktada olan binasını satıp yazılım mühendislerini şehrin dışına satış ekibini istanbul'da süper bir plazaya taşıdı, şu an çalıştığım firmanınsa yazılım birimi şehir dışında allah'ın unuttuğu bir yerde, firmanın satış ıvır kıvır işleri ise istanbul'da yemyeşil kampüs gibi süper bir alanda. her ne kadar satılan ürünü siz geliştiriyor da olsanız her şey günün sonunda o ürünün satılıp satılmayacağıyla ilgilidir ve ister inanın ister inanmayın ama 'türkiye'de' satışçılar sizden daha makbul insanlardır.

edit: burda "yazmayıncılar" olarak çok zavallıymışız gibi bir intiba yaratmışız, meslektaşlarımızın da oklarını üzerimize çekmişiz, şahsım adına üzgünüm. aşırı da kötü durumda değiliz tabi, başlamak isteyenlere bu başlıkta daha önce verildiğini görmediğim bir tavsiye vereyim de gönüllerini alayım. ne şekilde çalışılacağı, pratiğin nasıl önemli olduğu zaten anlatılmış; benim de tavsiyem algoritma konularında iyi kitaplar edinin, kod yazarken gözünüz özellikle complexity'nin üstünde olsun.