şükela:  tümü | bugün soru sor
991 entry daha
 • marketten 200 gram neskafe, 400 gram coffee mate almasını öneriyorum.
 • önce klasik önermelere bakalım;

  - analitik düşünmeyi öğrenin
  - ingilizceniz olsun
  - matematiğiniz iyi olsun
  - yaratıcı kişilik sahibi olun
  - 1-0 dan oluşan düzlemsel dünyanız olsun (bkz: daha gider bu)

  şimdi hepsini unutun !

  bak şimdi;
  bir insan halı sahada 1 saat koşturur her tarafından ter akar, hani saat kıstı olmasa bir saat daha oynar. aynı insan 15 dakika yürümektense otobüs beklemeyi tercih eder. o 15 dakika yolu yürümez !

  kafanızda canlanabildiler mi ? hah güzel. şimdi başlıyoruz ;

  kod yazmak için gerekli olan şey öncelikle istektir. saatlerce, hatta günlerce ekrana bakıp oturabilecek misin ? yemek yerken, müzik dinlerken, hatta uyurken bile yaşadığın problemi çözebilmek için düşündüğün oluyorsa, sinemaya gitmeyi, ne bileyim sevgili yapmayı ya da olanı ile gezmeyi bırakıp ekran karşısına oturup hevesle çalışabiliyor musun ? hayatında öncelik sırasını kod yazmayı birinci sıraya koyarak kalan her şeyi ona göre ayarlamaya çalışıyor musun ? ya da böyle yapabilecek misin ?
  aslında soru bu! televizyonda xx dizisini seyretmek yerine bütün vaktini yeni çıkan, ya da çok önceleri çıkmış olan ama senin yeni duyduğun hede için araştırma yaparak harcayabiliyor musun ?

  sonuç olarak; isteyerek, zevk alarak hayatının en önemli hobisi/işi haline getirebiliyor musun ? ya da getirebilecek misin ? eğer isteyerek yaparsan halı sahada koşturanlar gibi canla başla tırmalar bir sonuca ulaşırsın. yok istemezsen eğer 15 dakika yolu yürümemek için 40 takla atan, türlü mazeret uyduranlara döner otobüs beklersin. olursa hevesle çalışabilir, zamanını ayırabilirsen en başta saydığımız gereklilikler vardı ya ? hah onlar da bir şekilde oluşur zaten.

  kod yazmanın başka şartı yok aslında ! ama eğitimim yok, bilgisayar mühendisi değilim gak guk deme ! bak örnek vereyim sana; ssg diye biri var swh yakın zamana kadar bildiğin düz lise mezunuydu. yakınlarda değiştirdi ise bilemem! ama microsoft da falan da yazılımcı olarak çalışmışlığı var. yani diyeceğim o ki; diplomaya da şu anki durumunuza da takılmayın. istek varsa irade var demektir, iradenin olduğu yerde sonuç da olur.

  bak şimdi;
  burayı okuyabiliyorsan bilgisayara erişimin bir şekilde var demektir. ne ya da nasıl olduğu önemli değil. başla herhangi bir dilden gerisi gelir zaten

  öyle karate kid filmindeki gibi cilala parlat deyip eğitim verecek birini bekleme!
  çok değil 1 ay içinde ne olduğun/olacağın çıkar ortaya. ya kendini bir şekilde geliştirmeye başlarsın, bir tarafından tutmuş olursun, internetin yardımı ile kendine bir yol haritası ve çevre edinmeye başlamış olursun ya da sıkılır bırakırsın !

  (bkz: eyyorlamam bu kadar)