şükela:  tümü | bugün
 • kodlamaya yeni başlayanların motivasyonunu etkileyen durumdur.

  bir çok bilgisayar mühendisliği fakultesi kodlama derslerine c dili ile başlıyor. c dili bu işin temeli ve çok güçlü bir dil. ancak bu dilin siyah ekran üzerinde sonuçlar üretmesi ve görsel etki yaratmaması nedeniyle kodlama öğrenenlerin motivasyonlarını etkiliyor.

  apple bu işi playgrounds ile çözmüş swift dilini görsel bir şekilde anlatıyor ve bence çok da başarılı. hiç yazılım bilmeyen kodlama hakkında bilgisi olmayan bir insan bile bu şekilde kodlamaya hakim olabiliyor.

  c dili çok önemli ama başlangıç için gerçekten gerekli mi o tartışılır
 • olması gerekendir.

  tide: olması bal gibi gerekendir. aksini iddia eden cahildir.

  tide: hadi ya. demek ben çok toyum, sen çok tecrübelisin. hayırdır nereden tanışıyoruz gardaş? nereden anladın senden daha genç, tecrübesiz ve daha az yetkin olduğumu? tanımadığınız adamlara kahve muhabbeti yapıp iki gram kültürünüzle millete akıl veriyorsunuz. he anasını satayım sen haklısın. ruh hastası.
 • - olması falan gerekmeyendir.

  şimdi şöyle:

  https://www.lifewire.com/…ramming-languages-4125938

  örnekleri daha çok aslında, ama şuradan yürüyebilecek çocuk ileride herhangi bir assembly ile de yazar, c ile de yazar, java ile de yazar. yazar da yazar... ama her boku bildiğini sanan cahil yobaz bir ekşici olmaz çok büyük ihtimalle.

  "kodlamaya başlamak" diyor birader, hangi çocuğu c ile başlatıyorsun? sen babanda değilken biz c64 basic ile başlamıştık, ona ne diyeceksin misal?
 • programlama mantığını öğrenmekse amaç, yanlış gibi geliyor. okuması yazması daha kolay diller var. python gibi. bunlarla mantığı anladıktan sonra, istediğin dile geçir.
 • tırt bir c# developer olmak isteyenler için olması gerekmeyendir.
 • sikişmeye kırbaçla başlamak gibidir.
 • 20 yaşında üniversiteye gelmiş adamın siyah ekran görüp motivasyonu düşüyorsa başlamasın o adam zaten.
 • doğru bir seçim değildir. hayatında mantıksal cebir görmemiş ve oynadığı oyunların hevesiyle alana merak salmış şahsa donanım seviyesinde adreslemeye dikkat etmesinin önemli olduğu bir dil ile 2017’de programlama girişi yaptırmak pedagojik olarak saçmalıktır.
  bu tarz öğretilen programlama ile de ancak 3-5 pointer çevirip c ile kod yazdığını sanar yeni yetme. üstüne gidip firmware yazdırırsanız hangi header’ı kullandığının farkında olmadan siyah şapkalılara sistemin ötesini berisini açık bırakır.

  python gibi dinamik bir dil ( vs. static-strongly typed) ile akış kontrolü, döngü, paketleme, yapısal-nesne-fonksiyon temellilik kavramları yedirildikten sonra java üzerinden hazır derleyici ile daha alt seviyeye inilip bu şekilde pişmiş bir kişiye c ve c++ gösterilmelidir.

  bu da kısa donuyla akranları sokakta top oynarken kendisi komut satırından basic ile takılan bir mühendis hezeyanı olsun.

  cuda c çöp, clang ile opencl candır. ama gelin görün ki kurumsal baskıdan hayatlar java.
 • hayatını yazılımdan kazanan biri olarak doğru bulmadığım durum.

  c, yazılımcının standart kütüphaneleri ve veri yapılarını öğrenmesi için muazzam bir dil. hatta kişisel olarak her yazılımcının c'ye "bulaşmış olması" gerektiğini düşünüyorum.

  fakat yazılım geliştirmeye başlayacak kişi önce ne yapmak istediğine karar vermeli. web yazılımı yapacak biri sırf birinden duydu diye c++ öğrenmeye çalışmamalı.

  önce bir proje bulmalı, gereksinimlerini öğrenmeli ve hedeflediği süre içerisinde temiz iş yaparak projeyi bitirmeye çalışmalıdır. emin olun son 2 adımı google'daki mühendis de facebook'taki mühendis de rutin olarak yapıyor.

  1- gereksinimleri (kullanılacak dil, geliştirme ortamı vs) öğrenmek : tecrübeyle orantılı artan birşey. 1-2 proje sonra artık daha iyi araştırma yapabildiğinizi göreceksiniz.

  2- temiz iş (temiz kod yazmak) yapmak : yaptığınız işi sevmenizle doğru orantılıdır. eğer yaptığınız şeyi seviyorsanız ve en iyisi olmasını istiyorsanız her işte olduğu gibi özen gösterirsiniz. temiz kod yazmak da böyle bir şey. her zaman en iyi şekilde kod yazmaya çalışır ve düzenli kod yazarsınız.

  3- türkiye'deki hastalık olan "abi ajfsjasfjajsf dili çoh iyi ya onu üğren hariga dil" diye gelenlere saniyenizi ayıracaksanız bu işe girmeyin. en iyi öğretmen github'tır, stackoverflow'dur. bu 2 platformdan vazgeçmeyin. sürekli kod okuyun. başkası nasıl yapmış inceleyin ve daha iyisini kendi projenizde yapmaya çalışın.
 • ben programlama öğrenip, evde basit işler yapacağım diyorsan normal değildir belki ama mühendislik eğitimi alan birisi için "bilgisayar hakkında bilgim olsun ama memory management nedir, hiç bilmeyeyim; programlamayı öğreneyim ama memory management öğrenmeyeyim" gibi bir saçmalık normal olmadığından, en doğru başlangıçtır.

  python gibi öğrenmesi kolay kabul edilen bir dil için bile, nesne programlamayı öğrenmek şart değilse de, nesnenin ne olduğunu bilmek gerekli ve önemlidir; zira, python çok basit bir "4" rakamını bile nesne gibi kullanır.