şükela:  tümü | bugün
  • judo'nun fifa sı diyebiliriz.dünyadaki bütün juda federasyonlarının bağlı olduğu yer.ayrıca 1882 yılınca judo nun dr. jigaro kano tarafından ilk yapıldığı okul.siyah kemer judoculara ilk danlarını aldıklarında kodokan membership verilir.
  • esasen bir enstitüdür. zaten cümla alem kodokan institute diye bilir. gerçekten de kurulduğu günden bu güne (1882 olması lazım) tamamen judo üzerine inanılmaz çalışmalar yapmışlardır. eğer ki judonun başlangıcından bu güne bir sürü teknik değişikliği uğramışsa fikir babalığı hep burdan çıkmıştır. fakat günümüz olimpik judosunun kurallarında artık söz sahibi değildir. olimpik kuralların kararlarını alan international judo federation(ijf) zaman zaman tezat fikirler sunsa da, işin kural kısmını çoktan bırakmış sadece araştırmalara yoğunlaşmıştır.

    bina olarak da güzel temiz mekandır hani. kalkıp zevk için burda eğitim görmek isterseniz kapıları size de açıktır. hatta boş yeri varsa geceliği yaklaşık 15-20 dolar arası olan tek kişilik odalarında konaklayabilirsiniz (tek kişilik lüks oda, çift kişilik odalar gibi seçenekleri de mevcut).

    sonuç olarak bir şekilde yolunuz buraya düşerde, içerdeki yaşlı başlı adamları gözünüze kestirip atarlanmayın, zira dayılar bu işin kitabını yazmış adamlar, osutturabilirler.
  • japonya'da büyük bir judo enstitüsü. dev bir yer. içeri girdiğinizde açık alanda yüzlerce öğrencinin aynı anda çalıştığını görürsünüz. yüzler mini mini çocuk antrenman yapar. arka kısmında ve kapalı bölümlerinde erişkinler çalışır. bu çok iyi bir okuldu ve yukarıda arkadaşın da dediği gibi judo'nun fifa'sı oldu zamanla. fakat gözümle canlı olarak gördüğüm şeyi size ifade etmem gerekirse bir tür darphaneye dönüşmüş durumda. artık burası para basıyor. dolayısıyla judo ruhundan çok muhasebe kısmı ön plana çıkmış. kodokan'da müzesinden tut turistik gezilere birçok mevzu var. judo da vitrin işte.

    açık söylemek gerekirse gerçekten judo öğrenmek istersen o iş öyle 100 kişilik sınıflarla olmaz. çok zaman harcarsın az ilerleme kaydedersin. judo en iyi teke tek dersle öğrenilir. gerisi para işi. para gelsin işte anlarsın ya.