şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yoshitoki ooima tarafından yazılan ve çizilen dram, hayattan kesitler, psikoloji türünde başarılı bir mangadır. japonca adı sesin şekli manasına geliyor. fakat bazı yerlerde ingilizce olarak a silent voice yani sessiz bir ses olarak da anılıyor.

  manganın konusu ise şöyle: nishimiya shouko, işitme ve konuşma engeli olan bir kızdır ve sürekli zorbalığa uğradığı için okul değiştirmektedir. yeni okuluna geldiğinde de tüm bu zorbalıklar devam eder. özellikle de ishida shouya işin dozunu kaçırmaktadır. ancak ishida'nın yaptığı kötülükler karşısına çıkar ve istenmeyen kişi haline gelir. 5 yıl sonra bu ikili tekrar karşılaşır ve ishida yaptıklarıyla yüzleşmeye karar verir.

  aslında one-shot olarak çizilen bu manga epey tutması üzerine serileştirilmiş. toplam 7 cilt ve 64 bölümden oluşuyor. serinin ilk 6-7 bölümü one-shot ile aynı hikayeyi anlatıyor. serideki karakter gelişimleri oldukça güzel bir şekilde işlenmiş, serinin en güçlü yönlerinden biri bu. arkadaşlık kavramı üzerinde sıkça duruluyor ve birazcık da romantizm var seride. ilgi çekici konusuyla, sürükleyiciliğiyle ve kısa olmasıyla çabuk bir şekilde okunuyor seri. ancak arada sırada işlenişte bazı kopukluklar olduğu hissediliyor ve bir de finali biraz havada kalıyor gibi. yine de türünün severlerinin okuması gereken bir manga diyebilirim.
 • kyoani filmini yapıyor. seri olsa daha iyiydi, umarım güzelim hikaye heba olmaz 1,5 saate sığacak diye.
 • malum ortamlara düşmüş ve birçok kaynak tarafından son 2 senenin en iyi anime filmidir. mangasından bazı yerler kırpılmış ve sonu değiştirilmekle beraber gayet güzeldir. * *
 • uzun zamandır internete düşmesini beklediğim filmdi, sonunda izleyebildim. tek kelimeyle muhteşem! yer yer ağlatsa da optimistik mesajıyla insanın içini ısıtıyor. ayrıca nedense bana (bkz: ano hana)'yı hatırlatmış filmdir.

  --- spoiler ---

  ueno sen ne pislik bir kızsın ya. çıktığın her sahnede mütemadiyen "sana ne be, sen kendi işine bak gerizekalı" sözlerini söylettirmeyi başardın ya, başka da bir şey söylemiyorum.

  --- spoiler ---
 • çizimlerinin kalitesi ve işlemiş olduğu farklı konusuyla kendisini özel kılan anime.

  japonların dramın köküne vurma olayı bazen ufacık da olsa abartılı olabiliyor. koe no katachi de bu kategoriye girebilir, spoiler vermek istemediğim için tam olarak açıklayamıyorum. ama sanırım genel anlamda sade ve akıyı bir olay kurgusu olduğunu itiraf etmem gerekir.

  animenin kendisini sevdim, gayet hoştu, insanın içini ısıtan bir havası vardı, sıkılmadan ve bunalmadan izledim, güzeldi. ancak o deus ex machina olayı biraz hayal kırıklığına uğrattı. yani o kadar şeyden sonra öylesine bir çözülüm, evet, biraz basit kaçtı. koi koi.

  rahatlıkla, harcadığım zamana değdiğini söyleyebilirim... de neden böyle materyalist bir şekilde yaklaştım ki olaya? fin.
 • ekşi sözlük hicbir halti beğenmeme timi bile filmi leş olduğu halde övmüş. en iyi anime seçilmesi falan tamamen saçmalık bence kimse alt metinlere bakmadan izliyor filmleri..

  --- spoiler ---

  neden öyle dedigimi anlatayım; küçük yaştan itibaren işitme engelli kız hep zorbalık görüyor ve gülümsemekten vazgeçmiyor.

  lise yıllarında yine aynı çocuk karşısına gelip pişmanım affet bile diyemiyor ama kız gene gülüyor.

  sonra kız çocuğa aşık olduğunu söylüyor ve kendini öldürmesi gerektiğine inanıyor, saçma bi şekilde çocuk düşüyor ama kız gene kendini suçlu hisseden taraf.

  sonunda da; arkdaş oluyorlar!!!!

  burda mantık hatası ne biliyormusunuz? filmin daha ilk saniyesinden beri kizin engelli olduğu için bütün bu zorbalığa katlanması gerektiğini bu yüzden gülmekten vazgeçmemesi gerektiğini işlemiş olmaları; evet herşey benim yüzümden bu yüzden hepp özür dilemeliyim, hep ben ilk adımı atmalıyım, ilk ben gülümsemeliyim...engelliyim ve doğduğum andan itibaren bunlara alışmak zorundayım!!!!

  ve kız karakter bu kadar ezik gösterildikten sonra dedim ki en iyi anime bu kadar vasat bitemez herkes ayılıp bayılıyor vardır nedeni?

  ama yoktu; pişmanım dedi diye onu affetmek zorunda olduğunu göstermeleri ile bitti bütün merakıma rağmen.

  --- spoiler ---

  kusura bakmayın ama film resmen çöp! ki japonyada böyle zorbalıklar ve intihar oranları her gün artıyorsa işte bunun nedeni bu şiddeti meşrulaştıran saçma animeler ve filmlerdir.

  ne saçmalamış diyen turkiyedeki asker dizilerinin alt metnini de bi araştırsın....

  ya biri size sokakta yürürken bile artık yanlışlıkla çarpmıyor. arkadaşlar bu kadar mal sinema film izleyicisi olup (bkz: recep ivedik)lere gülerek hayat geçmez.
 • mangası bittiğinde nasıl da üzülmüştüm. keşke anime dizisini yapsalar demiştim ama filmi de muhteşem olmuş. eser bir baş yapıt adeta. konusu bir kere muhteşem. shounenolması canımı sıkmıştır bir tek zira istediğim sahneleri görmeme engel olan bir etikettir kendisi. mangası bende biraz hüzünlü hissettirmişse de anime filmi kesinlikle ruhumda mutluluk dalgaları yaymıştır. kaçırmamalı ve kesinlikle izlenmeli. verdiği sosyolojik ve felsefik mesajlar oldukça güzeldi benim için.

  --- spoiler ---

  hayatında zorluklar yaşayan nishimiya aslında dışarıdan göründüğü gibi değildir. bunu intihar ettiği sahnede rahatlıkla anlıyoruz. yani mutlu görünmesi, görünmeye çalışması onun gerçekte çektiklerini perdelemesinden başka bir şey değildir ve inanılmaz iyi kalpli bir kızdır. kendisine zorbalık eden ishida nın sırasına yazılan yazıları silebilecek kadar yüce gönüllüdür. felsefe kitaplarından geçen üstinsan tanımı ucudan nishimiya yı anlatır. yaşadığı zorlukları hiç bir zaman başkasını suçlayarak atlatmaya çalışmamıştır ama kendisine zarar verenlerden de uzaklaşmayı seçmiştir. yine affedecek kadar da büyük bir erdem sahibidir. bu kız intihar etmeseydi gözümde friedrich nietzschenin tam bir üstinsan örneği olacaktı. manga da okurken de beklemediğim bir sahne olmuştu intiharı. aslında bakışlarını sensei yeterince hüzünlü çizmiştir ama ben canımın istediğini anlamışım sanırsam.

  ishida ya gelirsem bence yaptığı eziyeti yeterince çekmiştir diye düşünüyorum ama kendisi yetmediğine inanıyor. affedilmesine rağmen kendisini suçlamayı uzun süre boyunca hiç bırakmadı. zorbalık yaptığı dönemde tam bir pislik ama daha sonrasında muhteşem bir insana dönüşüyor. intihar etmeden herşeyini satıp annesine para bırakması ne kadar da gerçekçi ve can acıtıcıydı. oysa nishimiya ya yaşattığı travma için küçük bir bedel gibi dursa da ishida da bir insandı ve yaptıkları, yaşadıkları ona da ağır gelebilirdi. bazı izleyicilerin gözünden bu kaçtı sanırım. bu derece ishida ya nefret kusulmasını anlamıyorum. sonradan işaret dilini öğrenmesi bile bu çocuğun ciddiyetini anlamaya yeter de artar diye düşünüyorum. ben karakter olarak çok sevdim.
  --- spoiler ---
 • nispeten iyi bir hikaye üzerine yapılmış oldukça kaliteli bir anime. hatta, uzun zamandır anime izlememiş olmanın saflığından mıdır nedir bazı karelerde durdurup ekranı izledim. ki izlerken işin nereye varacağını kestiremiyorsunuz. bu da bir artı.
  sonuç olarak ben beğendim. fazla eyyorlamaya gerek yok.
 • aylardır izlemeyi istediğim bir animeydi. öyle böyle hype yapmadım. ve izlemeye başlamadan kesin diyordum, bu kadar hype'ın üzerine beğenemem. ama beğendim, gayet güzeldi. çok efsaneydi diyemem ama güzel bir hikayeyi, harika çizimlerle izlemek keyif vericiydi. 9/10 diyor, önümüzdeki animelere bakıyoruz.
 • yönetmenliğini naoko yamada'nın üstlendiği 2016 japonya yapımı bir animasyon filmi.

  çok naif ve içli bir film. sömürmeden hislendiren türden.

  hüzünlü seyirler...