şükela:  tümü | bugün
  • yoshitoki ooima tarafından yazılan ve çizilen dram, hayattan kesitler, psikoloji türünde başarılı bir mangadır. japonca adı sesin şekli manasına geliyor. fakat bazı yerlerde ingilizce olarak a silent voice yani sessiz bir ses olarak da anılıyor.

    manganın konusu ise şöyle: nishimiya shouko, işitme ve konuşma engeli olan bir kızdır ve sürekli zorbalığa uğradığı için okul değiştirmektedir. yeni okuluna geldiğinde de tüm bu zorbalıklar devam eder. özellikle de ishida shouya işin dozunu kaçırmaktadır. ancak ishida'nın yaptığı kötülükler karşısına çıkar ve istenmeyen kişi haline gelir. 5 yıl sonra bu ikili tekrar karşılaşır ve ishida yaptıklarıyla yüzleşmeye karar verir.

    aslında one-shot olarak çizilen bu manga epey tutması üzerine serileştirilmiş. toplam 7 cilt ve 64 bölümden oluşuyor. serinin ilk 6-7 bölümü one-shot ile aynı hikayeyi anlatıyor. serideki karakter gelişimleri oldukça güzel bir şekilde işlenmiş, serinin en güçlü yönlerinden biri bu. arkadaşlık kavramı üzerinde sıkça duruluyor ve birazcık da romantizm var seride. ilgi çekici konusuyla, sürükleyiciliğiyle ve kısa olmasıyla çabuk bir şekilde okunuyor seri. ancak arada sırada işlenişte bazı kopukluklar olduğu hissediliyor ve bir de finali biraz havada kalıyor gibi. yine de türünün severlerinin okuması gereken bir manga diyebilirim.
  • kyoani filmini yapıyor. seri olsa daha iyiydi, umarım güzelim hikaye heba olmaz 1,5 saate sığacak diye.
  • mesaj üzerine mesaj vermeye çalışan duygusal animeler serisine bir tane daha katılmış. hikayenin teması okul-sınıf içi zorbalığa uğrayan işitme ve konuşma engelli bir kız, sürekli onunla uğraşan bebeler ve sonunda işlerin tersine dönmesi. ijime adı verilen sistematik zorbalık sorunu ele alınırken birden kore dizisi tandansına dönüşmüş. ortaokul ve lise ergenleri için güzel sayılabilir belki ama ara sıra ilginç gelse de genel olarak içimi baymış bir anime olmuştur.
  • malum ortamlara düşmüş ve birçok kaynak tarafından son 2 senenin en iyi anime filmidir. mangasından bazı yerler kırpılmış ve sonu değiştirilmekle beraber gayet güzeldir. * *