şükela:  tümü | bugün
  • çevresi olmayı yanlış anlamış hatta hiç anlamamış birinin beyanı. vegan olmayanları çevreci değil diye suçlamak bildiğin geri zekalılıktır.
    cevre bilinci en basit hali ile başta yeryüzüne olmak üzere doğaya kalıcı, kendini yenileyemez/onaramaz ,doğal olmayan zararlar vermemektir. mesela dizel yakıtlı otomobil kullanmak çevreye zararlıdır ama güneş enerjisinden üretilmiş elekrikle çalışan otomobil kullanmak yakıt yönünden çevreye zararlı değildir.
    hayvan çiftlikleri çevreye zarar vermiyorsa ki çoğunlukla vermez itiraz edilen şey çevre ile alakası değil hayvanlara eziyet yapılıp yapılmadığı gibi konular olmalı.
  • yeni binaların yapıldığı, genç ve çalışan nüfus yoğunluğunun olduğu bir bölgede bi süre oturdum. muhtemelen çoğu sosyal medyada duyar kasanlar. fakat gel gör ki, ana yolla site arasındaki 500 metrelik ara yolda neler gördüm. üstelik kocaman çöp kutuları varken. bisküvi çöpleri, ıslak mendiller, bira şişeleri. ya ölmüş kedi yavrusunu poşete koyup yolun kenarına bırakmışlar. insanlıktan utanmıştım.

benim için koftiden çevrecilik budur.