şükela:  tümü | bugün
  • genellikle askerde bir disiplin yöntemi olarak üst devre tarafından alt devreye uygulanır. alt devrelerden birisi üst devrenin verdiği işi yapmaz veya savsaklar; üst devre de o akşam tüm koğuşlara su ve deterjan basar (yaklaşık olarak 5 cm ile 10 cm yükseklik oluşturacak şekilde) ve alt devrenin yat içtimasına kadar o suyu çekpasla boşaltmasını bekler. yat içtiması saat 9'a kadar alınması gerektiğinden ve nöbetçi subay ortada su gördüğü zaman tembellik yaptıkları için alt devreye kızar; üst devre de araya girip gece boyu yanaşık düzen eğitimi verir.
  • alt devreler için bildiğin çin işgencesi olan eylem. vakti zamanında çok su çekmiş olan üst devreler koğuşa su basmak icin mantıklı bir gerekçe bulmak zorunda değildir, kafası estimi su basar garibim alt devrelerde saatlerce o suyu boşaltmak için uğraşır. elmadağ deniz birliğinde çok rahat karşınıza çıkabilecek bir durumdur. askerlikte mantığın olmadığını bir kez daha gostermiş bir uygulamadır şahsıma. hayır gece geç saatlere kadar su çekme işlemi sürdüğü için siz o suyu çekmeseniz bile uyuyamazsınız bir türlü, gürültü bi taraftan ışık bi taraftan uyutmaz sizi. birde gece 4-8 koğuş nöbetiniz varsa vay ki ne vay.
  • terliklerin yüzerek uzaklaşmasına sebep olur..
  • aynı eylem, disiplin koğuşu için de geçerlidir. tek fark, oradakinde amacın temizlik yerine "eziyet" için oluyor olmasıdır.
  • "dolapların altını da alın lan alt devreler!"

şeklinde bir repliğin bolca yaşandığı olaydır.
  • alt devreyi gecenin ikisinde kaldırmanın en etkili yoludur. gerçi kısa dönemleri pek ektilemez bu atraksiyon. * bu aralar 90/3 ler geliyor onlar çekecek bu tuhaf işkenceyi.
  • 10 gün sonra askere gideceğimden dolayı yavaş yavaş terimlere aşina olmaya başlamaktayım. fakat şunu görüyorum ki bir çevreci olarak bunu yapan üst devre ismine sahip olan (zira bütün askerlik rütbesini incelememe rağmen üst devre rütbesinin ne olduğunu çözemedim.) bu zaata kesinkes posta koyacağımdır. bütün dünyanın su diye inlediği bir zamanda nasıl olur da sırf zevk olsun diye böyle bir ceza uygulanır. bu aynı ankara su kesintisi sırasında su sağlanan çeşmelerin önünde halı yıkayan kadınların yaptığı eyleme benzemektedir.

neyse diyeceğim şudur ki, üst devre rütbesine sahip olan ve bizlere büyük işkenceler yapan bu devrenin adam olması gerekiyordur. yapılan su şakaları kaldıralamayacak kadar önemlidir. çünkü su önemli bir doğal kaynaktır.
  • üst devrelerin fırça yemesine sebebiyet veren alt devrelerin aldığı ceza biçimidir. çarşıdan vukuatla dönen alt devre bölüğün çarşısının kilitlenmesine sebep olur. o hafta bütün bölükte ciddi bir temizlik baş gösterir. ranza altları alt devrelerin sürünmesi ile kurulanır. çok vahim ve yazıktır alt devrelere.

hele ki gazinoda üst devreler çay içip tv seyrederken onların böyle bir eziyete maruz kalması yazık. ama ne demişler `çayda dem askerde kıdem`

(bkz: çömezler akıllı olsun)
  • bahsedildiği üzere üst devrenin alt devreye ızdırap olmak için yaptırdığı permatikle çektirildiği versiyonunu da duyduğum uygulama çeşidi. bazen hesap hatasından ters tepmektedir.

defalarca su basma olayını şikâyet eden alt devreleri bölük astsubayı kaale almamaktadır. bildiğin devreciliğin kralını yapmaktadır.
    cuma günleri alınan silahlı içtimada silah omza komutunda silahı yanlış omza atan alt devre yüzünden çarşılar bölük komutanı tarafından kilitlenmiştir. çeşitli nedenlerden 2 haftadır çarşıya çıkamayan üst devrelerin sigortaları kısa devre yapar ve hemen yangın hortumları ile su basma olayına girişirler. işi o kadar abartırlar ki koğuşlar resmen göl olmuştur. fakat düşünemedikleri bir şey vardır. koğuşların alt katında askeri savcılık ve mahkemeye ait odalar bulunmaktadır. en fazla difüzyon olayı hakim yarbayın özel odasında gerçekleşir. ertesi sabah hakim yarbay bölük astsubayını resmen sikertir. bu olay o bölükteki son su basma olayıdır. suyu basan üst devreler sırayla 7 gün cezaya giderler.
  • aslı ''su basmak'' olan eylem. sadece koğuşa değil yemekhaneye, garaja, mutfağa bilimum kapalı her makana su basılabilir. şahsen ben yazıhanemden sorumlu olduğum zamanlarda ağzıma pelesenk olmuş bu sözcüğü makara olsun diye çok kullanırdım. hiç bir zaman saf tehdit olarak kullanmadım. lakin askerlik hayatım içerisinde su çekmişliğim de yok değildir. metreküplerce su çekmişimdir çekpasla. ayrıca kısa dönemlerin de bu uygulamaya tabi olması kışladan kışlaya göre değişir. bu bir düzen meselesidir.