şükela:  tümü | bugün
  • inanç lisesi giriş sınavlarında maruz kaldığım, çift renkli (genelde siyah - beyaz ya da kırmızı - beyaz), kimi yüzleri tam olarak bir renk, diğer yüzleri ise renk ayrım çizgisi köşegenlerinden geçecek şekilde iki renk olan küpler.

kullanıldığı egzersizlerde amaç kağıt üzerinde verilen desenleri küplerin yüzlerini ayarlayarak oluşturmaya çalışmaktır.

*
  • (bkz: zeka testi)
  • ölçtüğü davranış/nitelik : soyut düşünme
    ölçek türü : performans testi. biraysel olarak uygulanır.
    kimlere uygulanabildiği : 10 yaş ve üstü bireylere
    uygulama süresi : her şekil için verilen süre farklıdır.
    kapsamı : zeka tasti olmasının yanı sıra , bir klinik tanı testi niteliğini de taşıyan bu ölçek küplerle oluşturulması istenen 17 şekilden oluşur.
    materyali : üzerinde şekillerin bulunduğu 17 kart , 16 tane renkli tahta küp

kaynak: öner , necla . (1997) türliye’de kullanılan psikolojik testler . istanbul : boğaziçi üniversitesi yayınevi
  • bir iş görüşmesinde maruz kaldığım test.
    maalesef internette sadece adını bulacak kadar bilgiye erişebildim. sonuç ve yorumlanması ile ilgili sonuçlara ulaşamadım.

öğrendiğim bunun bir zeka testi olduğu. öncelikle buna şiddetle karşı çıkmak istiyorum ama ne faydası var bilemedim. oldum olası resim ve şekil hafızam yoktur. insanlarda gördüğüm yüzü hatırlayabilirim ama eşleştiremem. robot resim çizdiremem. çok net bir örnekle izlediğim bir filmde 2-3 tane sarışın kadın varsa hepsini birbirine karıştırırım isimleri dahil. bunun gerizekalı olduğumdan kaynaklandığını düşünmüyorum. şimdi bu teste göre nasıl yorumlandım gerçekten çok merak ediyorum.

mülakatı yapan tanınmış bir üniversitede hoca. çok kısa 1-2 dakika sohbet ettik sonra bu küpleri çıkardı. ben hemen itiraz eder gibi oldum ben bunları yapamam dedim. zorlanırım dedim. ama başladık. 4 tane şekli yanyana getiremedim 2 kere yardım istedim açıklama yaptım ben şekil ve resimde zorlanırım puzzle falan yapamam dedim. sorun değil ben yapıp yapmamanıza değil nasıl yaptığınıza bakıyorum dedi. neyse ben devam ettim sürekli bilgisayara bir şeyler yazdı. belki yarım sayfa yazmıştır nedir neyi nasıl ölçtü bilmiyorum.
    sonra devam ederken evlimisiniz çocuk var mı k yaşında gibi sorular sordu. küplere odaklanmış bir halde yüzüne bakmadan rahat ve tam cevaplar verdim. cevapları verirken duraksamadım. sonra şekilleri bitirdim.
    yine çok fazla konuşmadan bitirdik. pek bişey anlamadım ama neyi ölçtü nasıl ölçtü hala anlamadım.
    bilen bilgisi olan varsa aydınlatırsa çok sevineceğim.