şükela:  tümü | bugün
  • her ne kadar gliese 581 g ya da kepler-22b kadar bilinmese de sahip olduğu değerler bakımından dünyaya en çok benzeyen gezegen. 1000 küsür ışık yılı uzaklıkta.
  • dünya benzerlik endeksi seviyesi 1.00 üzerinden 0.89 puan olması ile yaşam barındırıyor olma ihtimali en yüksek olan, şu zamana kadar keşfedilebilmiş, güneş sistemi dışı gezegenlerden biri.
  • esi (earth similartiy index) değeri 0.89 ile gliese 667 cc ve yeni keşfedilen kepler-438b'den daha yüksek olsa da (gliese 667 cc'nin 0.84, kepler-438b'nin 0.88) gezegen olarak henüz adlandırılamadığı için çok da lafı geçmeyen koidır (kepler object of interest) .

    gezegen keşfi transit metodu ile yapılıyor. bir gezegen yıldızının etrafında dönerken onun önüne geçtiğinde ışığın bir kısmını da bloke etmiş oluyor. bu azalan ışığı ölçerek yıldızın önünden bir şey geçtiğini anlıyorlar. eğer bu geçiş belirli düzende birkaç kez olursa da büyük ihtimalle bir gezegen keşfedilmiş oluyor ve yıldızın kodunun (burada 1686) sonuna geçiş yapan cismin numarası eklenerek koi numarası veriliyor. koilerin genelde %90'ının gezegen olduğu anlaşılıyormuş ancak bazen (koi-1686.01 için olduğu gibi) emin olunamıyor ve durumu false positiveolarak adlandırılıyor. çünkü kendi kütle merkezleri etrafında dönen iki yıldız da denk gelip tam birbirinin önüne düşebiliyor, biri diğerinin ışığını kesmiş oluyor ve yıldızı gezegen sanabiliyoruz.

hesabın var mı? giriş yap