şükela:  tümü | bugün
 • http://www.sacred-texts.com/shi/kojiki.htm adresinde okunabilecek olan shinto yazıtı
 • kitaro'nun silk road serisiyle beraber en iyi albümlerinden birisi. her parça bir başyapıttır.

  1) hajimari - 3:34
  2) sozo - 5:34
  3) koi - 6.29
  4) orochi - 7:07
  5) naggeki - 5:47
  6) matsuri - 8:59
  7) reimei - 8:36
 • kitaro'nun 1990 yılında çıkan tematik albümü. ismini, japonların neredeyse unutulmaya yüz tutmuş yaratılış efsanesinden alır. buna göre tanrıça izanami ve tanrı izanagi, kaosun sularını mızraklarıyla karıştırırken (bkz: hajimari) ilk toprak parçalarının oluşmasını sağlamış (bkz: sozo) ve bunlar japon adaları olmuştur. izanami aşık olmuş, ölmüş (bkz: koi), 8 başlı ejder güneşi korkutmuş (bkz: orochi), dünya sonsuz bir karanlığa gömülmüş (naggeki), bunun üzerine insanlar bir festival düzenleyerek (bkz: matsuri) güneşi merakta bırakmış ve böylece saklandığı mağaradan çıkmasını sağlamıştır. dünya üzerinde yepyeni bir şafak doğmuş ve sonsuz döngü böylece yeniden başlamıştır. (reimei)

  kitaro'nun 1987 yılında çıkarttığı the light of the spirit, sanatçının batıya açılma hamlesiydi ve ten years derleme/albümü ile 1977-1985 dönemine bir çizgi çekip, kojiki ile 1990'da yepyeni ufuklara yelken açmıştı. bu albümün tanıtımı için ilk kez dünya turnesine çıkan kitaro (bkz: live in america), ayrıca amerika'ya yerleşmek için de gerekli hazırlıklarını tamamlamıştı. (nitekim hemen ardından çıkarttığı dream albümü oldukça kalabalık bir müzisyen kadrosuyla, kitaro'nun amerika'daki yeni evi/stüdyosu mochi house'da kaydedilmiştir).

  kojiki'de japon müzisyenlerin yanı sıra skywalker senfonik yaylıları da kayıtlarda yer almıştır. orkestra düzenlemeleri andy miller tarafından yapılmıştır.

  parçaların ingilizce isimleri şöyledir:

  - in the beginning
  - the birth of a land
  - love and the death of izanami
  - the eight-headed dragon
  - sorrow in a world of darkness
  - the festival
  - the new dawn

  kojiki'nin nispeten basit kalan orkestra düzenlemeleri dream albümünü müjdeliyormuş ama o sıralarda haberimiz yoktu tabii.
 • her bir parçası hakikaten baş yapıt olan, bir genesis mitine kitaronun el değdirmesiyle neler olabileceğinin güzel bir örneği.
 • nihon shoki ile birlikte, japon tarihinin en eski kaynaklarını oluşturan kitap. yıllıklar şeklinde yazılmıştır ve elbette ki, gündelik olayları ve sıradan insanları değil, ana tanrıça'dan başlayarak yedi tanrıçayı, sonra japonya'yı oluşturan izanami ve izanagi'yi, japon mikado'larının aynı soydan indiklerini iddia ettikleri güneş tanrıçası amaterasu'yu, ilk imparator jimmu'yu (bazen jinmu olarak da geçer) anlatır.

  japon mitolojisine meraklıysanız, okuyacağınız çoğu şey kojiki ve nihon shoki'den günümüz diline çevrilmiştir denebilir.
 • kitaro'nun magnum opusu. müzikalite ve tematik kurguda silk road seviyelerine ulaşmış, hatta bana göre daha da üzerine çıkabilmiş tek albümü.

hesabın var mı? giriş yap